Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

35. PKO Wrocław Maraton: Święto biegaczy coraz bliżej

RED., DF
W ubiegłym roku na trasie 34. PKO Wrocław Maratonu stawiło się 4684 biegaczy. Blisko 600 nie sprostało trudom trasy.
W ubiegłym roku na trasie 34. PKO Wrocław Maratonu stawiło się 4684 biegaczy. Blisko 600 nie sprostało trudom trasy. PKO Bank Polski
Uczestnicy 35. PKO Wrocław Maratonu wystartują 10 września o godz. 9 spod głównej bramy kompleksu Stadionu Olimpijskiego.

PKO Wrocław Maraton to jeden z największych biegów masowych w Polsce. Jego początki sięgają 1983 r., kiedy to nazywał się jeszcze Maraton Ślężan. 35. edycja imprezy wystartuje w niedzielę 10 września o godz. 9 ze Stadionu Olimpijskiego, gdzie znajduje się również meta. Bieg ma jedną pętlę prowadzącą przez najatrakcyjniejsze części miasta. Trasa została tym razem lekko zmodyfikowana. W odróżnieniu od poprzednich lat zawodnicy przebiegną przez most Grunwaldzki oraz most Pokoju, mijając m.in. Muzeum Narodowe, Katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapisy potrwają do 6 września lub do wyczerpania miejsc. Limit zawodników to 7000 osób.

- Przez 35 lat, czyli od momentu, kiedy Marek Danielak zaczął organizować maraton, przyświecał nam cel, aby zaprezentować Wrocław jako piękne miasto. Bieg organizujemy ponad podziałami politycznymi i religijnymi. Z każdym maratonem do naszego miasta przybywa coraz to większa rzesza uczestników. Na Stadion Olimpijski zawitają biegacze z 40 krajów, nie tylko z Europy, ale z całego świata. Wrocław jest jednym z nielicznych miast na kontynencie, w którym osoby korzystające z handbike’ów są honorowane - podkreśla Dyrektor Wrocław Maratonu Wojciech Gęstwa.

W wyznaczonych miejscach przy trasie maratonu usytuowane zostaną punkty muzyczne. Pracujący na co dzień w jednej z wrocławskich rozgłośni radiowych DJ-e zaprezentują repertuar odtwarzany na antenie w swoich autorskich audycjach. Poza tym w kolejnych lokalizacjach ustawią się uczestnicy konkursu na dopingowanie - do udziału w zabawie wciąż można się zgłaszać. Wystarczy zebrać ekipę, napisać wiadomość (szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie wroclawmaraton.pl) i zaprezentować swój pomysł na wspomożenie biegaczy w jednym z miejsc przy trasie. Na najlepszą drużynę (wybraną przez zawodników) czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

- Kiedy pod koniec lat 70-tych zamarzyło mi się zorganizowanie dużej imprezy biegowej we Wrocławiu, padło na maraton. Pierwszy został zorganizowany 15 maja 1983 roku. Wtedy wystartowało niespełna 150 osób, w tym dwie kobiety. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych utworzyłem we Wrocławiu pierwszy klub biegaczy. Pomagali mi Staszek Przybylski, olimpijczyk z Rzymu, a także wielu innych długodystansowców, którzy nauczyli mnie organizować maraton - wspomina początki imprezy Dyrektor Honorowy Wrocław Maratonu Marek Danielak.

Pamiątkowe trofea 35. PKO Wrocław Maratonu będą przedstawiały arenę finiszu biegu - Stadion Olimpijski. Jak w minionych latach, będzie można połączyć je z medalami 5. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. Do tego wszyscy uczestnicy, którzy ukończyli cztery wrocławskie biegi w ciągu dwóch lay odbiorą pamiątkowy wieszak w kształcie obrysu Wrocławia umożliwiający ekspozycję wszystkich trofeów przedstawiających ważne miejsca stolicy Dolnego Śląska.

- Cała operacja logistyczna rokrocznie wywołuje kontrowersje i pewnego rodzaju zamieszanie na drogach publicznych we Wrocławiu. Staramy się przedsięwziąć wszelkie możliwe metody, aby dotrzeć z informacjami do wielu osób oraz instytucji poruszających się po trasie maratonu, aby z wyprzedzeniem mogli przygotować się na ten wysiłek i uzbroić w cierpliwość - tłumaczy Dyrektor Techniczny Wrocław Maratonu Michał Błociński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska