Wymiana pieca – przed czy po wykonaniu ocieplenia domu?

Materiał promocyjny ISOVER
Gdy piec został wymieniony, kolejnym krokiem jest ocieplenie budynku. W większości przypadków prace termomodernizacyjne rozpoczynane są od izolacji dachu lub stropu najwyższego piętra. Poprzez te przegrody może uciekać aż 30% ciepła
Gdy piec został wymieniony, kolejnym krokiem jest ocieplenie budynku. W większości przypadków prace termomodernizacyjne rozpoczynane są od izolacji dachu lub stropu najwyższego piętra. Poprzez te przegrody może uciekać aż 30% ciepła Isover
Dofinansowanie do wymiany pieca węglowego, w zależności od gminy i wyboru nowego źródła ogrzewania, może wynieść od 1 do nawet 40 tys. zł. Takie wsparcie mobilizuje do działania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jaka kolejność prac termomodernizacyjnych jest najbardziej opłacalna i efektywna.

W ramach walki z smogiem wiele gmin udziela dotacji na wymianę starego pieca węglowego na nowy, ekologiczny. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest likwidacja pieca węglowego i zakup proekologicznego urządzenia grzewczego. Dofinasowanie do pieca może obejmować kotły gazowe, kotły na biomasę czy urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii. Wymiana może także dotyczyć kotłów na węgiel nowej generacji. Co ważne, dotację może też otrzymać właściciel domu na podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej. Przykładowo, Program Czyste Powietrze nie wyklucza budynków z funkcjonującym już ekologicznym sposobem ogrzewania. Jeśli w domu źródło ciepła jest nowe, ekologiczne, inwestor w dalszym ciągu może skorzystać z dofinansowania na samo ocieplenie i wymianę stolarki. Pod warunkiem, że pozwolenie na budowę domu wydano do 31 grudnia 2013 roku.

Kto może liczyć na dofinansowanie ocieplenia?

Inwestorzy, którzy wymienili już źródło ciepła mają możliwość uzyskania dotacji na ocieplenie budynku i wymianę stolarki okiennej oraz drzwiowej. Wysokość kwoty uzależniona jest m.in. od dochodów.

Gospodarstwa domowe, których roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł mogą liczyć na dotację do kwoty 10 tys. zł. Z kolei gospodarstwa, w których średnie miesięczne dochody nie przekraczają 1400 zł/os. mogą otrzymać dotację do kwoty 15 tys. zł. Jest to kolejno ok. 45 zł/m2 i 90 zł/m2 na docieplenie przegród budowlanych oraz uzasadnionych prac towarzyszących.

Warto jednak pamiętać, że koszty inwestycyjne nie mogą być rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Finansowaniu podlegają również prace zakończone w okresie do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku (nie mogą być jednak rozpoczęte wcześniej niż 15 maja 2020r.). Wszystkie prace muszą zostać zakończone do 30 miesięcy od złożenia wniosku.

Od czego zacząć dalsze prace?

- Wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne gwarantuje obniżenie szkodliwych emisji. Nie sprawi jednak, że dom będzie efektywnie ogrzewany. Jedynie właściwie zaprojektowana izolacja przyczyni się do utrzymywania stałej temperatury we wnętrzach bez nadprodukcji energii i przegrzewania. Planowanie ocieplenia należy rozpocząć od audytu energetycznego budynku, który w dużej mierze polega na ocenie stanu technicznego i wskazaniu, jakie produkty oraz rozwiązania zastosować – mówi Agata Wołkowiecka, ekspert ISOVER.

W ramach programu Czyste Powietrze można uzyskać nawet do 1000 zł dofinansowania na ten cel. Rekomendowana przez ekspertów kolejność prac zakłada rozpoczęcie od izolacji i stworzenia powłoki termicznej, która oddziela ogrzewaną przestrzeń domu od środowiska zewnętrznego. Dopiero później należy przebudować wentylację w domu i system ogrzewania.

Plan działania w skrócie

W sytuacji, gdy piec został wymieniony jako pierwszy, kolejnym krokiem jest ocieplenie budynku. W większości przypadków prace termomodernizacyjne rozpoczynane są od izolacji dachu lub stropu najwyższego piętra. Poprzez te przegrody może uciekać aż 30% ciepła. Aby zachować ciągłość izolacji, w dalszej kolejności ocieplane są ściany zewnętrzne i piwnice. W całym procesie kluczowa jest jakość materiałów.

Nie można jednak zapomnieć o rzetelności prac montażowych. W trakcie ich realizacji ważne jest, aby zminimalizować mostki termiczne, czyli miejsca w powłoce budynku, przez które ucieka ciepło. Profesjonalny wykonawca będzie doskonale wiedział, które elementy są szczególnie narażone na straty termiczne i dołoży starań, aby dobrze ocieplić każdą przestrzeń. Może to zrobić poprzez wybór sprężystego materiału izolacyjnego, jak wełna mineralna szklana, która doskonale dopasuje się do każdej przegrody, a przy tym wytłumi dom i zagwarantuje bezpieczeństwo pożarowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie