MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złoty medal olimpijski w rękach uczestników Otylia Swim Cup! Wielka atrakcja na zawodach u Otylii Jędrzejczak w Lublinie

AK
Rafał Oleksiewicz
Złoty medal olimpijski Otylii Jędrzejczak, fantastyczny obiekt, piękne medale, atrakcyjne nagrody i lodówki pełne lodów – to atrakcje dwudniowych zawodów dla młodych adeptów pływania Otylia Swim Cup, które w sobotę rozpoczęły się w Lublinie. Na pływalni Aqua Lublin rywalizuje blisko ośmiuset młodych pływaków z całej Polski.

– Kolejny raz frekwencja w Lublinie jest bardzo duża i to mnie najbardziej cieszy. Widać, że nasze zawody są dla dzieci atrakcją i motywacją do spełniania swoich marzeń i celów. Zawsze staramy się, by te zawody były atrakcyjne dla dzieci, więc choćby dzięki naszemu sponsorowi marce Koral możemy zaprosić dzieci na pyszne lody. Dziękuję za wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz znakomitą współpracę z miastem Lublin, dzięki któremu możemy zorganizować zawody na pięknym obiekcie, na którym te dzieci nie zawsze mają szansę startować, co też jest ważną sprawą dla nich, bo tutaj startują najlepsi pływacy w Polsce – mówi Otylia Jędrzejczak, najlepsza polska pływaczka w historii.

To drugie tegoroczne zawody z cyklu Otylia Swim Cup – pierwsze odbyły się na początku października w Kaliszu. Zawodnicy rywalizują na dystansach 50, 100, 200 i 400 metrów stylem dowolnym, 50, 100 i 200 metrów stylem grzbietowym, 50, 100 i 200 metrów stylem klasycznym, 50 i 100 metrów stylem motylkowym oraz 200 metrów stylem zmiennym. Zawody mają wymiar międzynarodowy, bo w zawodach biorą udział także zawodnicy z Ukrainy.

– Bardzo nas cieszy, że kolejny możemy gościć w Lublinie bardzo liczną grupę pływaków, nie tylko z Lublina, ale także z regionu, ale także i spoza. To pokazuje, że Lublin jest ciekawym miastem, do którego warto przyjechać, a realizując takie fajne projekty, jak Otylia Swim Cup, tym bardziej promujemy miasto Lublin i sport w Lublinie na czym nam bardzo zależy. Lublin jest w 2023 roku Europejską Stolicą Młodzieży, więc te działania adresowane do dzieci i młodzieży są jak najbardziej wskazane – dodaje Jakub Kosowski, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Lublina.

Mariusz Siembida, utytułowany pływak pochodzący z Lublina, dwukrotny olimpijczyk z Atlanty i Sydney podkreśla, że organizacja takich zawodów, jak Otylia Swim Cup pomaga w zachęcaniu dzieci do uprawiania pływania.

– Zawsze te zawody sprzyjały rywalizacji i zachęcały najmłodszych, by gonić najlepszych i zacząć pływać. Otylia jako nasza jedyna złota olimpijka pokazuje, że pływaniem można się cieszyć i czerpać z niego radość. To jest bardzo ważne, by zacząć pływanie od najmłodszych lat. Mamy w Lublinie jedną z najlepszych szkół mistrzostwa sportowego, a na obiekcie Aqua Lublin mamy chyba najlepsze warunki do trenowania w Polsce. Przyjeżdżają do nas grupy na obozy i zawsze chwalą ten obiekt. Mamy nadzieję, że takich zawodów, jak Otylia Swim Cup, będzie u nas więcej, bo to najlepsza droga, żeby zachęcać do pływania – mówi. Wszyscy zawodnicy otrzymają pakiety startowe, ufundowane przez Fundację Otylii Jędrzejczak oraz jej partnerów, m.in. HMS Fitness i AquaWave.

Kosowski podkreśla, że Lublin mocno stawia na sport, a jedną z najważniejszych dyscyplin w mieście jest pływanie. – Mocno stawiamy na sport, zarówno drużynowe, jak i indywidualne. Gdy przychodzi czas mistrzostw Polski, czy międzynarodowych imprez, łącznie z igrzyskami olimpijskimi, to te sukcesy sportów indywidualnych cieszą chyba najbardziej. Pływanie jest wiodącą dyscypliną w Lublinie, a zawodnicy naszego AZS UMCS odnoszą duże sukcesy – mówi.

Oprócz nagród dla najlepszych zawodników w poszczególnych stylach i kategoriach wiekowych, jest też sporo nagród indywidualnych. M.in. najlepsi zawodnicy w stylu motylkowym otrzymają Puchar Otylii Jędrzejczak, która właśnie w tym stylu odnosiła swoje największe sukcesy. – Puchar Otylii Jędrzejczak to jest dla nas wyjątkowe wyróżnienie. Obserwujemy młodych delfinistów, patrzymy na ich aspiracje i motywacje. Miło jest widać ich uśmiech, gdy odbierają nagrody. Styl motylkowy nie jest łatwy, więc mam nadzieję, że przysłużymy się temu, że jak najdłużej będą pływać tym stylem – dodaje jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu.

W trakcie zawodów Otylia Swim Cup uczestnicy mają niezwykłą okazję zobaczyć, a nawet dotknąć złoty medal olimpijski, który Otylia Jędrzejczak wywalczyła dziewiętnaście lat temu w Atenach. – Specjalnie na dzisiejsze zawody wyciągnęłam z Muzeum Sportu w Warszawie swój złoty medal igrzysk olimpijskich, by na niecały rok przed igrzyskami dzieci mogły go zobaczyć, dotknąć czy zrobić sobie z nim zdjęcie. Mam nadzieję, że to będzie dla nich wyjątkowy moment, który da im motywację do ciężkiej pracy treningowej – podkreśla Jędrzejczak.

Zawody Otylia Swim Cup na pływalni Aqua Lublin zakończą się w niedzielę. Impreza jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Złoty medal olimpijski w rękach uczestników Otylia Swim Cup! Wielka atrakcja na zawodach u Otylii Jędrzejczak w Lublinie - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska