Wrocław: W niedzielę rusza pielgrzymka na Jasną Górę

Anna Gabińska
Kasia Przyślewicz, Wiesław Wowk i Miron szykują się do marszu
Kasia Przyślewicz, Wiesław Wowk i Miron szykują się do marszu Tomasz Hołod
Udostępnij:
"Bądźmy świadkami miłości" - takie będzie hasło przewodnie tegorocznej jubileuszowej - bo już trzydziestej - pieszej pielgrzymki z Wrocławia na Jasną Górę. Przez 230 kilometrów i 10 dni pielgrzymi (ok. 30 km na dzień) z Wrocławia i okolic będą rozmyślali nad słowami św. Pawła, jaka powinna być prawdziwa miłość.

- Dla chrześcijanina być świadkiem miłości, to znaczy, że wiarę w Boga trzeba też przełożyć w czyny - tłumaczy ks. Tomasz Płukarski, rzecznik pielgrzymki. - Samo pobożne życie i modlitwa nie wystarczą. Dlatego będziemy rozmawiać o wolontariacie, pracy w hospicjum, pracy misjonarzy - opowiada.

Organizatorzy spodziewają się ponad 2 tysięcy chętnych. Pielgrzymi zostaną podzieleni na 15 grup. Cały czas można jeszcze zapisywać się u księży w swoich parafiach. A od środy do soboty - także w biurze duszpasterstwa "Wawrzyny" przy ul. Bujwida 51.

Pielgrzymi każdego dnia wezmą udział w mszy świętej, odprawianej przez różnych księży. Ale kazania będzie głosił znany wrocławianom ks. Stanisław "Orzech" Orzechowski z duszpasterstwa akademickiego "Wawrzyny". Już od 19 lat jest głównym przewodnikiem wrocławskiej pielgrzymki.

- Teraz pasie swoje kozy w Morzęcinie i pisze kazania - śmieje się Kasia Przyślewicz, rehabilitantka (właśnie wróciła po trzech latach pracy z Etiopii i RPA), która na pielgrzymkę wybiera się po raz 15. Jako wolontariuszka zrobiła w tym roku 6-metrowy baner z napisem: "Jubileusz 30-lecia Pielgrzymki". Zawiśnie nad sceną w Borkach na Opolszczyźnie, podczas festynu w 7. dniu pielgrzymki. - Oprócz występów zespołów na scenie, będzie przeciąganie liny i piłowanie drzewa na czas - zdradza.

Ks. Orzechowski teraz pasie swoje kozy w Morzęcinie i pisze kazania

Morzęcin Wielki to wieś w pobliżu Obornik Śląskich. Tam od dwóch lat ks. Orzechowski organizuje rekolekcje Ora et labora (Módl się i pracuj), gdzie można powyrywać chwasty w ogrodzie albo paść owce i kozy. Sam lubi siąść pod gruszą, spoglądać na zwierzęta i robić notatki do swoich kazań. Tam też jest i teraz.

A w Wawrzynach przy ul. Bujwida trwają ostatnie przygotowania. - Właśnie okazało się, że padł samochód terenowy, którym objeżdżamy trasę pielgrzymki każdego dnia przed jej przejściem - opowiada Wiesław Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych, znany powszechnie jako Kuzyn. (- Kiedyś przedstawiano mnie Orzechowi razem z chłopakiem, który był do mnie bliźniaczo podobny. Ksiądz popatrzył na jednego i na drugiego nie dowierzając własnym oczom. Ten to ten, a ten drugi? Kuzyn? I tak zostało - opowiada Wowk).

Załatwianie miejsc noclegowych na polach namiotowych i w mieszkaniach (dla osób starszych), ustalenia trasy, poinformowanie wszystkich służb w miejscowościach, w których pielgrzymka się zatrzyma - to robota na cały rok.

- Chętnie bym poszedł, bo to niepowtarzalny czas i atmosfera, ale mam wyznaczone spotkanie z lekarzem. I tego się nie da przełożyć - ubolewa Dawid Dudzik, absolwent kl. II LO w Strzelinie. Gdyby się jednak udało przełożyć wizytę, zapisać się na pielgrzymkę można nawet w ostatniej chwili: w niedzielę o godz. 6.
Jak się zapisać i ile to kosztuje?

Zapisy cały czas trwają w poszczególnych parafiach. Ale można też zrobić to od środy do soboty w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w Duszpasterstwie Akademickim "Wawrzyny"we Wrocławiu. Wystarczy pojawić się pod adresem Bujwida 51 w godzinach od 11 do 17 lub wysłać mejla: [email protected]

Po szczegółowe informacje można też dzwonić (tel. 71-328-47-68) lub klikać: www.pielgrzymka.pl.

Jeśli ktoś zdecyduje się na wyprawę w ostatniej chwili, powinien pojawić się z namiotem i karimatą o godz. 6 rano w niedzielę pod katedrą na Ostrowie Tumskim. Koszt całej pielgrzymki to 75 zł, jednego dnia - 10 zł.

Każdy dostanie znaczek pielgrzymkowy i książeczkę, będzie miał zapewnioną pomoc medyczną. Zostaną zamówione 2 busy i chłodnia ze świeżym chlebem, bułkami, wodą i jogurtami, które będą do kupienia po cenach takich, jak w zwykłym sklepie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie