MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Komu prezydent Dutkiewicz umorzył długi? (LISTA INSTYTUCJI)

Weronika Skupin
Podczas remontu Synagogi pod Białym Bocianem pojawiły się nieprzewidziane koszty
Podczas remontu Synagogi pod Białym Bocianem pojawiły się nieprzewidziane koszty Tomasz Hołod
Kiedy miasto postanawia darować długi podatkowe czy też rozłożyć ich spłatę? Powodem takiej decyzji może być trudna sytuacja rodzinna, materialna, ważny interes strony lub interes publiczny, bezskuteczność egzekucji środków lub sytuacja, gdy koszty ewentualnej egzekucji przewyższają należność.

Dłużnikiem, któremu darowano najwięcej, jest Fundacja Bente Kahan. To Norweżka żydowskiego pochodzenia, piosenkarka i aktorka. Jej fundacja przez lata prowadziła remont Synagogi pod Białym Bocianem. Około 85 proc. kosztów odnowienia budynku pokryła Unia Europejska. Pomagało także miasto i gmina żydowska. Remont kosztował 10 mln zł.

- Odnowiliśmy m.in. malunki szablonowe w synagodze. Okazało się, że było ich prawie trzy czwarte więcej, niż zakładano w projekcie. Schowane były pod tynkiem i dopiero specjalne badania wykazały, że pokrywają ogromne powierzchnie. To tylko jeden z przykładów niespodziewanych wydatków, które ciągną się za nami. Cieszymy się, że miasto umorzyło nasze zadłużenie za zeszły rok - mówi Marek Mielczarek z Fundacji Bente Kahan.

W 2011 r. miasto pomogło 590 podmiotom - instytucjom i osobom fizycznym. 88 z nich nie zapłaciło w ogóle, bo umorzono cały dług. Pozostałym rozłożono zadłużenie na raty, odroczono termin płatności lub zwrócono część zapłaconego podatku. Łączna kwota umorzeń wynosi 2 293 215 zł i 33 gr. Dodajmy, że ta statystyka obejmuje umorzenia powyżej 500 zł.

Zapytaliśmy w urzędzie miejskim, co należy zrobić, by uzyskać korzystną decyzję o umorzeniu długu, rozłożeniu go na raty bądź o innym rodzaju ulgi.

- To zależy od rodzaju sprawy. Jeżeli mieszkaniec zwraca się o umorzenie zaległości podatkowych, to powinien złożyć wniosek do wydziału podatków i opłat. Jeżeli zaległości wynikają z przyczyn cywilno-prawnych, mieszkaniec powinien złożyć takie pismo w wydziale merytorycznym, odpowiadającym za daną sprawę. Przykładowo, jeśli ma zaległości lub opłaty do uiszczenia związane z wycinką drzew, pismo powinien złożyć do wydziału w urzędzie, który zajmuje się środowiskiem - wyjaśnia Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miasta.

Najwięcej kontrowersji budzi pojęcie ważnego interesu podatnika i interesu publicznego. Oba nie są dokładnie określone przepisami.

Ważny interes podatnika ma najczęściej związek z sytuacją materialną (zazwyczaj osoby prywatnej), która nie pozwala na przykład na ochronę zdrowia czy utrzymanie rodziny.

W przypadku ważnego interesu publicznego należy mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa lub społeczności lokalnej. Chodzi o sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy publicznej czy też sprawność działania aparatu państwowego. Umorzenia dokonuje się również wtedy, gdy dłużnik musiałby zasięgnąć pomocy państwa.

Inny przykład. Gdy instytucja upada, wiąże się to ze zwolnieniami pracowników i wzrostem bezrobocia, a to oczywiście także godzi w interes publiczny.

Poniżej prezentujemy listę osób i instytucji, którym miasto Wrocław umorzyło najwięcej długów w 2011 r. Powodem umorzenia był za każdym razem ważny interes podatnika.

577 125,15 zł - Fundacja Bente Kahan
430 782,10 zł - Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
59 633,98 zł - Krzysztof Głąb, osoba prywatna
55 095,90 zł - Wojskowy Klub Sportowy Śląsk Wrocław SA
47 801,03 zł - Ewa Fiedorowicz, osoba prywatna
37 105,71 zł - Piotr Bufan, osoba prywatna
34 208,01 zł - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
27 869,00 zł - Wrocławski Park Wodny SA
17 911,20 zł - Ireneusz Pietrzak, osoba prywatna
14 719,00 zł - Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA we Wrocławiu
13 575,76 zł - Andrzej Pasternak, os. pryw.
13 458,00 zł - Media Brigade Banaszkiewicz i Kurek Sp. jawna

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w***GAZETAWROCLAWSKA.PL/PIANO**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska