Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

16/17 marca 2019 zmiana czasu. Czy dziś przestawiamy zegarki na czas letni? Zmiana czasu 2019 - kiedy zmieniamy czas na letni (16/17 marca)

JEW
ZMIANA CZASU 2019 - Czy przestawiamy zegarki w weekend 16/17 marca 2019?
ZMIANA CZASU 2019 - Czy przestawiamy zegarki w weekend 16/17 marca 2019? Fot. Mikolaj Suchan / Polskapres
Zmiana czasu 2019 coraz bliżej, ale to jeszcze nie w ten weekend 16/17 marca 2019. Pod koniec marca po raz kolejny przesuniemy wskazówki zegara. Tym razem wprowadzimy czas letni.

ZMIANA CZASU NA LETNI 2019 ROK - W KTÓRY WEEKEND PRZESTAWIAMY ZEGARKI?
Czy zmiana czasu przypada na obecny weekend 16/17 marca 2019? Nie, w ten weekend, a także w kolejny nie przestawiamy zegarków!

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. W 2019 roku wskazówki zegara z godziny 2 na 3 przesuniemy w nocy z 30 na 31 marca. Oznacza to, że nasz weekend będzie o godzinę krótszy.

ZMIANA CZASU 2019 - TERMINY

W 2019 roku czas zimowy wprowadzimy 27 października poprzez przesunięcie wskazówek zegara z godziny 3 na 2. Dzięki temu zabiegowi będziemy spać o godzinę dłużej.

Dlaczego zmieniamy czas z zimowego na letni?
Koncepcja zmiany czasu powstała na przełomie XIX i XX wieku. Jej autorem jest George Hudson, nowozelandzki astronom, który zaproponował wprowadzenie czasu letniego i przesunięcie wskazówek o dwie godziny do przodu. Co ciekawe, nie było ku temu żadnego uzasadnienia naukowego. Hudsonowi przyświecała w istocie bardzo osobista idea - mianowicie po zmierzchu nie mógł grać w ukochanego golfa na słabo oświetlonym polu golfowym - i właśnie ta przeszkoda naprowadziła go na koncepcję wydłużenia dnia o dwie godziny. Nie przypadła ona jednak do gustu ówczesnym politykom. Za to powróciła w 1916 roku, kiedy to obowiązek zmiany czasu z zimowego na letni wprowadziła Rzesza Niemiecka, Austro-Węgry, a następnie Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska