Zmiany w PIT za 2014 rok, głównie w uldze na dzieci [najważniejsze pytania i odpowiedzi]

agad
Katarzyna Kośmicka:
Katarzyna Kośmicka: Tomasz Czachorowski
Na pytania odpowiadają Grażyna Kother oraz Katarzyna Kośmicka z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Choć zmiany w uldze rodzinnej weszły w życie z początkiem tego roku, dotyczą dochodów za zeszły.  Tylko rodziców jedynaków obowiązuje limit zarobków do otrzymania zwrotu podatku

Mam syna jedynaka, skończył osiem lat. Rozliczę ulgę na nowych czy starych zasadach?
Grażyna Kother: - W przypadku posiadania jednego dziecka jest podobnie, jak w zeszłym roku. Tacy podatnicy odliczą po 92, 67 zł miesięcznie, czyli 1112,04 zł rocznie. Jednak współmałżonków obowiązuje limit dochodów (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania i o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne - red.), który wynosi 112 tys. zł rocznie. Gdy oboje zarobili więcej, nie skorzystają z odpisu. Identyczny limit obowiązuje osobę samotnie wychowującą dziecko. To ograniczenie dochodu dla podatnika, który nie jest w związku małżeńskim jest niższe i wynosi 56 tys. zł.
Ulgę na dziecko rozliczamy na PIT/O, który dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego: PIT-36 lub PIT-37.

Mogą z niej korzystać osoby, które wychowują: dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, osoby do ukończenia 25 roku, uczące się.

Jestem mamą dwójki dzieci w wieku szkolnym. Czy w tym przypadku coś się zmieniło?
Katarzyna Kośmicka: - Jak wcześniej, odliczy pani po 92,67 zł miesięcznie na każde z nich, czyli po 1112,04 zł rocznie, razem wychodzi 2224,08 zł. Z tym, że, gdy dzieci jest dwoje, limit dochodów rocznych rodziców już nie obowiązuje, jak w przypadku posiadania jedynaka.Takich ograniczeń nie stosuje się również, gdy rodzina jest jeszcze większa.

Podobno najwięcej odliczą sobie od podatku rodzice trójki i więcej pociech. Ile?
G. K.: - Od 1 stycznia tego roku ulga na trzecie dziecko wynosi 166, 67 zł miesięcznie, czyli 2000,04 zł rocznie, na czwarte i kolejne dziecko po 225 zł miesięcznie, to jest 2700,00 zł rocznie.
Oznacza to, że np. rodzina z czwórką potomków może odpisać od podatku aż 6 924,12 zł, czyli o ponad 800 zł więcej niż przy rozliczeniu za 2013 rok.

Wychowuję syna sama, nie mam żadnego dochodu. Czy mogę liczyć na zwrot z urzędu skarbowego?
G. K.: - Niestety, nie jest to możliwe. Żeby otrzymać zwrot podatku, trzeba bowiem mieć dochód. Ustawodawca zezwala na ulgę również osobom, których zarobki, i tym samym podatki, są zbyt niskie, więc same nie mogą jej odliczyć w całości. Jednak jej wysokość jest limitowana i nie może przekroczyć łącznej kwoty zapłaconych składek do ZUS.

Mam czworo dzieci w wieku szkolnym. Pracuję, ale nie wystarczy mi podatku, bym mogła skorzystać z pełnej ulgi prorodzinnej. To prawda, że urząd skarbowy może mi wypłacić całą?
G. K.: - Tak, skorzysta pani z pełnej ulgi na dzieci. Niewykorzystana kwota ulgi powinna zostać wykazana w załączniku PIT/UZ. Jednak suma zwrotu jest limitowana łączną wysokością składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które podlegają odliczeniu.

Moja jedyna córka skończyła szkołę w czerwcu 2014 roku. Czy jeszcze należy mi się coś od fiskusa?
K. K.: - Jeżeli córka ukończyła szkołę i nie kontynuuje nauki, może pani odliczyć ulgę łącznie z miesiącami wakacyjnymi. Jeśli natomiast będzie uczyć się dalej, należy się odpis za wszystkie miesiące roku.

Rozliczam się wspólnie z małżonkiem. Na początku marca 2014 roku urodziło nam się pierwsze dziecko. Przysługuje nam odpis w całości?
G. K.: - W tym przypadku przysługuje ulga od marca do końca roku, czyli za dziesięć miesięcy po 92,67 zł miesięcznie, co daje łącznie 926,70 zł. Pod warunkiem, że dochody rodziców nie przekroczyły 112 tys. zł rocznie.

Dostaję emeryturę i jeszcze pracuję. ZUS rozliczy się za mnie z urzędem skarbowym czy muszę sam?
K. K.: - Nie, musi pan zrobić to samodzielnie.

Pobieram tylko świadczenie emerytalne. Żona nie pracuje, jest na moim utrzymaniu. Czy możemy razem złożyć jeden PIT?
G. K.: - Tak, w tym przypadku małżonkowie mogą razem rozliczyć się z urzędem skarbowym, o ile prze cały rok byli małżeństwem i istniała między wami wspólność majątkowa.

W 2013 roku po raz pierwszy odliczałem ulgę internetową. Czy mogę otrzymać zwrot także za 2014 rok?
K. K.: - Tę ulgę odpisujemy jak rok temu, gdy wprowadzono zmiany. W tym przypadku można jeszcze tylko raz skorzystać z odpisu. Odliczamy wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem sieci, przy czym maksymalny limit to 760 zł. Ci, którzy zaczynają korzystać z internetu po raz pierwszy, mogą przez dwa lata odliczać od dochodu udokumentowane wydatki. Ważne jest rozliczenie wyłącznie w dwóch kolejnych latach, nie można więc zrobić tego z roczną lub kilkuletnią przerwą.

Osoby, które dotąd nie stosowały odpisów, mają prawo do ulgi za dany rok oraz za kolejny, następujący bezpośrednio po nim. Ulgę internetową rozliczamy na PIT/O, który dołączamy do PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Mam drugą grupę inwalidzką i jestem na lekach. Ile trzeba na nie wydawać, by móc odliczyć ulgę rehabilitacyjną?
G. K.: - Również tę ulgę rozliczamy, jak rok temu. Odpisowi podlegają wydatki w wysokości stanowiącej różnice między poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.
I tak na przykład: jeśli w styczniu wydano na leki 220 zł, można odliczyć 120 zł. Jeżeli w lutym wydano na nie 300 zł, to będzie 200 zł. Razem za rok podatkowy przysługuje odpis od dochodu w wysokości 500 zł.
Ulgę rehabilitacyjną rozliczamy na PIT/O, który dołączamy do PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Mam pierwszą grupę inwalidzką na narząd ruchu, jeździłem w ubiegłym roku własnym autem na zabiegi. Mogę teraz odliczyć sobie te dojazdy?
K. K.: - Może pan odliczyć je od dochodu do wysokości 2 280 zł.

Pod warunkiem, że naprawdę dojeżdżał pan na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Powinien więc pan posiadać dokumenty potwierdzające zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów. Nie mieszczą się tu wizyty do lekarza i konsultacje. 

Nie posiadam orzeczenia o niepełnosprawności, ale mam poważne problemy z kręgosłupem. Dlatego pojechałem do sanatorium. Do Kołobrzegu zawiózł mnie syn swoim prywatnym samochodem. Czy mogę sobie odliczyć ulgę rehabilitacyjną z tytułu kosztów poniesionych przez niego na paliwo?

G. K.: - Niestety, nie będzie to możliwe. Nie posiada pan grupy inwalidzkiej, a nawet gdyby ją pan miał, przepisy nie przewidują takiego odliczenia.

Mam 79 lat i jestem bardzo schorowana. Nie posiadam grupy inwalidzkiej. Biorę różne leki. Jest ich sporo, więc dużo na nie wydaję. Czy mam szansę na ulgę rehabilitacyjną?
K. K.: - Nie. Podstawą do skorzystania z odliczeń jest posiadanie orzeczenia o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Sam wiek nie upoważnia do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Jestem osoba niepełnosprawną z pierwszą grupą inwalidztwa. Moja żona nie uzyskuje żadnych dochodów i ma orzeczoną niepełnosprawność drugiego stopnia. Oboje dojeżdżaliśmy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne własnym samochodem. Ile mogę odliczyć?
G. K.: - Skoro małżonkowie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności i dojeżdżali na zabiegi, może pan odliczyć wydatki z tytułu przejazdu na własne zabiegi oraz żony pozostającej na utrzymaniu do kwoty 2 280 zł. Podatnikowi przysługuje jeden limit z tytułu odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego, nawet jeżeli ma na utrzymaniu inną osobę niepełnosprawną.a
 

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Zmiany w PIT za 2014 rok, głównie w uldze na dzieci [najważniejsze pytania i odpowiedzi] - Gazeta Pomorska

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
daniel123
Witam, jestem Daniel John, prywatny pożyczkodawca kredyt, który daje pożyczki szans czas życia. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki, by spłacić swoje długi i trzeba pożyczki zwiększenia swojej działalności? Ty zostały odrzucone przez banki i inne instytucje finansowe? Czy potrzebny jest kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny? czegoś więcej, bo jesteśmy tutaj, aby wszystkie swoje problemy finansowe, to już przeszłość. Mamy pożyczają fundusze dla osób potrzebujących pomocy finansowej, które mają złe kredytowej lub potrzebują pieniędzy, aby zapłacić rachunki, do inwestowania w podróży służbowej w wysokości 2%. Chcę używać tego medium poinformować, że możemy zapewnić niezawodne i beneficjenta pomocy i będzie skłonny zaoferować pożyczkę. Więc skontaktować się z nami drogą mailową pod adresem: [email protected]

 
a
artur kaczmarczyk
moja żona rozliczyła sie sama 100% nie uzgadniając tego ze mną czy syna rozliczamy po połowie jesteśmy jeszcze małżenstwem w trakcie rozwodu.ale dalej mieszkamy ze sobą i wychowujemy jednego syna.czy ja moge rozliczyć syna 50%
d
daria
Witam mam 3 grupe niepełnosprawności i pracowałam w niepełnym wymiarze czy rozliczając się mogę odliczyć sobie wizyty u lekarzy prywatnych i badania za,którę płaciłam?
J
Joanna i Sebastian
 
mam pytanko rozliczałam sie z nową ulga na 3 dzieci i chodzi mi o jedna rzecz dostałam zwrot z podatku ale sam podatek i tu moje pytanie kto wypłaca tą roznice co jest naliczana ze składek zdrowotnych i społecznych
 
 
P
Paulina240788
witam pracowałam tylko 4,5 msc nie dostałam jeszcze pit-u nie wiem jaki będzie odpis ale przypuścmy ze około 500 zł mam 2 dzieci jaka będzie wtedy ulga prorodzinna zwrócona przez urząd skarbowy???
J
JOLANTA76
WITAM :) MAM TAKIE PYTANIE MÓJ MĄŻ MA KOMORNIKA I CZY KOMORNIK MOŻE ZAJĄĆ TE ROZLICZENIE NA DZIECI ? 
k
kamila
Mój mąż ma przychodu 20000 tyś zł i ma dwoje dziecie ile dostanie zwrotu na dzieci
 
Dodaj ogłoszenie