Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

  Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

  Małgorzata Matuszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Jesteśmy Światową Stolicą Książki UNESCO. Zaszczytny i zobowiązujący tytuł będziemy piastować od 24 kwietnia 2016 roku do 23 kwietnia 2017 roku.
  Irek Grin

  Irek Grin ©Wojciech Matusik

  Wrocław stanie się wielką stolicą kulturalną, nie tylko Europy, ale i świata. W 2016 roku będzie Europejską Stolicą Kultury. – Światowa Stolica Książki UNESCO to najbardziej prestiżowy tytuł w świecie książek – powiedział Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, odpowiedzialny za literaturę, przez komunikator internetowy, podczas dzisiejszej (28 czerwca) konferencji prasowej w księgarni Tajne Komplety. – Dostaliśmy go z powodu tego, co Wrocław już ma. Książka to nie tylko literatura i czytelnictwo, nie tylko literatura piękna – dodał. – Książka to produkt, więc trzeba brać pod uwagę: podręczniki, poradniki, wydawnictwa kulinarne. Przyznany tytuł daje możliwość zrealizowania programu, który skupia się na wszystkich rodzajach książek – dodał. – I możliwość promowania ESK poza Europę, na cały świat – stwierdził. Irek Grin nie mógł dziś przyjechać do Wrocławia, po kontuzji i pobycie w szpitalu.

  Podczas ceremonii otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO odbędzie się wyjątkowa edycja Europejskiej Nocy Literatury (na 2016 rok przeniesionej na 23 kwietnia). Będą publiczne czytania, bookcrossing, murale, mapping 3D. – Czytania będą organizowane np. wśród sąsiadów, w małych społecznościach – powiedziała w Tajnych Kompletach Katarzyna Janusik, koordynatorka zespołu literackiego ESK. – W Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zorganizowane zostaną trzy wystawy przybliżające literackie dziedzictwo od romantyzmu do współczesności – dodała. – Bardzo ważnym projektem jest Książka pozwoliła nam mieć dzieciństwo, jego cel to przywrócenie pamięci o literaturze dziecięcej i młodzieżowej tworzonej w Europie Wschodniej w czasach socjalizmu. A na zakończenie wyjątkowego roku chcemy, w drodze konkursu, wyłonić utwór muzyczny, który stanie się międzynarodowym hymnem. Tekstem hymnu ma stać się jeden z utworów Tadeusza Różewicza – powiedziała Katarzyna Janusik.

  Wanda Ziembicka-Has, miejska radna, zapytała o możliwość zaapelowania do wydawców o obniżenie wysokich cen książek. Jacek Poniedziałek, znany aktor, jeden z lektorów Europejskiej Nocy Literatury (dziś wieczorem przeczyta Moją walkę norweskiego autora Karla Ove Knausgårda), opowiedział o tym, jak łatwo jest korzystać z nowoczesnych czytników książek. – Rozwiązaniem dla wysokich cen jest digitalizacja. Nośnik jest co prawda droższy, ale używa się go przez lata, w sieci można znaleźć darmowe pliki. Ten rynek się rozwija, a elektroniczny obieg książek zapobiega wycinaniu lasów – stwierdził.

  CZYTAJ
  EUROPEJSKA NOC LITERATURY – WYBIERZ SIĘ W SOBOTĘ I POSŁUCHAJ

  Dziś wieczorem na wrocławian czekają aktorzy i znane osobistości, czytające znakomite książki, w ramach Europejskiej Nocy Literatury.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo