MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po czym poznać, że żyły są zapchane? Zrób prosty, domowy test. Sprawdzi, czy nie grozi ci zakrzepica i miażdżyca. Oceni drożność tętnic

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Czujesz mrowienie w palcach, masz zimne i blade dłonie? Możesz mieć zatkane tętnice. Wykonaj domowy test, który pozwoli sprawdzić czy nie grozi ci miażdżyca lub zakrzepica. Proste badanie nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych sprzętów i jest bardzo szybkie do wykonania. Test Allena pozwala ocenić przepływ krwi w rękach i w prosty sposób wykryć niedrożność żył.

Spis treści

Po czym poznać że żyły są zapchane?

Mrowienie w palcach oraz zimne i blade dłonie mogą być oznaką problemów z krążeniem krwi. Niedrożność tętnic rąk, określana potocznie jako zapchane żyły, w efekcie może doprowadzić do zapalenia tętnic, zakrzepicy lub miażdżycy. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy i podejrzewasz zaburzenia krążenia, udaj się do lekarza, który wykona prosty test i sprawdzi, czy masz zatkane żyły.

Kobieta trzyma się za serce, dłoń zaciśnięta w pięść
Test Allena to proste badanie, które ułatwi zdiagnozowanie chorób układu krążenia takich jak zakrzepica czy miażdżyca. athima tongloom, Rizky Panuntun/gettyimages.com

Test Allena można przeprowadzić również samodzielnie w domu, bo nie wymaga on użycia żadnych specjalistycznych sprzętów. Jednak najlepiej jego wynik zinterpretuje specjalista. Celem testu Allena jest sprawdzenie drożności tętnic doprowadzających krew do rąk i dłoni. Test polega na badaniu krążenia kapilarnego w naczyniach włosowatych, które znajdują się w palcach. Ocenia on drożność tętnic w kończynach górnych, a dokładnie drożność tętnic promieniowej i łokciowej oraz tętniczego łuku dłoniowego, łączącego obie tętnice.

Zobacz także: Żółty tłuszcz z żył zbiera się w workach. Innowacyjny zabieg oczyszcza krew ze złego cholesterolu

Badanie w gabinecie lekarz przeprowadza wtedy, gdy podejrzewa problemy z krążeniem krwi na skutek choroby, urazu tętnic lub podejrzenia ucisku tętnicy na skutek guza czy obrzęku. Wykonuje się je także przed zabiegami takimi jak wszczepienie by-passów czy dializy.

Zrób domowy test. Zobacz, jak przeprowadzić test Allena

Test Allena nie jest rutynowym badaniem. Lekarz wykonuje go w razie podejrzenia niedrożności tętnic rąk. Można przeprowadzić go także w domu, ale najlepiej z drugą osobą, która pomoże w badaniu. Aby go wykonać:

  1. Usiądź prosto na krześle przy stole.
  2. Połóż na stole ręce zgięte w łokciach pod kątem 45 st. grzbietem dłoni skierowanym na blat.
  3. Zaciśnij pięść na 30 sekund. W ten sposób krew odpływa z naczyń włosowatych z dłoni.
  4. Następnie lekarz lub osoba pomagająca w badaniu uciska rękę w nadgarstku w taki sposób, aby zablokować dopływ krwi do dłoni z tętnicy promieniowej, przebiegającej po bocznej stronie kciuka oraz tętnicy łokciowej, znajdującej się po stronie przyśrodkowej małego palca.
  5. Pacjent prostuje palce i jego dłoń staje się blada, ponieważ zostaje pozbawiona dopływu krwi.
  6. Lekarz lub osoba wykonująca badanie zwalnia uścisk i mierzy czas, w jakim palce dłoni odzyskają swój naturalny kolor. Sprawdza też opuszki palców i kolor skóry pod paznokciami.

Jeśli skóra dłoni odzyska swój naturalny kolor w czasie nie dłuższym niż 5 sekund, to żyły są drożne. Jeśli jednak palce dłoni są blade i zimne ponad 5 sekund oznacza to, że tętnice mogą być zablokowane, a żyły zapchane np. przez blaszki miażdżycowe. Najczęściej jednak taki wynik świadczy o zakrzepowo-zarostowym zapaleniu naczyń krwionośnych. W takiej sytuacji lekarz zleci wykonanie dalszych badań diagnostycznych takich jak USG Dopplera, które ocenią kondycję układu krwionośnego.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po czym poznać, że żyły są zapchane? Zrób prosty, domowy test. Sprawdzi, czy nie grozi ci zakrzepica i miażdżyca. Oceni drożność tętnic - Strona Zdrowia

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska