Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku. Przegrane miasto!

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Kamieniczki Jaś i Małgosia
Kamieniczki Jaś i Małgosia Fotopolska.eu
Jak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku, gdy Polska odzyskiwała niepodległość, a w Warszawie miały miejsce historyczne wydarzenia? Choć wrocławskie ulice, prezentowały się pięknie, nastroje społeczne były fatalne. W wielu niemieckich miastach, w tym także w Breslau, szalała rewolucja listopadowa.

W listopadzie 1918 roku nastroje w ówczesnym Breslau były zupełnie inne niż w Warszawie, do której przyjechał Józef Piłsudski. Choć także i w tym niemieckim wówczas mieście świętowano zakończenie działań wojennych na frontach I wojny światowej, to poza tym powodów do radości nie było wiele. Gdy Polska po 123 latach odzyskiwała niepodległość, w Niemczech buntowały się kolejne grupy społeczne i wychodziły na ulice.

Niemiecki rząd tracił kontrolę w kolejnych dużych miastach. Po portowych:

  • Lubece,
  • Bremie,
  • Hamburgu,

rewolucja zaglądała także do innych rejonów kraju, m.in. do Bawarii i Zagłębia Ruhry. Tuż przed 11 listopada 1918 Wilhelm II Hohenzollern uciekł z kraju, tworzyła się Republika Weimarska.

Ludność Breslau, miasta położonego na wschodnich rubieżach Niemiec, była negatywnie nastawiona do zamieszkującej Wrocław mniejszości żydowskiej i polskiej. Dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Republice Weimarskiej, w tym także w Breslau doszło do antypolskich wystąpień. Ta frustracja trudną sytuacją ekonomiczną i społeczną przegranych Niemiec, przyczyniła się później do świetnego wyniku wyborczego partii Adolfa Hitlera w Breslau.

Kamieniczki Jaś i Małgosia

Tak wyglądał Wrocław w listopadzie 1918 roku. Przegrane miasto!

Przypominamy na archiwalnych zdjęciach jak wyglądało nasze miasto w 1918 roku i u progu lat 20-tych minionego wieku. Wiele budowli z tych zdjęć nie dotrwało do naszych czasów, z kolei inne, jak Hala Ludowa (Stulecia), ratusz czy Dworzec Główny zmieniły się nieznacznie. W podpisach w galerii używamy obecnych nazw ulic, by łatwiej można było zidentyfikować niektóre miejsca.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska