Wrocław: Emeryci i renciści zablokują skrzyżowanie

Magdalena Kozioł
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Polskapresse
Emeryci i renciści zablokują ruch na skrzyżowaniu ul. Curie - Skłodowskiej i Chałubińskiego we Wrocławiu. Akcja zaplanowana jest na najbliższy piątek. Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość w godz. 15 - 16, kiedy protestujący będą chodzić po pasach.

Decyzję dzisiaj podjął Regionalny Sekretariat Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk. - Celem akcji jest zaprotestowanie przeciwko planowanej, niskiej waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych w 2014 r. w wysokości 2,14 proc. - mówi Andrzej Kowalski, przewodniczący RSEiR "S".

Ilu będzie uczestników, tego jeszcze nie wiadomo. Sekretariat EiR zaapelował do wszystkich Komisji Zakładowych o poparcie protestu i wzięcie w nim czynnego udziału.

Wideo

Komentarze 35

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Z-apłać U-mrzyj S-...laj

przed terminem.

e
emerycio

Która Komisja Zakładowa uiści za mnie mandat za przechodzenie na czerwonym świetle? Bo ja nie mam tyle pieniędzy.
Bodajże jakaś pani poszła do mamra za zapłacenie kary dla Doktora Rydzyka.
To która Komisja Zakładowa chce pójść do mamra za zapłacenie kary dla mnie?

d
dokładacz

Krążył takie dowcip:
Polacy mają kłopot z wymową litery "R", zmiękczając to na "Ł"
Dlaczego?
Bo jak zapytasz Polaka ile zarabia, to mówi 3 000 zł miesięcznie (ok. 30 dolarów)
A ile wydajesz miesięcznie? Niemniej niż 6 000 zł
Skąd na to bierzesz?
Dokładam

p
przerzyć

za 1200 zł.Jest to sztuka!!!

R
Racjonalista

Statystyki świadczeń wypłacanych przez Zakład Emerytalno Rentowy MSW są udostępnione na stronie internetowej tej instytucji w 10 rożnych tablicach.

Wystarczy tam zajrzeć aby przekonać się, że @iwonka ściemnia.

Wg. danych ZER MSW dostępnych na wspomnianej stronie internetowej:

Na koniec 2011r. liczba świadczeń wynosiła 193 992

Przeciętna wysokość świadczenia to 2.815,19 (brutto)

Przeciętna długość wysługi emerytalnej 28 lat 9 miesięcy

F
Feliks

Europosłowie zarabiają ponad 30 tysięcy złotych miesięcznie, to jeszcze każdy rok pełnienia mandatu w Parlamencie Europejskim to dla nich aż 1140 zł do europejskiej emerytury.

Po pełnej kadencji polski europoseł ma zagwarantowane świadczenie w wysokości 5700 zł!

Ale okazuje się, że zapewnią sobie także kolosalne pieniądze na starość!

I to nie muszą czekać do ukończenia 67. roku życia!
- Po ukończeniu 63. roku życia posłowie mają prawo do emerytury.

Wysokość emerytury będzie równa 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok wykonywania mandatu, ale nie może przekraczać ogółem 70 proc. wynagrodzenia.

Emerytury wypłacane będą z budżetu PE - informuje nas biuro prasowe PE.
A to oznacza, że zaledwie 5 lat pracy polskiego europosła to miesięczna emerytura w wysokości 5700 zł!

Ponadto do europejskiej emerytury dojdzie im jeszcze świadczenie polskie.

J
January
„ .... upłynęło 24 lata od transformacji w Polsce.

I co mamy :, dziurawe drogi, wyprzedane lub zniszczone zakłady przemysłowe, brak pracy ,parę milionów Polaków za granicą w poszukiwaniu pracy, zamykanie szkół, zwalnianie nauczycieli, brak bezpieczeństwa na ulicach, stare "szroty" poruszające sie po drogach, coraz mniej urodzeń, przekręty w instytucjach państwowych (zatrudnianie osób z rodziny lub powiązanych z partiami politycznymi, "lewe" przetargi na wszystko, itp), brak bezpieczeństwa finansowego obywateli (coraz więcej ludzi nie płaci za światło, za mieszkanie, niespłacanie kredytów), nędza egzystencjalna dużej części społeczeństwa, zamykanie przedszkoli i żłobków, coraz większe obciążenia fiskalne obywateli, tragiczny stan służby zdrowia, wszystko co było możliwe sprzedane, rozkradzione, zniszczone….

A teraz co mieliśmy 24 lata po wojnie (był 1969rok) ... odbudowane miasta, odbudowane drogi, wybudowanie dzielnic mieszkalnych dla obywateli, wybudowanie szkół, przedszkoli, wybudowanie wielkich zakładów przemysłowych, praca dla wszystkich, bezpieczeństwo socjalne, zelektryfikowanie całego kraju, wybudowanie szpitali, przychodni zdrowia nawet na wsiach, gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach, dostęp do lekarza bezproblemowy, liczba urodzeń dzieci dużo przewyższała ilość zgonów, prawdziwe mięso, prawdziwe wędliny, uśmiechnięci ludzie na ulicach, wczasy dla każdej rodziny w ośrodkach wypoczynkowych zakładów pracy, kolonie dla dzieci, powstanie przemysłu samochodowego (no fakt : trudny dostęp do własnego pojazdu), brak chuligaństwa na ulicach oraz mieliśmy grupkę osób niezadowolonych ze wszystkiego.... późniejszych "styropianowców", którzy po 24 latach swoich rządów doprowadzili kraj do "rozkwitu i pełnego szczęśliwych obywateli…."
R
Rychu

Spokojna Twoja rozczochrana !
W 2009r. uchwalono tzw. "ustawę deubekizacyjną" , którą zmniejszono świadczenia do poziomu o wiele niższego, gdyż przyjęto tam wskaźnik 0,7 a tzw. zwykli emeryci mają wskaźnik 1,2

R
Racjonalista

Warren Buffet, jeden z najsłynniejszych i najbogatszych inwestorów wszech czasów, powiedział kiedyś, że nigdy nie byłby tym, kim jest, gdyby nie urodził się we właściwym kraju i we właściwym czasie.

Takim miejscem była w latach trzydziestych Ameryka.
Podobnie jak jeszcze ćwierć wieku temu.
Teraz jednak sytuacja znacznie się zmieniła.

Autorzy rankingu "The Economist" brali pod uwagę przede wszystkim trzy aspekty: w którym z krajów żyje się najzdrowiej, najbezpieczniej i ma się największe perspektywy.
Eksperci brali pod uwagę nie o sytuację ekonomiczną danego państwa czy wysokość wskaźnika przestępczości.

Jakoś życia mierzyli także po prostu na podstawie tego, czy ludzie mówią, że są szczęśliwi.
O tym, czy dany kraj jest dobrym miejscem do życia, świadczył także brak patologii w rodzinach. I zdrowe relacje, jakie w nich panują.
Jak się okazuje, małe gospodarki dominują w pierwsze dziesiątce rankingu.
Połowa z nich znajduje się w Europie
Eksperci podkreślają, że nie można traktować ich rankingu jako wyroczni w tych niepewnych czasach.

W rankingu "The Economist" zatriumfowała Szwajcaria.
Drugie miejsce rankingu to skok na drugi koniec świata, czyli Australia.
Numer trzy to Norwegia.
Szwecji, to państwo zajęło wysoką czwartą pozycję w rankingu.
Sporo szczęścia będą miały także dzieci z Danii, która zajmuje piąte miejsce w rankingu.
Numer sześć to Singapur.
Nieźle wypadła także Nowa Zelandia, czyli miejsce siódme.
Holandia ósme miejsce.
Spokojna i malownicza Kanada zajęła dziewiate miejsce.
Miejsce dziesiąte Hong Kong.

Ameryka, która była rajem dla Warrena Buffeta, tym razem zajęła tylko 16. pozycję.

Nasz kraj nie poradził sobie w rankingu "The Economist" najlepiej, ale mogło być znacznie gorzej.
Polska jest bowiem 33. na liście.

E
Ewa

W PRL było lepiej

Paweł Strawiński Onet

W jakim kraju najlepiej się urodzić?
W zestawieniach „The Economist” PRL zajmowała wyższą pozycję niż III RP.

Jakiejkolwiek tajemnicy nie kryłaby redakcja przy londyńskiej St James’s Street, faktem pozostaje, że to jeden z najważniejszych i najbardziej opiniotwórczych tygodników świata.

Ostatnio jego redaktorzy postanowili podzielić się z czytelnikami analizą przeprowadzoną przez Economist Intelligence Unit na temat tego, w jakim kraju najlepiej się urodzić w 2013 roku.

Pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria, a za nią uplasowały się Australia, Norwegia, Szwecja i Dania. Singapur zajął szóstą lokatę, kolejne miejsca przypadły Nowej Zelandii, Holandii i Kanadzie.
Pierwszą dziesiątkę zamyka Hong Kong.

Żeby dotrzeć do Polski, musimy zjechać wzrokiem znacznie niżej, po drodze mijając m. in. Niemcy i USA (16. ex aequo), Włochy (21.), Francję (26.), Czechy i Hiszpanię (28. ex aequo) czy Portugalię (30.).

Polska zajęła 33. miejsce.
I nie odbiłoby się to większym echem, gdyby nie to, że tygodnik przypomniał swój ranking z 1988 roku.
PRL w swoim agonalnym stadium zajęła wówczas 23. pozycję (ZSRR 22.), wyprzedzając niektóre kraje Zachodu, takie jak Dania (24.) i Portugalia (32.).

Czy rzeczywiście tak dobrze było urodzić się w Polsce Ludowej?

Według prof. Krzysztofa Zagórskiego z Akademii Leona Koźmińskiego jedną z przyczyn, dzięki którym mogliśmy zająć w 1988 roku tak wysoką pozycję było kryterium kosztów życia.
Tutaj dostaliśmy aż 10 pkt., deklasując całą Europę.

R
Racjonalista

Niemal w całej Europie Zachodniej funkcjonują tzw. repartycyjne systemy emerytalne, oparte na obowiązkowym ubezpieczeniu, mającym charakter umowy międzypokoleniowej, czyli pay as you go (PAYG)

W ramach współczesnych systemów emerytalnych funkcjonują systemy o zdefiniowanym świadczeniu (DB) lub zdefiniowanej składce (DC), z uwagi na trudności ze sfinansowaniem systemów DB, w ostatnich latach wiele krajów wprowadza zmiany polegające na uzależnieniu wysokości świadczenia od rentowności uzyskiwanej przez inwestowane składki.

Wszystkie systemy emerytalne narażone są na szereg ryzyk, z których część stanowi obecnie niezwykle istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz gwarancji wypłat przyszłych świadczeń.
Chodzi tu przede wszystkim o zmiany demograficzne i ich skutki dla systemów emerytalnych.

A te to m.in.

* Problemy z dzietnością – obecnie w większości krajów rozwiniętych na parę rodzi się mniej niż 2.1 dzieci, konieczne dla odbudowy populacji.
Dodatkowo wydłuża się okres edukacji (do ponad 25 lat), a zazwyczaj podjęcie pierwszej pracy opóźnia decyzje o posiadaniu dzieci,

* Wydłużanie się oczekiwanej długości życia — w krajach rozwiniętych przekracza już znacznie 70 lat, a to powoduje, że osoby korzystające z emerytur pobierają emerytury dłużej, a to oznacza, że wypłaca się ich więcej,

* Niski wiek emerytalny.

Powyższe czynniki powodują, że utrzymanie państwowych systemów systemów emerytalnych staje się ogromnym obciążeniem dla budżetów i w dłuższym okresie jest nie do utrzymania.

S
Swawolny Senior

Jak czytam takie pierdolenie, jak niektórzy tu usiłują uskuteczniać to aż kartofle w piwnicy mi gniją! Ludzie, jak można powiedzieć, że emeryci są sami sobie winni, że mogli walczyć z komuną i przeciwstawić się ustrojowi, czy wiecie czym była komuna i aparat represji? Nie! Bo niby skąd większość z Was nawet tego na lekcji historii w gimnazjum nie miała. Piszecie, trzeba było się przeciwstawić, jasne... To czemu Wy młodzi, piękni i bogaci nie potraficie się przeciwstawić dzisiejszym ponoć krzywdzących Was rządom? Bo jesteście pizdeczki, a społeczeństwo cudownie podzielone przez ogłupiające media. Owszem blokada skrzyżowania nic nie da i trzeba być realistą, co najwyżej jak kilku rozsądnych pisze, trzeba larum czynić pod urzędami. Ale i tak Ci warto docenić, że ludzie których czas już dawno minął chcą coś robić w swojej sprawie, a nie tylko pierdzieć i blokować dostęp do lekarzy. Emerytom i rencistom już nie wiele zostało czasu, ale pamiętajmy, że większość z nas tego wieku dożyje jakimś cudem, o ile znów Wy młodzi nie zrobicie wszystkiego by ten wiek przesunąć swoją indolencją (takie słowo, dla niewtajemniczonych polecam słownik) i będzie ciężko, bo zamiast emerytury będzie pracować jak przystała na prawdziwego Polaka, czyli do śmierci...

j
janek82

Co Wam da blokada MSC? co my wrocławiaki zdecydujemy że będzie wyższa waloryzacja? to pod Urzędy trzeba iść protestować a nie na skrzyżowania..... Już Posłowie widzą protest Emerytów we Wrocku i.....śmieją się, że aż brzuchy bolą!!!!

r
rak

lol - chyba osioł kopnął cię w głowę

j
jaco

Na szczęscie nie ma mnie we Wrocławiu, ale pytam się co winni są kierowcy, grupa która najbardziej w tym kraju jest okradana z każdej możliwej strony?? Zablokujcie skrzyżowania tam gdzie wyjeżdza z pracy dużo urzedników.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3