Zrób to ze smakiem. Nadzwyczajny czar pomidorów w lecie

Materiał promocyjny TVP Wrocław
W sobotę, 14 sierpnia, o godz. 18.50 TVP Wrocław wyemituje kolejny odcinek cyklu „Zrób to ze smakiem”. Skoro sezon na pomidory w pełni, nie mogliśmy sobie odmówić wyprawy po dolnośląskie tomaty. Takie znaleźliśmy w Dolinie Baryczy, w rodzinnym gospodarstwie Skowrońskich z Sułowa.

Już trzecie pokolenie zajmuje się uprawą. Pod szkłem sadzą tam kilka gatunków tych smakołyków, choć w przewadze są malinowe. To ulubiona przez Polaków odmiana, która wyprzedza wszystkie inne. Oparła się modzie na koktajlowe, czarne, cherry. Pokonała nawet tradycyjne czerwone. Wszystko dlatego, że jest przyjemnie różowawa, smakuje nieco słodziej niż pozostałe i doskonale pasuje do kanapek, przystawek , a jedzona wprost z krzaczka przywodzi na myśl uroki późnego lata.

Szklarniowe uprawy zwykle traktuje się podejrzliwie. Bo nawozy, opryski, hydroponika. Tymczasem odwiedzona przez nasz uprawa odżegnuje się od takich metod. Krzewy rosną w wełnie skalnej, o ich zdrowie dbają owady pożyteczne, a trzmiele zapylają kwiaty. Stosuje się tu nawozy dla upraw ekologicznych, a coś mocniejszego – od wielkiego dzwonu.

Zapewne tak jest skoro właściciele gospodarstwa jedzą to co uprawiają.

Plantacja to aż dwa hektary tych warzyw. Ten, kto uważa, że to bardzo dużo zdziwi się, gdy usłyszy, że współcześnie plantacje to nawet kilkadziesiąt hektarów pod szkłem. Nie mówiąc o większych, które świecą słupem światła prosto w kosmos.

Żyjemy w czasach, gdy pomidory dostępne są przez cały rok. Dziś więc Wiesław Michnikowski nie musiałby śpiewać słynnej piosenki „Addio pomidory”. Prawda jednak jest taka, że tylko te z lata smakują nadzwyczajnie. Ale ten smak można zatrzymać. Dlatego warto pomidory przerabiać. Koło Gospodyń Wiejskich z pobliskiego Słączna zaprezentowało nam przepisy na domowy przecier pomidorowy i sos do gołąbków czy pizzy.

Robi się je bardzo prosto. Nieco więcej zachodu wymaga przyrządzenie galaretki na zimę z pomidorami. Ale chcieć to móc.

Oczywiście pomidory zabraliśmy do kuchni pod chmurką. Zbigniew Koźlik, który od lat promuje produkty regionalne i dolnośląskie gotowanie też nie oparł się pomidorom. Przygotował wege spaghetti z ich udziałem. Oczywiście przepis zdradzimy w programie.

Jadąc do Sułowa nie zapomnieliśmy o Miliczu. Oglądaliśmy tam piękny pałac, ogród ale też wysłuchaliśmy pieśni o nieszczęśliwej miłości dziedziczki z rodu Maltzanów. Towarzyszyła jej melodia zagrana na lirze. Czym kończą się źle ulokowane uczucia?

Wszystko zdradzimy w sobotę o 18.50.
Zapraszamy do TVP Wrocław!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska