1 zł i inne nowe monety. Zobacz, jakie monety weszły...

  1 zł i inne nowe monety. Zobacz, jakie monety weszły ostatnio do obiegu

  sz

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  1 zł i inne nowe monety. Zobacz, jakie monety weszły ostatnio do obiegu
  1/19
  przejdź do galerii

  ©NBP

  W środę, 7 listopada 2018 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu trzy wyjątkowe monety: złotą o nominale 1 zł, srebrną o nominale 100 zł oraz złotą o nominale 2018 zł w ramach edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”.
  Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica. Narodowy Bank Polski podjął wiele inicjatyw, w tym emisyjnych, które wpisują się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Okolicznościowe monety upamiętniające to ważne w naszej historii wydarzenie, to prawdziwe rarytasy na rynku numizmatycznym.

  1 zł w dwóch uncjach złota

  Złoty jest symbolem naszej narodowej niepodległości, ekonomicznej stabilności i dumy. Jubileuszowa moneta ze złota najwyższej próby o nominale 1 zł odwzorowuje jednozłotówkę powszechnego obiegu w wersji z 2017 r. Moneta ta ma jednak prawie dwukrotnie większą średnicę oraz odpowiednio większą masę, a na jej obrzeżu umieszczono okolicznościowy napis: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

  Pierwsza emisja polskich monet w kształcie kuli

  Prawdziwą gratką dla kolekcjonerów będą unikatowe monety w kształcie kuli − złota o nominale 2018 zł i srebrna o nominale 100 zł.

  Na złotej przedstawiono wizerunki trzech monet: rewers monety 5 zł z 1928 r. z postacią greckiej bogini zwycięstwa Nike (moneta wybita z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości), rewers monety próbnej o nominale 100 zł z 1966 r. z wizerunkiem Mieszka I i Dąbrówki (upamiętniającej 1000-lecie Państwa Polskiego) oraz rewers współczesnej monety obiegowej o nominale 1 zł. Na kuli srebrnej umieszczono ponadto awers monety 5 zł z 1934 r. z orłem strzeleckim Legionów Polskich i rewers monety o nominale 2 zł z 1932 r. z wizerunkiem kobiety (Polonii). Każda z nich zawiera w sobie 7 uncji (217,70 g) czystego kruszcu.

  Moneta złota o nominale 1 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 tys. sztuk, jej cena to 13 tys. zł. Złota moneta w kształcie kuli ma nakład do 100 sztuk i kosztuje 54 tys. zł. Srebrna moneta w kształcie kuli wyprodukowana zostanie w nakładzie do 1918 sztuk, będzie kosztowała 2,4 tys. zł. Monety umieszczono w specjalnie przygotowanych opakowaniach nawiązujących do rocznicy odzyskania niepodległości. Można je kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji na ich temat można znaleźć w folderze emisyjnym.

  Przypomnijmy, że 30 października Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety z serii „Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – Ignacy Jan Paderewski: złotą o nominale 100 zł i srebrną o nominale 10 zł.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  2000 zł

  w monecie? (gość)

  Zgłoś / 3

  To teraz wypłatę w jednym pieniążku będę dostawał :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MONETY

  JK (gość)

  Zgłoś

  JA TAM WOLE MONETE PILSUDSKIEGO SZKODA ZE ZA DARMO BYLA TYLKO KOSZTY PRZESYLKI BO PLACIC NIA NIE MOZNA WARTOSC SENTYMENTALNA A I TAK ZESZLY

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Moneta

  Xxx (gość)

  Zgłoś / 5

  Bardziej jak jajko niespodzianka, a nie okolicznosciowa moneta. Lipa panie, lipa

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piękna!

  w (gość)

  Zgłoś / 2 / 4

  To już jest coś!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bylo kiedys

  uneedcallme (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  1zl za 7$ :D https://i.imgur.com/FEykVQa.jpg https://www.youtube.com/watch?v=YVxXbTk-zsQ

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ....

  .... (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  Ale o okolicznościowej 5 złotówce oczywiście niema ( fakt że wprowadzili ją w chyba w maju, ale jest z okazji 100- lecia niepodległości i bardziej dla zwykłego kowalskiego)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za

  je (gość)

  Zgłoś / 1 / 4

  biste.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo