Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Ponad 20 tys. osób straci pracę

MAL
Konferencja w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Zdjęcie ilustracyjne
Konferencja w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Polska Rada Centrów Handlowych wydała oświadczenie, w którym komentuje stanowisko rządu wobec obywatelskiego projektu ustawy o zakazie handlu w niedzielę. - W Polsce prognozuje się spadek zatrudnienia o 36,4 tys. osób, z czego 21,2 tys. w samym handlu. Pozostałe osoby mogą stracić pracę w usługach zależnych od handlu, m.in. sprzątanie, ochrona, gastronomia i inne usługi w centrach handlowych - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Polską Radę Centrów Handlowych.

Przypomnijmy, że zgodnie z obywatelskim projektem zakaz handlu w niedzielę ma obowiązywać od godziny 6. rano i trwać do godz. 6. w poniedziałek. Natomiast w wigilię i Wielką Sobotę zakupy zrobimy do godz. 14. Zakazana będzie również praca w magazynach czy centrach logistycznych. Wyjątkiem będą dwie ostatnie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, ostatnia przed Wielkanocą oraz ostatnia niedziela stycznia, czerwca, lipca i sierpnia. Pracować będzie mógł jedynie właściciel sklepu osiedlowego o powierzchni do 50 m kw.

Polska Rada Centrów Handlowych w specjalnym oświadczeniu odniosła się do planowanych zmian w kontekście zatrudnienia. Według rady zakaz handlu w niedzielę spowoduje spadek zatrudnienia.

- W Polsce prognozuje się spadek zatrudnienia o 36,4 tys. osób, z czego 21,2 tys. w samym handlu. Pozostałe osoby mogą stracić pracę w usługach zależnych od handlu, m.in. sprzątanie, ochrona, gastronomia i inne usługi w centrach handlowych. Na Węgrzech zakaz handlu w niedziele zwiększył bezrobocie. Po wprowadzeniu regulacji w marcu 2015 r., już w maju zatrudnienie w węgierskim sektorze handlowym było o 3 tys. osób niższe, niż w lutym 2015 r. - czytamy w oświadczeniu.

Rada uważa, że zatrudnienie straci wielu studentów i uczniów, dla których handel jest najczęściej pierwszym miejscem pracy i szansą na zarobek. Według niej splajtować mogą również właściciele małych sklepów osiedlowych, ponieważ konsumenci mogą robić zakupy na zapas i nie będą zainteresowani odwiedzeniem osiedlowego sklepu w niedzielę.

- 72 proc. cudzoziemców przekraczających granicę z Niemcami to mieszkańcy miejscowości oddalonych nie więcej niż 50 km od granicy – wielu z nich przyjeżdża do Polski na zakupy. Zakaz handlu w niedziele znacząco zmniejszy konkurencyjność polskich sklepów przy zachodniej granicy - zwraca również uwagę Polska Rada Centrów Handlowych.

Zobacz też: Zakaz handlu w niedzielę może zmniejszyć obroty o 9,6 mld zł. Za tę decyzję zapłacimy wszyscy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska