Wrocławskie lotnisko będzie miało nowy radar na wieży

  Wrocławskie lotnisko będzie miało nowy radar na wieży

  Jerzy Wójcik

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Na wrocławskim lotnisku trwają prace przy inwestycji, która ma zwiększyć bezpieczeństwo lotów oraz umożliwić starty i lądowania większej liczby samolotów w krótkim czasie. Mowa o nowym radarze, który będzie umieszczony na wybudowanej właśnie wieży.
  Wieża z radarem powstaje na południe od pasa startowego, kilkaset metrów od miejscowości Kębłowice (gmina Kąty Wrocławskie)

  Wieża z radarem powstaje na południe od pasa startowego, kilkaset metrów od miejscowości Kębłowice (gmina Kąty Wrocławskie) ©Paweł Relikowski

  Obiekt już dziś budzi duże zainteresowanie mieszkańców Kębłowic, Krzeptowa czy Smolca - miejscowości położonych na południe od pasa startowego, z których doskonale widać nową, betonową wieżę. Wysoki na 30 metrów obiekt, powstał zaledwie w ciągu kilku tygodni. Pracownicy zatrudnieni przy budowie wieży potwierdzają, że inwestycja rozpoczęta dokładnie w Mikołajki, rośnie w oczach, bo pogoda sprzyja.

  Główne prace przy budowie wieży zostały już zakończone, na górze zawisła wiecha. Wieża urośnie jeszcze tylko o kilka metrów, dzięki temu, że na jej koronie będzie umieszczony radar. Urządzenie dotarło już na plac budowy, ale na razie stoi w drewnianych skrzyniach i czeka na montaż.

  Oczywiście wrocławski port lotniczy i dziś korzysta z radaru, jednak jest to urządzenie starej generacji, które nadaje się do wymiany.
  - Nowy radar na wrocławskim lotnisku to konieczność - twierdzi Jarosław Wróblewski, wiceprezes Portu Lotniczego we Wrocławiu. - Inwestycja ta wpłynie na podniesienie standardów bezpieczeństwa na wrocławskim lotnisku i w jego otoczeniu - tłumaczy wiceprezes Wróblewski i dodaje, że w sytuacjach dużego natężenia ruchu lotniczego (np. zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej) możliwe będzie obsłużenie większej liczby operacji lotniczych w krótkim czasie. Tego typu urządzenia funkcjonują z powodzeniem na większości lotnisk w Europie.

  Stąd, odwiedzając duże europejskie lotniska, widzimy jak w ciągu dziesięciu minut ląduje i startuje nawet kilkanaście samolotów. Ze starym sprzętem, osiągnięcie takiego wyniku we Wrocławiu było niemożliwe. Władze lotniska cieszą się, że operację budowy nowego radaru udało się zgrać z oddaniem nowego terminalu. Wiadomo, że na początek będzie mógł on obsłużyć ponad 3 miliony pasażerów rocznie, co wiąże się z większą liczbą lotów. Nowy radar gwarantuje, że te plany będzie można zrealizować zachowując pełne bezpieczeństwo podróżnych.

  ZOBACZ DUŻĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NOWEGO TERMINALU


  Nowoczesny radar zostanie uruchomiony jeszcze przed turniejem Euro 2012, a inwestorem zadania jest Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, która środki pozyskała m.in. z Unii Europejskiej.
  Wiceprezes Jarosław Wróblewski podkreśla także, że ta inwestycja umożliwi bardziej komfortowe lądowanie w utrudnionych warunkach jak mgła czy burza. Z drugiej strony sama wieża z radarem jest bezobsługowa i w żaden sposób nie wpływa na otoczenie.

  - Powstaje w miejscu dotychczasowego wojskowego centrum radarowego i będzie znacznie bardziej nowoczesna od poprzednika. Zatem okoliczni mieszkańcy i rolnicy nie mają żadnych powodów do obaw - zapewnia Wróblewski.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  heh

  Podpis. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 41

  W skrzyniach? ukradną....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z poprzednia wieza radarowa?

  dlugo_pis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 26

  zuzyla sie po 11 latach? czy juz jest nie trendy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 67 / 56

  nie wieżę kontroli lotów wymieniają tylko radar. to dwie różne rzeczy...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lotnisko -polowania

  wr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 50 / 32

  Czas najwyzszy na kontrole PZŁ-na lotnisku odbywaja sie prywatne polowania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdura

  big fellah (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 45 / 36

  Nie na lotnisku bo tam już wszystko wybite tylko na terenie Jednostki Wojskowej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zadzam sie

  wr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 34

  Witam wpelni sie zgadzam z "W",czas najwyzszy na kontrole NIK-u,kontrola terminala,plyt postojowych ,jak i rowniez dzialow obslugi lotniska -marnotrastwo publicznych pieniedzy na zachcianki...rozwiń całość

  Witam wpelni sie zgadzam z "W",czas najwyzszy na kontrole NIK-u,kontrola terminala,plyt postojowych ,jak i rowniez dzialow obslugi lotniska -marnotrastwo publicznych pieniedzy na zachcianki kierownikow ,p.Prezesow ,.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 50

  A ja mam prośbę do dziennikarzy. W zeszłym roku tak w okolicy końcówki lata (sierpień/wrzesień) lał deszcz kilka tygodni i okazało się że terminal jest spartaczony i stan wód gruntowych jest za...rozwiń całość

  A ja mam prośbę do dziennikarzy. W zeszłym roku tak w okolicy końcówki lata (sierpień/wrzesień) lał deszcz kilka tygodni i okazało się że terminal jest spartaczony i stan wód gruntowych jest za wysoki i cała budowa jest źle zaprojektowana. Była mowa o wielu milionach kosztów budowy drenażu i zatrzymanej budowie.

  Później dziwnym trafem cała sprawa przycichła. Terminal miał być oddany do użytku w połowie 2011 roku. Później była mowa o jesieni. Jak wiemy mamy styczeń 2012 i w tym momencie nikt już nawet nie podaje daty uruchomienia terminalu a VIPów przyjmuje się w namiocie.

  Czy dziennikarze mogą rzetelnie poinformować opinię publiczną, o co chodzi? Czy drenaż jest zbudowany ? Jeśli tak to kto to zrobił, kto zapłacił, czy partacz-projektant zapłacił jakąś karę? Czy ktoś płaci karę za opóźnienie? Przecież każdy miesiąc to wymierne straty dla wszystkich, od wizerunkowych, przez straty firm wynajmujących powierzchnie na nowym terminalu, aż do samego lotniska które rozumiem że ogrzewa np. teraz pusty terminal?

  Jaka jest obecna sytuacja terminalu?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pijar

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 48 / 49

  Prośbę możesz mieć ale o rzetelności informacji to raczej zapomnij. Wiadomo, co lotnisko puści w świat to wszystkie gazety, radia i serwisy powtórzą. Po prostu nie mają wśród swoich ludzi kogoś...rozwiń całość

  Prośbę możesz mieć ale o rzetelności informacji to raczej zapomnij. Wiadomo, co lotnisko puści w świat to wszystkie gazety, radia i serwisy powtórzą. Po prostu nie mają wśród swoich ludzi kogoś jakkolwiek znającego się na sprawach lotnictwa żeby sam napisał coś od siebie. Wiedzą tylko że Ryanair to ten biały, Wizz Air to ten różowy a LOT ląduje na brzuchu ;) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kury przestanom mi niesc joja w smolcu

  Pelagia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 47 / 49

  zablokowac te budowe, prostestuje to wszystko wina Tuska!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  daaaaaamn

  Jonek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 35

  tiooo znowu łot kurf bydzie zsiodłe mleko lecić! :/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobre

  ktos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 44 / 50

  haha, ale mnie rozbawilas

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pomyliłeś fora

  qwe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 83 / 49

  to nie onet.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo