Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Wiemy, kto wyremontuje VII LO

ZOE
Wrocławska firma Haras przedstawiła najkorzystniejszą - zdaniem Zarządu Inwestycji Miejskich - ofertę w przetargu na remont i przebudowę elewacji VII LO przy ul. Kruczej. Kontrakt obejmuje także remont dachu przylegającego do szkoły bloku sportowego. Firma Haras zaoferowała ponad 2,8 mln zł. Była jedną z ośmiu przedsiębiorstw, startujących w przetargu.

Przypomnijmy, że w pierwszym przetargu zwyciężyła pracownia Antiqua spod Krakowa, zajmująca się konserwacją dzieł sztuki, oferując prawie 2,8 mln zł. Dzień po podpisaniu umowy jej właściciel zerwał jednak kotrakt. Jak przyznał w rozmowie z portalem GazetaWroclawska.pl zdecydowały o tym "powody osobiste". ZIM zapewnia jednak, że mimo opóźnienia w procedurach, nie zmienia się termin ukończenia prac. Mają one potrwać do listopada 2013 r.

W specyfikacji przetargowej napisano m.in., że szkoła nosi ślady pochodzące jeszcze z II wojny światowej. W ekspertyzie, dołączonej do dokumentacji przetargowej czytamy m.in. o "licznych odpryskach i uszkodzeniach cegieł po ostrzale z broni lekkiej".

- Od lat się starałam o ten remont. W końcu miasto wysupłało na to pieniądze - mówiła jeszcze przed pierwszym przetargiem dyrektorka szkoły Krystyna Krzyżanowska. Podkreśliła, że nie będzie to zwyczajny remont, ale renowacja z prawdziwego zdarzenia. - Odnowiona zostanie fasada, wszystkie elementy zabytkowe, zegar słoneczny i wieżyczki. Wszystko wyglądać tak, jak 100 lat temu, kiedy po raz pierwszy otwierano tę szkołę.

Wrocławska "siódemka" stoi u zbiegu ul. Jemiołowej i Kruczej. Gmach wzniesiono w latach 1904-1906 według projektu Richarda Plüddemanna. Należał do dużego kompleksu szkół Städlische Volkschule, które powstały na przełomie XIX i XX w.

Jak czytamy w opisie dołączonym do specyfikacji przetargowej:

"Nakryty jest dachami różnej wysokości. Elewacje otrzymały neogotycką dekorację. Na elewacji frontowej umieszczono zegar słoneczny wykonany w technice sgraffita. Więźba dachowa min. wykonana z nitowanej stali umożliwiła przeszklenie dużej części dachu i umieszczenie sali gimnastycznej na poddaszu. Budynki zostały uszkodzone w czasie działań wojennych w 1945 roku (dach, szczyty, ceglane lico ścian)".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska