Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocławski policjant pomaga naszym turystom w Chorwacji

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Policja
Dwunastu polskich policjantów pomaga naszym turystom w Bułgarii i Chorwacji. Od początku lipca pełnią służbę w pięciu miejscach. Wśród nich jest aspirant Andrzej Arent z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu. Pełni służbę w Okręgu Zadarska w Chorwacji.

Po co wysyłamy naszych policjantów do Chorwacji? Aż tak dużo przestępstw popełniają tam nasi obywatele? A może często padają ofiarami przestępstw?

- To nie pierwszy raz. Od 2010 roku nasi policjanci jeżdżą do Chorwacji. Mamy porozumienie o współpracy z tym krajem - tłumaczy rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. - Głównie dlatego, że ten kraj jest często odwiedzany przez polskich turystów. Nasi funkcjonariusze mogą im pomóc w różnych sytuacjach. Takich jak choćby kolizja na drodze czy wypadek losowy - dodaje rzecznik.

- Często w kontaktach z policją obcego państwa problemem jest bariera językowa, czy brak znajomości tamtejszych realiów prawnych. Polacy dobrze reagują na widok munduru polskiego policjanta za granica. Często o zauważonych problemach więcej powiedzą naszemu policjantowi.

Na co należy zwrócić uwagę? Choćby na przepisy dotyczące wykroczeń drogowych. W Chorwacji przepisy są surowsze i możemy zapłacić wyższe mandaty niż za podobne wykroczenie w Polsce - przestrzega turystów Komenda Główna Policji. Czasem nasi turyści liczą na taryfę ulgową z racji tego, że są z innego kraju. Nic z tych rzeczy. Będą traktowani tak samo surowo, jak miejscowi kierowcy. Aspirant Arent - wrocławski policjant pełniący służbę w Chorwacji. - dodaje, że w przypadku niektórych wykroczeń tamtejsze przepisy dopuszczają możliwość obniżenia kary o połowę. O ile opłaci się mandat bezpośrednio u chorwackiego policjanta.

Turyści powinni pamiętać też choćby o surowych przepisach przeciwpożarowych obowiązujących w Chorwacji. Rozpalanie ognisk czy grilla poza miejscami wyznaczonymi to wykroczenie. często - mówi nasz policjant - nie pamiętamy o tym rozpalając grilla wzdłuż plaż. Wykroczeniem jest też picie alkoholu w miejscach publicznych. Ale też chodzenie po mieście stroju kąpielowym. Powszechnie popełnianym przez Polaków wykroczeniem było też w Chorwacji parkowanie w miejscach objętych zakazem lub w obrębie płatnych parkingów bez uiszczenia stosownej opłaty.

Komenda Główna Policji zwraca uwagę, że konsekwencją takiego parkowania poza mandatem może być odholowanie samochodu, to zaś powoduje kolejne wysokie koszty. Nasi policjanci asystują chorwackim i bułgarskim kolegom w służbie patrolowej. Pomagają polskim turystom komunikowaniu się z miejscową policją. Funkcjonariusze z Polski pomagają też, kiedy to nasi obywatele padają ofiarami przestępstw. Często zdarzają się kradzieże. Z campingów kradzione są naszym rodakom rowery, a zdarza się, że również również gotówka.

Tu spotkasz polskich funkcjonariuszy
Chorwacja

  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska (Pula) +48 664 975 847,
  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska (Biograd) + 48 784 610 324,
  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Primorsko-Goranska (wyspa KRK) +48 667 631669,
  • w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Makarska) + 48 784 610 534.

Bułgaria

  • Patrol działa na terenie Regionalnego Dyrektoriatu w Burgas (Nesebar) + 48 887 886 185.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska