18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Na Żernikach powstanie eksperymentalne osiedle

Marcin Torz
Na pierwszym planie przyszłe osiedle Wuwa2. Po lewej stronie widać Glinianki i stadion. Po drugiej stronie AOW, w miejscu obecnej ulicy Szczecińskiej, mają powstać biurowce
Na pierwszym planie przyszłe osiedle Wuwa2. Po lewej stronie widać Glinianki i stadion. Po drugiej stronie AOW, w miejscu obecnej ulicy Szczecińskiej, mają powstać biurowce
Nowa WUWA zostanie wybudowana przy ul. Kosmonautów, pomiędzy autostradową obwodnicą Wrocławia a rzeką Ługowina. Do współpracy Wrocław zaprosił najzdolniejszych architektów z Dolnego Śląska, między innymi Zbigniewa Maćkowa (m.in. autor projektu Thespiana przy rondzie Powstańców Śląskich i przebudowy Renomy przy pl. Kościuszki).

Plan jest taki, aby na terenie należącym do miasta, prywatni deweloperzy (wstępnie są już zainteresowani projektem) wybudowali osiedle, które byłoby wzorcem do naśladowania przez innych. - Zakładamy, że zamieszka tam kilka tysięcy osób - mówi Zbigniew Maćków. Chodzi o pierwszy etap, który zakończy się w 2014 roku.

- Chodzi o to, aby w momencie, gdy wprowadzą się tam lokatorzy, mieli do dyspozycji wszelką niezbędną infrastrukturę. Najpierw więc wybudujemy za nasze pieniądze np. drogi. A później rozpocznie się budowa - dodał Piotr Fokczyński, miejski architekt.

Pierwszy etap zostanie zrealizowany na ok. 10 hektarach. Później przyjdzie kolej na następny obszar. - Nie chcemy tam dwupokojowych lokali, które mają 40 metrów kwadratowych - zapowiada Maćków. W mieszkaniach ma być przestronnie: tak, aby spokojnie można było tam mieszkać i pracować. Oprócz bloków mają być również domy jednorodzinne. Architekci zadbają też o to, aby nie zabrakło przestrzeni publicznej, np. parków czy placów zabaw.

Pierwsza WUWA (niem. Wohnungs- und Werkraumausstellung = Wystawa mieszkania i miejsca pracy) powstała we Wrocławiu w latach 20. ubiegłego wieku. Dziś osiedle nazywa się Zielonego Dębu (niedaleko Sępolna). W niemieckiej WUWIE architekci sporo eksperymentowali. Korzystano z różnych innowacyjnych materiałów budowlanych, stosowano też ciekawe rozwiązania architektoniczne. Osiedle miało być wzorem do naśladowania przy budowaniu innych budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska