Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakup mieszkania? UOKiK: nie spiesz się, ceny w końcu spadną. Biorąc pochopnie kredyt hipoteczny, ryzykujesz

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Obawa przed dalszym wzrostem cen nieraz skłania kupujących do ryzykownego pośpiechu przy zakupie nieruchomości.
Obawa przed dalszym wzrostem cen nieraz skłania kupujących do ryzykownego pośpiechu przy zakupie nieruchomości. 123RF.com
Ceny mieszkań rosną dziś szybko. W efekcie wiele osób panikuje i kupuje szybko w obawie przed dalszymi podwyżkami. Takie działanie niesie jednak ze sobą ryzyko.

Zakup mieszkania to coś, z czym nie warto się spieszyć – przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Choć w teorii każdy to wie, w praktyce wiele osób kupuje dziś jak najprędzej i bez namysłu, żeby zdążyć przed kolejnym wzrostem cen mieszkań. Tymczasem, jak zwraca uwagę UOKiK, nieruchomości prędzej czy później potanieją, a dokonany w panice zakup bywa ryzykowny.

Zakup mieszkania. Panikujemy i ryzykujemy, bo ceny nieruchomości rosną

Ceny mieszkań zaczęły w Polsce gwałtownie rosnąć pod koniec 2019 r. i od tamtej pory pną się w górę coraz szybciej. W tej sytuacji wiele osób zaczyna spieszyć się z zakupem mieszkania, bo kieruje nimi obawa, że jeśli będą zwlekać, to zapłacą znacznie więcej. Co gorsza, ta lekka panika wśród kupujących tylko przyspiesza wzrost cen, gdyż deweloperzy chętnie je podnoszą w odpowiedzi na zwiększony popyt. Tymczasem pośpiech przy zakupie bywa ryzykowny.

– Do wielu osób decydujących się na zakup domu czy mieszkania mogą dochodzić informacje sugerujące, że w najbliższym czasie ceny nieruchomości nie spadną (...). Na tę sytuację dodatkowo nakładają się rekordowo niskie stopy procentowe, co dla wielu osób może być zachętą do kupowania nieruchomości finansowanych kredytem. W przypadku zakupu mieszania lub domu na własne potrzeby zawsze należy wziąć pod uwagę takie ryzyka jak możliwość wzrostu oprocentowania, a co za tym idzie – rat kredytu, zmianę sytuacji życiowej czy spadki cen nieruchomości – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Ceny mieszkań w końcu spadną

Dziś zewsząd można usłyszeć przewidywania, że ceny mieszkań w najbliższym czasie będą tylko rosły. W takim tonie wypowiadają się m.in. liczni eksperci w mediach:

– Inwestorzy nieruchomościowi i eksperci widzą, że w kolejnych latach ceny nieruchomości będą niestety coraz droższe. My już w tym momencie zakładamy, że w przyszłym roku podwyżki mogą sięgnąć 10–15 proc. r/r – prognozuje w rozmowie z Newserią Biznes Przemysław Andrzejak, prezes Royal Sail Investment Group.

Obecnie rzeczywiście wiele wskazuje na wzrosty cen. Szybko drożejące działki pod zabudowę i materiały budowlane powodują, że deweloperzy muszą coraz więcej wydawać na budowę – a koniec końców płaci za to klient. Prawda jest jednak taka, że nikt nie wie, jak w dłuższej perspektywie czasowej zachowają się ceny. A UOKiK zwraca uwagę, że mamy krótką pamięć, bo zapomnieliśmy już o bardzo podobnej sytuacji sprzed dekady.

– Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek – czytamy w komunikacie UOKiK. – Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005–2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008–2012.

Kredyt hipoteczny? Te kwestie koniecznie przemyśl

Przy braniu kredytu hipotecznego i zakupie mieszkania trzeba zachować szczególną ostrożność, bo w grę wchodzą ogromne pieniądze, wieloletnie zadłużenie i związanie się na długo z konkretną okolicą. Niestety, wiele osób podchodzi do sprawy zaskakująco lekkomyślnie – bank chce dać „tani” kredyt, wizualizacje deweloperskie prezentują się pięknie, kupujemy. Tymczasem UOKiK przypomina, że:

  • biorąc kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, musimy być gotowi na to, że wysokość raty będzie się zmieniać, więc kredyt nie zawsze będzie tak tani jak dziś;
  • stawka WIBOR 3M, wpływająca na wysokość raty, jest od kilku lat wyjątkowo niska, ale z czasem z pewnością wzrośnie – gdy wróci np. do wartości z 2012 r., raty wzrosną nawet o kilkaset złotych;
  • kredyt z niższym oprocentowaniem nie zawsze jest lepszy – przy porównywaniu ofert trzeba też zwrócić uwagę m.in. na wysokość marży i kosztów dodatkowych, wysokość wkładu własnego oraz na to, jak zmienią się raty w przypadku wzrostu stóp procentowych;
  • pandemia pokazała, że zdarzają się sytuacje, gdy z dnia na dzień nasza sytuacja finansowa się pogarsza lub wręcz tracimy pracę – taką możliwość trzeba brać pod uwagę, biorąc kredyt, a więc nie warto zgadzać się na raty na granicy naszych możliwości finansowych;
  • jeśli ceny nieruchomości zaczną silnie spadać, jak dekadę temu, wartość naszej nieruchomości też spadnie – możemy mieć wówczas problem ze sprzedażą mieszkania czy uwolnieniem się od kredytu.

W związku z wszystkimi tymi zagrożeniami UOKiK zachęca, by wziąć sobie do serca hasło tegorocznej akcji informacyjnej „Policz i nie przelicz się!”. Zakup mieszkania powinien być zawsze poprzedzony szczegółowymi wyliczeniami oraz bardzo dokładnym przeanalizowaniem warunków kredytu hipotecznego – na rynku nieruchomości nie ma miejsca na pośpiech.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakup mieszkania? UOKiK: nie spiesz się, ceny w końcu spadną. Biorąc pochopnie kredyt hipoteczny, ryzykujesz - RegioDom.pl

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska