Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wy pytacie, ZUS odpowiada

Redakcja
Na pytania odpowiada Emilia Nowakowska - rzecznik legnickiego ZUS-u.

Jeśli idę do mojego lekarza do osiedlowej przychodni i wystawia mi on elektroniczne zwolnienie lekarskie, to wystarczy, że podam lekarzowi tylko PESEL? Inne dane nie są potrzebne?
[b]Marek
[/b]

TAK, wystarczy. W przypadku wystawiania zwolnień lekarskich na portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS, lekarz uzyskuje bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostają automatycznie podpowiedziane przez system. Adres pacjenta i dane płatnika lekarz wybiera z wyświetlonej listy. Poza tym, system weryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień, określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem. System podpowiada lekarzowi również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy). Co ciekawe, w systemie możliwy jest również podgląd zaświadczeń lekarskich wystawionych wcześniej dla pacjenta, w tym w wyniku kontroli przez lekarza orzecznika ZUS.

Ile czasu ma lekarz na przesłanie elektronicznego zwolnienia lekarskiego, tzw. e-ZLA, do mojego zakładu pracy?
[b]Halina
[/b]

Zwolnienie lekarskie jest wystawione w momencie podpisania go z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W portalu Platforma Usług Elektronicznych podpisanie zwolnienia jest zintegrowane z jego wysyłką do ZUS, a także do płatnika składek. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na jego profilu na PUE nie później, niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia.


PRZYPOMINAMY

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS i apeluje do klientów o uważne przeczytanie tej korespondencji. Dane w niej zawarte dotyczą przyszłości każdego z nas.

- Korespondencja, którą otrzyma z ZUS ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków to list, w którym zapisana jest historia naszego ubezpieczenia, w postaci zgromadzonych przez lata pracy składek. To nasza przyszłość emerytalna. Warto więc zweryfikować, czy kwota składek, o której informuje ZUS, zgadza się z naszą wiedzą o nich. Warto też mieć świadomość, co z tych zgromadzonych składek wynika - mówi Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek Centrali ZUS, której podpis widnieje na każdym z wysyłanych obecnie listów.

Dla wszystkich, którzy mogą mieć jakiekolwiek trudności ze zrozumieniem zapisów „Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS”, Zakład przygotował specjalne wyjaśnienia. Są one dołączone do Informacji w formie specjalnej wrzutki. To instrukcja, jak krok po kroku czytać Informację. Po zapoznaniu się z nią, nikt nie powinien mieć problemu z ustaleniem, jaki jest stan jego konta w ZUS.

W skali całego kraju Informację otrzyma ok. 20 mln ubezpieczonych Polaków. A lokalnie, Informacja trafi do 366 565 osób ubezpieczonych - klientów legnickiego Oddziału ZUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska