MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od czerwca będą dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Przybędzie im nawet kilka tysięcy złotych. Tak je dostaniesz

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Rosną kwoty limitów przy dorabianiu do renty i wcześniejszej emerytury. Przepisy wchodzą w życiu już od czerwca 2024 roku. - Od czerwca renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli dorobić więcej - zapowiada Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Od czerwca dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów. Tak je dostaniesz
Korzystne dla emerytów i rencistów zmiany związane są z nowymi danymi o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu, które przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Wzrosło ono po raz kolejny, co ma istotne znaczenie dla rencistów i wcześniejszych emerytów.

- Od 1 czerwca będą mogli co miesiąc dorobić do swoich świadczeń o ponad 400 zł więcej - komentuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Z wyższymi zarobkami trzeba uważać - przestrzegają w ZUS w Gdańsku.

- Trzeba pamiętać, że niektórzy świadczeniobiorcy powinni kontrolować swoje dodatkowe zarobki, aby uniknąć zmniejszenia lub zawieszenia świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówi Krzysztof Cieszyński. - Limity, czyli graniczne kwoty przychodu, są uzależnione od średniej płacy krajowej, która jest podawana co trzy miesiące przez GUS.

Zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia mogą spowodować przychody z umów, od których obowiązkowo są odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne, a także przychodu, który jest podstawą wymiaru składek przy działalności gospodarczej.

Od czerwca 2024 wyższe limity dla emerytów

Od 1 czerwca świadczeniobiorcy, którzy pobierają emerytury, ale nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego oraz wszyscy renciści, będą mogli dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 5703,20 zł, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Jeśli ich przychód przekroczy 70 proc. ale będzie niższy niż 130 proc. czyli 10591,60 zł, to świadczenie zostanie zmniejszone o wartość przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia - tłumaczy rzecznik ZUS na Pomorzu.

Do końca lutego 2024 r. ta kwota wynosi:

  • 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Jeżeli dodatkowe przychody przekroczą 10591,60 zł, to wypłata świadczenia zostanie zawieszona.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń i nie muszą martwić się o rozliczenia z ZUS.

- Wyjątek stanowią osoby, które pobierają emeryturę w zbiegu z rentą z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego - zasrzega Krzysztof Cieszyński. - Wówczas, jakakolwiek kwota dodatkowego przychodu będzie skutkowała zawieszeniem jednego ze świadczeń.

Jednak, jeżeli przychód z tytułu pracy emerytów, którym ZUS podwyższył emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 2024 r. wynosi 1780,96 zł brutto), przekroczył wysokość kwoty podwyższenia, to emerytura będzie przysługiwała bez dopłaty.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Będą dodatkowe pieniądze dla emerytów. To zwrot nadpłaconego podatku za 13 i 14 emeryturę. Sprawdź tabelę wyliczeń. Ci seniorzy dostaną kasę

Renciści bez ograniczeń!

Ograniczenia nie dotyczą części rencistów. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych i wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.

- Nowe limity będą obowiązywały do końca sierpnia 2024 roku - informuje rzecznik ZUS w Gdańsku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska