Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj, aby auto na zimę nie sprawiło niespodzianki

Leszek Gracz, Grzegorz Okoński
Jeżeli jeździmy starszym autem i minęło już trochę czasu od ostatniej wymiany akumulatora, należy sprawdzić przed zimą jego stan techniczny.

Dobry akumulator jednak na nic się nie zda, jeżeli w naszym samochodzie niesprawnie działa np. alternator, a więc pod-zespół odpowiadający za ładowanie baterii.

Zlecając przegląd samochodu przed zimą autoryzowanej stacji obsługi, sprawdzimy nie tylko wydajność akumulatora, ale także sprawność "elektryki" pojazdu. Dopiero mając pewność, że układ elektryczny naszego pojazdu jest w dobrej kondycji, możemy uniknąć przykrych niespodzianek w zimowy poranek.

W okresie jesiennym i zimowym zawartość glikolu, będącego podstawowym składnikiem płynów do chłodnic, powinna wynosić ok. 50 procent cieczy funkcjonującej w układzie. W przeciwnym razie istnieje groźba, że płyn zamarznie i uszkodzi części układu chłodzenia i silnika. Należy pamiętać także o tym, by płyn zawierał wiele dodatków. Niezbędne jest stosowanie płynów, które zawierają m.in. inhibitory korozji, przeciwutleniacze oraz dodatki przeciwpienne, niwelujące efekt pienienia się płynu.

Jeśli jeździsz autem z silnikiem Diesla, musisz być szczególnie wyczulony na paliwo, które tankujesz w okresie zimowym. Kryształki parafiny, wytrącające się z oleju napędowego, mogą w niskich temperaturach zablokować filtr paliwa, co jest jedną z najczęstszych przyczyn zimowych problemów z rozruchem silnika Diesla.

Ubezpieczenie assistance jest przydatne zwłaszcza teraz, gdy warunki jazdy pogarszają się.
Wykupując polisę, sprawdźmy jej zakres - pisze

Według policyjnych raportów, zimowe kolizje wynikają z trudnych warunków atmosferycznych i z braku odpowiedniego przygotowania pojazdu do jazdy w niesprzyjającej pogodzie.

W miesiącach zimowych nawet trzykrotnie większą liczbę interwencji związanych z kolizjami i awariami pojazdów rejestrują także firmy ubezpieczeniowe. - Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowuje się zwykle w okresie przedświątecznym, gdy na drogach panuje wzmożony ruch - mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK (Centrum Ubezpieczeń Komunikacyjnych). - W tym czasie ludzie tłumnie ruszają do sklepów. Dodatkowo niesprzyjająca pogoda utrudnia jazdę.

Zima stanowi zatem spore wyzwanie nie tylko dla kierowców, ale także dla ubezpieczycieli, którzy sprzedają w tym okresie znacznie więcej ubezpieczeń assistance i z powodu trudnych warunków zmuszeni są do bardzo częstych interwencji.

Temat ubezpieczenia assistance powraca regularnie każdej zimy. Assistance to ochrona dobrowolna, nad zakupem której warto się jednak zastanowić. Przyda się szczególnie w miesiącach zimowych, ponieważ w razie wypadku lub niespodziewanej awarii możemy liczyć na natychmiastową pomoc. Wsparcie ubezpieczyciela może obejmować m.in. skierowanie pomocy drogowej na miejsce wypadku lub awarii, holowanie, wymiana koła, wyciągnięcie auta ze śniegu, dostarczenie paliwa, zadbanie o zakwaterowanie, udostępnienie pojazdu zastępczego, a nawet pomoc w otwarciu drzwi w przypadku, gdy kierowca zatrzaśnie kluczyki w aucie.

Przy zakupie ubezpieczenia assistance głównej roli nie powinna odgrywać cena, a zakres polisy.
- Jeśli chcemy kupić assistance na okres zimy, powinniśmy szczegółowo przeanalizować zakres ubezpieczenia i ewentualne zimowe wyłączenia, które ubezpieczyciel zawarł w proponowanej umowie.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam pomoc w razie awarii pojazdu tylko w pewnym przedziale temperatur, np. powyżej -10 st. C. Inne wyłączają z usługi serwisowanie awarii bądź odmawiają wsparcia w sytuacji, gdy do usterki dojdzie blisko naszego miejsca zamieszkania. Często zdarza się także, że zawieramy umowę, która zadziała w razie wypadku, a nie np. wtedy, gdy ugrzęźniemy w zaspie bądź gdy z powodu siarczystego mrozu rozładuje nam się akumulator i nie ruszymy z parkingu. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć nieporozumień, dopytajmy się u doradcy o wszystkie szczegóły naszej umowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska