Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamki Dolnego Śląska: Te znajdują się w arcyciekawych miejscach! Wędrówka przez historie i legendy. Zobaczcie zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Przedstawiamy Wam 11 zamków Dolnego Śląska, które zachwycają położeniem, architekturą i arcyciekawą historią. Wśród nich znajdziecie: Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zamek Henryka w Staniszowe, zamek Grodno, Czochę i Książ. Jesteście ciekawi, jakie legendy związane są z tymi miejscami? Zobaczcie >>>
Przedstawiamy Wam 11 zamków Dolnego Śląska, które zachwycają położeniem, architekturą i arcyciekawą historią. Wśród nich znajdziecie: Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, zamek Henryka w Staniszowe, zamek Grodno, Czochę i Książ. Jesteście ciekawi, jakie legendy związane są z tymi miejscami? Zobaczcie >>>archiwum Polska Press
Dolny Śląsk to historyczna kraina, bogata w przepiękną architekturę. Jednym z jej najciekawszych elementów są zamki. Niektóre z nich znajdują się na wzgórzach, a inne - jak zamek Chojnik - niemal spadają ze skarpy w przepaść. Od potężnych warowni po romantyczne ruiny, zamki Dolnego Śląska przyciągają turystów z całej Polski, a zawdzięczają to między innymi swojemu oryginalnemu położeniu. Przyjrzyjmy się mniej i bardziej znanym zamkowym perełkom oraz legendom, które są z nimi związane.

Spis treści

Bajowy zamek Książ na Pogórzu Wałbrzyskim

To jeden z największych zamków w Polsce, usytuowany nieopodal Wałbrzycha. Książ został posadowiony na Pogórzu Wałbrzyskim i jest częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego wraz z ruinami Starego Książa. Początków monumentalnej warowni należy szukać pod koniec XIII wieku, kiedy po raz pierwszy pojawia się wzmianka o niej. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, co nadaje mu niepowtarzalny charakter. Znajdował się w rękach Piastów, czeskich władców oraz rodziny Hochbergów. Znany z bogatej historii, Książ był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, w tym II wojny światowej, kiedy stał się kolejną kwaterą Adolfa Hitlera i znalazł się w rękach III Rzeszy.

  • Biała Dama na zamku Książ

Najpopularniejsza legenda związana z zamkiem łączy się z postacią Białej Damy. Według podań to duch pięknej kobiety o długich, białych włosach, który ubrany jest białą, powłóczystą suknię. Biała Dama pojawia się zazwyczaj w nocy, a jej obecność zwiastuje rozmaite proroctwa. Biała Dama, pojawiająca się na zamku mogła być córką jednego z książąt, która zakochała się bez pamięci w biednym rycerzu. Kochankowie, z powodu różnic społecznych i oporu rodziny, nigdy nie mogli być razem, więc postanowili popełnić samobójstwo. Od tego czasu duch kobiety nie może zaznać spokoju, więc pojawia się w komnatach i sunie po długich korytarzach. Podobno była często widywana w czasie tajemniczych operacji, kiedy usiłowano ukryć skarb przed hitlerowcami.

Robi ogromne wrażenie nie tylko z uwagi na swoje ogromne rozmiary, ale i znajdujące się wewnątrz komnaty. Dawniej zamieszkiwała tu księżniczka Daisy,
Robi ogromne wrażenie nie tylko z uwagi na swoje ogromne rozmiary, ale i znajdujące się wewnątrz komnaty. Dawniej zamieszkiwała tu księżniczka Daisy, która nadawała wyjątkowy charakter kompleksowi pałacowemu. Dariusz Gdesz / Polskapress

Zamek Czocha to perełka nad Jeziorem Leśniańskim

Średniowieczna budowla położona jest na północnym brzegu jeziora Leśniańskiego. Została posadowiona na gnejsowych skałach, a jej najstarszą częścią jest, rozbudowywana później, średniowieczna wieża, tzw. stołp. Pierwotnie zamek pełnił funkcję warowni i powstał w latach 1241–1247. Obecnie łączy w sobie elementy gotyku, renesansu i baroku. Na przestrzeni czasów przechodził z rąk do rąk, żeby na początku XX wieku stać się własnością drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych, który postanowił przebudować Czochę na wzór ryciny z początków XVIII wieku, niszcząc tym samym wiele najstarszych elementów zamku. Dziś dawna warownia jest zarządzana przez spółkę Agencji Mienia Wojskowego.

Zobacz też:

  • Gertruda, kondukt żałobników i kolejna Biała Dama

Legend związanych z zamkiem Czocha mamy pod dostatkiem. Niektóre z nich są wyjątkowo tragiczne, a duchy tych, którzy zginęli przed wiekami, nadal można spotkać w zabytkowych komnatach. Zacznijmy od Gertrudy. Zamieszkiwała zamek ze swoim starszym bratem w czasie wojen husyckich. Za jego zdradę otrzymała od wroga woreczek złota. Obcym wojskom nie udało się jednak odbić dobrze strzeżonej warowni, więc po nieudanej próbie zdobycia Czochy, brat nakazał ścięcie głowy Gertrudy, która na wieki została przeklęta. Jej przeraźliwe jęki słychać podobno do dziś. Wyjątkowo dramatyczne zdarzenie ma związek z konduktem żałobników. Doszło do niego w 1732 roku, kiedy opłakujący zmarłego męża Krystyny Elżbiety von Uechtritz, nie zdążyli przejść przez drewniany most, który się pod nimi zawalił. Podobno do teraz słychać w tym miejscu rozpaczliwy płacz i krzyki. Duch Białej Damy łączy się z kolei ze śmiercią pięknej, młodej dziewczyny, która czuła obrzydzenie do świeżo poślubionego męża. W odwecie mężczyzna uruchomił zapadnię pod małżeńskim łożem. Zawodzenie jego małżonki daje się słyszeć jeszcze dziś, szczególnie w komnacie, należącej niegdyś do pary.

Zamek Czocha od wieków pobudza wyobraźnię i inspiruje twórców filmowych, którzy korzystają z jego bogato zdobionych wnętrz oraz wielowiekowej histor
Zamek Czocha od wieków pobudza wyobraźnię i inspiruje twórców filmowych, którzy korzystają z jego bogato zdobionych wnętrz oraz wielowiekowej historii. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Jak dojechać do zamku Czocha? Mapa dojazdu

Zamek Czocha znajduje się w odległości 145 km od Wrocławia w malowniczej gminie Leśna, gdzie obok jeziora Leśniańskiego znajduje się również jezioro Złotnickie oraz najstarsza zapora wodna w Polsce. Tuż przy zamku znajduje się płatny parking, gdzie można zostawić samochód.

Na szczycie powulkanicznego wzniesienia znajdziemy zamek Grodziec

Późnogotycki zamek jest usytuowany nieopodal wsi Grodziec, w powiecie złotoryjskim. Pierwotnie był to gród obronny Bobrzan, znajdujący się na wysokości 389 m n.p.m. W 1175 roku jego pierwszym właścicielem został książę Bolesław I Wysoki. Następnymi byli:

  • książę Bolko I
  • książę Bolesław III Rozrzutny
  • rycerz Budziwój z Niedźwiedzic i Chojnowa
  • książę Fryderyk I
  • książę Fryderyk II
  • Leonard von Skopp
  • książę Henryk XI
  • cesarz Leopold I
  • hrabia Walter von Gallas
  • baron Hans von Frankenberg
  • feldmarszałek hrabia Fryderyk Leopold von Gessler
  • Johan Karl con Schellendorf
  • Hans Siegismund
  • hrabia Hans Heinrich VI von Hochberg
  • Wilhelm Chrystian Benecke
  • Willibald von Dirksen
  • a ostatnim Herbert von Dirksen (współpracownik Hitlera)

Obecnie kompleks znajduje się pod opieką Gminy Zagrodno, która organizuje dla turystów imprezy o zasięgu regionalnym i międzynarodowym: Turniej Rycerski, Święto Wina i Miodu Pitnego oraz Święto Pieśni.

  • Czerwony upiór z Grodźca

Duch ma postać szkieletu rycerza, który jest ubrany w ciężką zbroję i purpurową opończę i błądzi po korytarzach i komnatach. Zjawa miała nie raz ukazywać się w średniowiecznym zamku. Upiór straszył już podobno za panowania legnickich Piastów (tak wynika z zapisków), choć do dziś nie wiadomo, jakiego wcześniejszego władcę reprezentuje.

To jeden z najchętniej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku. Późnogotycki kompleks znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich.
To jeden z najchętniej odwiedzanych zamków na Dolnym Śląsku. Późnogotycki kompleks znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa

Jesteście ciekawi, które z zamków kryją równie ciekawe historie, co zamek Czocha, Książ i Grodziec? Przygotowaliśmy je dla was w galerii ze zdjęciami. Zobaczcie!

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska