Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Wrocławia. Na Partynice przyszło ponad milion ludzi. Zobacz historyczne zdjęcia

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Na Partynice zeszli się dla papieża wierni z całego Dolnego Śląska. Komunistyczne władze podały, że było to 700 tysięcy. Strona kościelna mówiła o 1,5 milionowym tłumie.
Na Partynice zeszli się dla papieża wierni z całego Dolnego Śląska. Komunistyczne władze podały, że było to 700 tysięcy. Strona kościelna mówiła o 1,5 milionowym tłumie. Archiwum Obserwatorium Społeczego
21 czerwca 1983 roku na torze wyścigów konnych w Partynicach miało miejsce największe w historii powojennego Wrocławia zgromadzenie. Ponad milion ludzi przyszło na Mszę świętą odprawianą przez papieża Jana Pawła II w ramach drugiej pielgrzymki do Polski. To była przełomowa wizyta.

Pielgrzymka nadziei - bo tak została określona - odbyła się pod koniec stanu wojennego. Miała ogromne znaczenie nie tylko dla wrocławian i Dolnoślązaków, ale również dla całej Polski.

Prezentujemy obszerną galerię zdjęć z tamtych chwil. Przedstawiają one wizytę Jana Pawła II we Wrocławiu właśnie w 1983 roku. Może ktoś odnajdzie siebie lub bliskich na tych unikatowych fotografiach sprzed 40 lat?

A może ktoś z naszych Czytelników pamięta ten czas? Napiszcie do nas swoje ciekawe wspomnienia na adres: [email protected]

Pielgrzymka przebiegła pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!”. Nawiązując do okresu stanu wojennego, papież starał się dać Polakom wiarę i nadzieję. Przekonywał, że nie chodzi o zwycięstwo militarne, lecz moralne, zło należy zwyciężać dobrem, a „miłość jest potężniejsza niż śmierć”.

W homilii na Mszy świętej na torze wyścigów konnych na Partynicach Jan Paweł II nawiązał do postaci kard. Bolesława Kominka i św. Jadwigi Śląskiej. Mówił w tym kontekście o pojednaniu polsko-niemieckim. Sporą część kazania poświęcił na kwestię budowania na prawdzie każdych relacji. Od tych rodzinnych, po międzynarodowe.

Przed pielgrzymką służby komunistyczne uruchomiły akcję "Zorza", w czasie której zarekwirowali pielgrzymom 34 transparenty z napisami m.in. "Solidarność", czy "Solidarność z papieżem".

Jak wspomina Romuald Maciej Sołdek, ówczesny fotoreporter, który fotografował wizytę papieża we Wrocławiu, i tak udało się kilka transparentów na Mszę świętą przemycić.

- Mogłem jako fotoreporter poruszać się swobodnie po całym terenie. Wchodziłem na wieżę i widziałem nieprzebrany tłum po różne strony horyzontu. Władze zabroniły nam robić szerokie kadry, ale nikt się do tego nie stosował - mówi Romuald Maciej Sołdek.

Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia przypomina, że na pierwszy rzut oka spotkanie z papieżem we Wrocławiu miało charakter wyłącznie religijny, ale w rzeczywistości odegrało istotną rolę społeczno-polityczną.

- Wpłynęło na zmianę świadomości społecznej i nastąpił psychologiczny przełom w społeczeństwie. Wielu historyków uważa, że papieska pielgrzymka była jednym z potężnych impulsów do aktywizacji Solidarności. Mówimy o realiach zawieszonego stanu wojennego. Część działaczy Solidarności siedzi w więzieniach. Władze komunistyczne utrudniają organizację pielgrzymki. Skalę represji i kontrolowania tej pielgrzymki pokazują szczątkowe dokumenty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - opowiada A. Jerie.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska