MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław w szczegółach

RED
Zanim o tym, co widać na zdjęciu, kilka słów o miejscu, w którym się znajduje. Mowa oczywiście o placu Solnym, dawnym średniowiecznym placu targowym we Wrocławiu, przylegającym narożnikowo do Rynku.

Powstał prawdopodobnie w czasie ponowionej po najeździe mongolskim lokacji miasta w 1242. Określany był jako Salzring albo Salzplatz.

W 1827 ustanowiono na nim pomnik feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera, największego pruskiego dowódcy z czasów wojen napoleońskich - dowódcy armii pruskiej w bitwach pod Waterloo, nad Kaczawą, pod Lipskiem, Budziszynem, Lützen, Brienne-le-Château, Craonne, Laon, a także w kampanii sześciodniowej.

Plac również nazwano jego imieniem (Blücherplatz). Po II wojnie światowej nadano mu nazwę nawiązującą do historycznej, zaś cokół zdemontowanego jeszcze przez Niemców pomnika zburzono.

I teraz przejdźmy do iglicy. Postawiono ją w 1997 roku. Dlaczego? I tu słychać różne wyjaśnienia. A tak naprawdę, to chyba czegoś brakowało w tym miejscu od czasu zniknięcia feldmarszałka. Autorem kamiennej iglicy jest Adam Wyspiański. A dlaczego właśnie iglica? Podobno ma nawiązywać do jednego z największych symboli miasta, czyli iglicy sprzed Hali Ludowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska