Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdalna nauka obowiązkowa? Będą oceny i obecność online

M
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Wprowadzenie przepisów wprowadzających obowiązek zdalnej nauki w czasie przerwy w pracy szkół zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Nauczyciele będą też wystawiali oceny online, a nawet sprawdzać obecność. Rozporządzenie ministra w tej sprawie ma się pojawić w przyszłym tygodniu. Niemal pewne jest, że szkoły i przedszkola będą zamknięte co najmniej do 14 kwietnia. Uczniowie wrócą więc do nich dopiero po Wielkanocy.

Jak jest dzisiaj? Nauczyciele wyznaczyli uczniom zadania, które powinni realizować w domach w czasie gdy szkoły są nieczynne. Część nauczycieli prowadzi konsultacje przez internet. Nie ma jednak ani obowiązku ich prowadzenia, ani obowiązku udziału w takich konsultacjach. Nauczyciel nie może też wystawiać zdalnie ocen za pracę ucznia ani kontrolować postępów jego pracy.

Takie rozwiązanie mogło wystarczyć na dwa tygodnie przerwy w pracy szkół. Co jednak w sytuacji, gdy będą one nieczynne aż do połowy kwietnia albo dłużej? Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział nowe przepisy.

Przeczytaj! To ważne!

- Dziś nie zobowiązujemy nauczycieli do tego, aby w systematyczny sposób wykładali wiedzę z zakresu swojego przedmiotu. Na dziś nie ma podstaw prawnych, aby zmusić do tego nauczycieli, czy zmusić uczniów do wzięcia udziału w lekcjach on-line - powiedział w RMF FM minister edukacji. - Zdalna forma nauczania nie jest teraz ujęta w przepisach oświatowych. Dopiero rozporządzenia, które wydamy będzie obejmowało możliwość wystawienia przez nauczyciela ocen, czy rozliczania z obecności uczniów. Dziś nie mówimy o systematycznej realizacji podstawy programowej, zaproponujemy to od przyszłego tygodnia - dodał Dariusz Piontkowski.

Będą też specjalne filmy i ćwiczenia dla uczniów klas I - III. - Dzieci w tym wieku bez opieki rodziców niewiele są w stanie zrobić. Raczej otrzymają jakieś materiały, które będą mogły wykorzystać przy pomocy rodziców. To mogą być na przykład jakieś filmy czy ilustracje pomocne żeby coś poćwiczyć - zapowiedział minister. - Pomocne na pewno będą programy w publicznej telewizji i radiu przeznaczone dla tej grupy widzów - dodał.

Sprawdź czy dostaniesz pieniądze

Przeczytaj! To ważne!

A co z egzaminami?
- Bierzemy różne możliwości pod uwagę, na razie nie wiemy, na jak długo będzie zawieszona tradycyjna działalność edukacyjna. Na razie, przy tych terminach, które są, egzamin dla ósmoklasisty nie jest zagrożony. Jesteśmy koncepcyjnie przygotowani do tego, żeby jeżeli będzie taka potrzeba przesunąć termin egzaminu - powiedział Dariusz Piontkowski.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska