Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainteresowania w CV - jak opisać swoje hobby oraz czego lepiej nie wpisywać do życiorysu

MM
„Lubię sport, ale tylko oglądać w telewizji. Kocham książki, lecz ostatnią przeczytałem 2 lata temu” – nie tylko w ten sposób swoje zainteresowania przedstawiają kandydaci do pracy. Radzimy, co i jak wpisać w zainteresowaniach w curriculum vitae, a czego unikać.
„Lubię sport, ale tylko oglądać w telewizji. Kocham książki, lecz ostatnią przeczytałem 2 lata temu” – nie tylko w ten sposób swoje zainteresowania przedstawiają kandydaci do pracy. Radzimy, co i jak wpisać w zainteresowaniach w curriculum vitae, a czego unikać. unsplash
Spośród wielu rubryk w CV, często dość problematyczny zadaniem dla kandydatów jest opisanie swoich zainteresowań. Niestety, ale niektórzy idą na skróty, kopiując gotowe szablony lub zmyślając hobby. Jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej małe kłamstwo wyjdzie na jaw, przez błahy powód możemy stracić szanse na pracę.

W CV liczą się fakty i zwięzłe informacje. Uwagę rekruter mogą przyciągnąć nie tylko szkoły, które ukończyliśmy czy stanowiska, na których pracowaliśmy. Zaciekawienie może wzbudzić również pozycja "zainteresowania".

Warto przeczytać:

Podstawowym błędem, który popełniają osoby poszukujące pracy, jest lekceważeniem tej rubryki lub wpisywanie banalnych haseł typu "sport", "turystyka", "muzyka", czy "film". Jeśli jednak nie mamy innych zainteresowań, postarajmy się rozwinąć te hasła i napisać coś więcej. Nie musi to być kilka zdań, wystarczy doprecyzowanie naszego hobby, np: kino hiszpańskie, turystyka górka, liga angielska czy muzyka elektroniczna.

Ważne, aby zainteresowania, które wpiszemy do CV były prawdziwe, tak abyśmy mogli powiedzieć o nich kilka słów, jeśli rekruter zada nam o to pytanie. Ogromnym błędem jest wymyślanie hobby lub dopasowywanie na siłę do profilu stanowiska.

Pierwszym kontaktem z pracodawcą są zwykle dla kandydata dokumenty aplikacyjne, najczęściej CV. Dla wielu spośród poszukujących pracy jest to jednocześnie najtrudniejszy etap rekrutacji. Warto więc zawczasu zadbać, aby przedstawiający nas dokument podkreślał dopasowanie naszych doświadczeń i kompetencji do oczekiwań pracodawcy. Dobrym sposobem jest zamieszczenie w dokumencie tzw. success stories, czyli krótkiego, konkretnego opisu swoich największych sukcesów. I właśnie przez te „sukcesy” mogą pojawić się problemy.

Jak rekruter sprawdza informacje zawarte w CV. 11 rzeczy, kt...

Istotną kwestią jest również unikanie tematów, które mogą być kontrowersyjne lub wzbudzić niezręczność. Jeśli faktycznie pasjonuje nas tylko polityka, lepiej przemilczeć ten temat, gdyż istnieje duże ryzyko że może wywołać niepotrzebną dyskusję. Lepiej nie poruszać tematów związanych z religią, przekonaniami czy sferą seksualną. W środowisku zawodowym takie tematy nie powinny być poruszane.

Jeśli nie mamy żadnego pomysłu na hobby, które wpiszemy do CV, lepiej ominąć tą rubrykę i skupić się na innych, np. umiejętności czy doświadczenie pozazawodowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zainteresowania w CV - jak opisać swoje hobby oraz czego lepiej nie wpisywać do życiorysu - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska