MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zajęcia komornicze. Ważne zmiany dla dłużników w 2024 roku. Ile komornik zabierze z pensji lub konta osoby zadłużonej w 2024?

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kwota wolna od zajęcia komorniczego to specjalne zabezpieczenie, chroniące dłużników przed utratą wszystkich środków do życia. W 2024 roku jej poziom znacznie wzrósł, co spowodowane jest kolejną podwyżką pensji minimalnej w Polsce. Ile wynosi kwota wolna od potrąceń komorniczych w 2024 roku? Wyjaśniamy.

Spis treści

Co ważne, osobom, które nie płacą alimentów, komornik ma prawo zająć nawet 60 proc. pensji, niezależnie od dochodów.
W 2024 roku kwota wolna od potrącenia komorniczego wzrosła ze względu na podwyżkę płacy minimalnej. Zgodnie z prawem komornik nie może zająć całego wynagrodzenia lub wszystkich oszczędności na koncie bankowym. 123RF/ liudmilachernetska

Zgodnie z prawem komornik nie może zająć całego wynagrodzenia lub wszystkich oszczędności na koncie bankowym. Dłużników chroni bowiem tzw. kwota wolna od potrąceń komorniczych, stanowiąca 75 proc. wynagrodzenia minimalnego w Polsce.

Ile może zająć komornik w 2024 roku?

Podwyżka płacy minimalnej do 4242 zł w 2024 roku sprawia, że kwota wolna od zajęcia komorniczego wzrosła do 3055 zł. Oznacza to, że w przypadku osób zarabiających minimalną krajową pobranie, chociażby części wynagrodzenia nie będzie możliwe.

W przypadku wyliczania kwoty wolnej warto swoją pensję brutto przeliczyć na netto, gdyż to właśnie ta wartość będzie miała znaczenie. Komornik w 2024 roku w zależności od poziomu wynagrodzenia będzie mógł zająć:

 • zarobki do 4242 zł brutto (3055 zł netto) - komornik nie zabierze nic z pensji,
 • zarobki od 4243 do 8484 zł brutto - komornik pobierze środki przekraczające pensję minimalną,
 • zarobki powyżej 8484 zł brutto (6111 zł netto) - komornik pobierze połowę wynagrodzenia.

Co ważne, osobom, które nie płacą alimentów, komornik ma prawo zająć nawet 60 proc. pensji, niezależnie od dochodów. Wtedy nie występuje też ograniczenie do kwoty wynagrodzenia minimalnego.

Co może zająć komornik w 2024 roku?

Zgodnie z prawem egzekucji komorniczej podlegają nieruchomości i ruchomości należące do dłużnika, renta, emerytura lub pensja. Po wejściu do mieszkania najczęściej zajmowane są następujące rzeczy:

 • sprzęt RTV i AGD - np. laptopy, telewizory, pralki, odkurzacze,
 • wyposażenie lokalu - np. kanapy, stoły, biurka,
 • biżuteria - np. łańcuszki, złote pierścionki,
 • ruchomości - np. motocykle, samochody,
 • wszystkie cenne przedmioty.

Wizyty komornika lepiej nie utrudniać, gdyż unikanie urzędnika lub zamknięcie się w środku nie pomoże. Funkcjonariusz ma bowiem możliwość skorzystania z usług ślusarza, który otworzy drzwi siłą. Koszt interwencji spada oczywiście na dłużnika.

Komornik może odwiedzić nie tylko mieszkanie, które jest własnością dłużnika, ale również te wynajmowane. Podczas takiej wizyty zajmie się on zajmowaniem wszystkich rzeczy stanowiących wartość, które są własnością osoby zadłużonej. W takiej sytuacji może dojść do pomyłek i zajęcia np. własności lokatorów, dlatego istnieje możliwość odwołania się poprzez wskazanie świadka lub wręczenie rachunku/faktury/dowodu zakupu potwierdzającego, że właścicielem jest inna osoba.

Czego nie może zająć komornik w 2024 roku?

Przepisy chronią dłużników przed całkowitą utratą środków do życia, dlatego urzędnicy nie mogą zająć wszystkich przedmiotów i świadczeń. Zajęciu komorniczemu nie podlegają:

 • świadczenia z opieki społecznej,
 • świadczenia 500 plus,
 • 13. emerytura,
 • alimenty,
 • zapasy opału i żywności,
 • narzędzia niezbędne do pracy,
 • przedmioty wykorzystywane do praktyk religijnych,
 • produkty lecznicze,
 • niezbędne ubrania,
 • przedmioty domowe niezbędne do życia.

Komornik nie może zająć również przedmiotów, które należą do współlokatorów lub innych członków rodziny. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, osoba poszkodowana ma prawo do złożenia skargi na czynności przeprowadzone przez urzędnika.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zajęcia komornicze. Ważne zmiany dla dłużników w 2024 roku. Ile komornik zabierze z pensji lub konta osoby zadłużonej w 2024? - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska