MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: W DCO leczą raka nową metodą. Podgrzana chemia prosto do brzucha (ZDJĘCIA)

Agata Grzelińska
W Dolnośląskim Centrum Onkologii chorzy na raka z przerzutami do jamy brzusznej leczeni są nową, rewelacyjną metodą. Nie boli i jest bardzo skuteczna.
W Dolnośląskim Centrum Onkologii chorzy na raka z przerzutami do jamy brzusznej leczeni są nową, rewelacyjną metodą. Nie boli i jest bardzo skuteczna. Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W Dolnośląskim Centrum Onkologii chorzy na raka z przerzutami do jamy brzusznej leczeni są nową, rewelacyjną metodą. Nie boli i jest bardzo skuteczna.

Jolanta Cudo z Jeleniej Góry ma 56 lat. Wczoraj opuściła Dolnośląskie Centrum Onkologiczne. Wygląda kwitnąco, aż trudno uwierzyć, że kilka miesięcy temu usłyszała diagnozę: rak złośliwy wyrostka robaczkowego. Najpierw przeszła operację usunięcia guza w Jeleniej Górze, a tydzień temu kolejną w DCO przy ul. Hirszfelda we Wrocławiu. Zastosowano u niej nową metodę leczenia nowotworów. HI-PEC (skrót od angielskiej nazwy) to Dootrzewnowa Chemioterapia Perfuzyjna w Hipertermii.
- Jest to połączenie dwóch technik. Najpierw wykonuje się bardzo rozległy zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu z otrzewnej wszystkich nowotworowo zmienionych tkanek, czyli przerzutów - tłumaczy dr hab. n. med. Marek Bębenek, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w Dolnośląskim Centrum Onkologii. - Następnie, po zamknięciu brzucha i założeniu drenów, przeprowadza się tak zwaną chemioterapię dootrzewnową w hipertermii, czyli podaje się podgrzany do 43 st. cytostatyk (lek stosowany w chemioterapii - przyp. red.) przez mniej więcej godzinę.

Jak dodaje ordynator, chemia podawana tą metodą przynosi zdecydowanie lepsze efekty w miejscu, gdzie została podana. Metodę tę stosuje się głównie w leczeniu chorych z przerzutami do otrzewnej (błony, która wyściela jamę brzuszną).

- Przerzuty do otrzewnej najczęściej dają: nowotwory jelita grubego, jajnika i żołądka - dodaje doktor Bębenek. - Zwykła chemioterapia jest mało skuteczna w ich leczeniu, dlatego stosuje się miejscową otrzewnową chemioterapię.

Pani Jolanta Cudo, u której zastosowano leczenie raka metodą HI-PEC, podkreśla, że leczenie przebiega bezboleśnie.
- To jest świetna metoda. Jednorazowy zabieg, który uchronił mnie przed systematyczną, tradycyjną chemią. Jestem szczęśliwa, że miałam okazję skorzystać z tego zabiegu - opowiada pacjentka DCO. - Największą zaletą metody HI-PEC, jest to, że nawet przez sekundę nie cierpiałam. Dziś jest siódma doba po rozległym zabiegu, a ja czuję się świetnie. I nawet nie musiałam obcinać włosów.

Jedną z dodatkowych zalet nowoczesnej chemioterapii jest to, że nie wypadają po niej włosy. Najważniejsze jednak, że daje ona dużo lepsze efekty niż tradycyjna chemioterapia. Pacjenci z przerzutami do otrzewnej leczeni metodą HI-PEC zwykle żyją dłużej niż ci, u których zastosowano zwykłą chemioterapię. Niektórzy całkowicie wracają do zdrowia.

Jednak nie każdy może być poddany takiej terapii. Metody HI-PEC nie stosuje się u chorych będących w ciężkim stanie, z przerzutami poza jamę brzuszną i gdy przerzuty są bardzo zaawansowane i wiadomo, że nie uda się usunąć wszystkich.
Tę metodę stosuje się w czterech ośrodkach w Polsce, na Dolnym Śląsku tylko w DCO. Zabieg kosztuje około 20 tys. zł, wykonywany jest na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska