Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław: Dyskutują o czasie w gospodarce. 365 Timing Economic Congress [NA ŻYWO]

Katarzyna Kaczorowska
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego
Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego UMWD
Jakie strategiczne wyzwania stoją przed polską gospodarką w wymiarze międzynarodowym, krajowym i regionalnym? Jak wyobrażamy sobie polską gospodarkę w perspektywie roku 2030? I co ma z tym wspólnego czas? O tym dyskutują dziś we Wrocławiu uczestnicy 365 Timing Economic Congress.

W poniedziałek, 15 października, rozpoczął się we Wrocławiu dwudniowy kongres w całości poświęcony czasowi i jego wpływowi na szeroko rozumianą gospodarkę, finanse przedsiębiorstw, ale też i na procesy decyzyjne. Naukowcy, przedsiębiorcy, samorządowcy będą dyskutować o tym jak czas (timing) daje szansę na rozwój i jak czasami te szansę przekreśla.

Kongres, który organizują Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Dolnośląski Fundusz Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jest pierwszą próbą zmierzenia się z problemem, na który do tej pory nikt w tak szeroki sposób nie spojrzał. Przyznał to rektor UE prof. Andrzej Kaleta, dodając, że właśnie dlatego warto się zająć kwestią czasu.

– W zarządzaniu strategicznym, którym się zajmuję, często chodzi o to, by być najlepszym, ale czy to oznacza, że należy być najszybszym? W różnych dziedzinach widzimy, że ci, którzy są pierwsi, wcale nie są skazani na sukces, że często jest on przywilejem tych, którzy na metę docierają drudzy w kolejności czy trzeci. I tu stajemy w obliczu konkretnego problemu: jak zarządzanie strategiczne skorelować z tempem? Rozwój powinien mieć charakter ciągły, ale musi też zakładać potencjalne zmiany. Cieszę się, że ten kongres łączy trzy strony zainteresowane różnymi aspektami czasu i jego wpływu na naszą rzeczywistość: naukę, biznes i samorząd, bo daje szansę na realną wymianę poglądów pomiędzy praktykami a naukowcami – mówił na konferencji prasowej rektor Kaleta.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski dodał: – Ja zadałem sobie pytanie: "Jeśli nie teraz, to kiedy i gdzie?”. Wrocław i Dolny Śląsk to najdynamiczniej rozwijający się region w całej Unii Europejskiej, ale ta dynamika uświadamia nam, że cały czas stajemy w obliczu podstawowego wyzwania – czy moment na podjęcie decyzji jest zawsze dobry, najlepszy, idealny? Przykładem jest choćby Regionalny Program Operacyjny, który powstawał w innej rzeczywistości, kiedy mieliśmy problemy z pracownikami. W tej chwili tego problemu nie ma, ale za to pojawiły się inne.

Marszałek przyznał, że samorządy są w wyjątkowym okresie – tuż przed wyborami, ale też właśnie teraz widać, jak ogromne znaczenie ma współpraca pomiędzy nauką, biznesem i samorządem.
– I chcę podkreślić, że przeciwstawianie rządu samorządowi czy samorządu rządowi jest wbrew polskiej racji stanu – powiedział Cezary Przybylski, dodając, że timing jest kluczowy dla myślenia o przyszłości i w jej planowaniu. – Najprościej jest oczywiście uczyć się na własnych błędach, choć to bardzo dotkliwa nauka. Mamy jednak narzędzia, by sięgając do wiedzy z przeszłości, wpływać nie tylko na teraźniejszość, ale przede wszystkim na przyszłość. I to jest właśnie znaczenie czasu, które jest przecież tematem naszego kongresu.

Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju podkreślił z kolei, że w czasie dwóch dni dyskusji, obraz i wykładów najważniejsze jest zbudowanie platformy do wielowymiarowego spojrzenia na wzywania, z jakimi musimy się zmierzyć.
– Czas pozwala opisywać przeszłość, ale i planować przyszłość. Planujemy pod kongresie opublikować materiały z dyskusji. Mamy nadzieję, że będzie to publikacja o wymiarze międzynarodowym, która stanie się podstawą do dalszych prac – stwierdził Marek Ignor.

Podczas dwóch dni obrad uczestnicy będą dyskutować m.in. o timingu jako wyzwaniu dla współczesnych gospodarek krajowych, regionalnych i lokalnych, zajmując się wyścigiem gospodarek opartych na wiedzy, znaczeniem metropolii, ale też rozwojem obszarów pozametropolitalnych czy partycypacją społeczna we współczesnych gospodarkach. W sekcji poświęconej finansom przedsiębiorstw w kontekście czasu dyskusja będzie dotyczyła czasu jako determinanty decyzji inwestycyjnych w start-upy, źródeł finansowania przedsięwzięć gospodarczych, asymetrii informacji jako niedoskonałości na rynkach finansowych, czy otoczenia prawnego w kontekście perspektyw inwestycyjnych.

Będzie też mowa o kryptowalutach, biznesie w wielokulturowych społeczeństwach, zarządzaniu czasem w przedsiębiorstwach sektora MSP, zmianach w zachowaniach konsumentów, czy sztucznej inteligencji i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą robotyzacja.
365 Timing Economic Congress rozpocznie się 15 października i ma ukazać, że Dolny Śląsk, Polska, a także Europa to dla szeroko rozumianego biznesu i jego otoczenia właściwe miejsce we właściwym czasie do realizowania rozwoju w dzisiejszej zglobalizowanej gospodarce.

Szczegóły na stronie: http://365timing.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska