Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrocław będzie gotowy na wielką wodę za 4 lata

Jan Prociak
Fot. Mikołaj Nowacki
Rozpoczynają się przetargi na modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego

Ruszyły przetargi na roboty związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego. Do końca grudnia ma być rozstrzygnięty pierwszy z nich.

W ciągu najbliższych czterech lat Wrocławski Węzeł Wodny ma przejść gruntowną przebudowę. Dzięki niej nasze miasto ma być przygotowane nawet na falę powodziową porównywalną do tej, która spustoszyła miasto w 1997 roku.

Wrocławski Węzeł Wodny tworzą rzeki przepływające przez miasto i towarzyszące im budowle służące do przepuszczania wód powodziowych Odry. Rozciąga się od śluzy Opatowice do ujścia Widawy.

Obecnie Odra ma przepustowość 2100 m sześc./s, jednak dzięki inwestycjom wartości 1,41 mld zł oraz inwestycjom DZMiUW ma ona wzrosnąć do 3100 m sześc./s. To i tak mniej niż maksymalny przybór rzeki w czasie powodzi w 1997 r. (3600 m sześc./s). Jednak uznano, że ten problem rozwiąże budowa suchego zbiornika w Raciborzu, który ma zmniejszyć falę płynącą do stolicy Dolnego Śląska. Obie inwestycje składają się na Projekt Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry.
- Tych dwóch inwestycji nie można traktować oddzielnie - mówi Witold Krochmal, dyrektor Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej we Wrocławiu. - W przyszłym roku rusza budowa zbiornika w Raciborzu. Prace przygotowawcze są na ukończeniu.

W wielu punktach Wrocławia Odra zostanie poszerzona i pogłębiona. Pod wodą znikną fragmenty nabrzeża, np. koło Wyspy Opatowickiej. W czasie poszerzania koryta zostanie usunięte około 40 mln m sześc. ziemi, która będzie wykorzystana na cele przeciwpowodziowe.

- W wyniku tych prac Odra bardzo się zmieni - mówi Witold Sumisławski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Dzisiaj płynie wąskim korytem. Po zakończeniu inwestycji będzie płynęła całą szerokością - dodaje.

Modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego ma rozpocząć się na początku 2012 r., a zakończyć w 2015 r. Pieniądze na projekt pochodzą z trzech źródeł: pożyczki Banku Światowego, kredytu Banku Rozwoju Rady Europy i Funduszu Spójności.

Jak podzielono zadania na budowach Węzła?
- RZGW zajmie się modernizacją koryt i kanałów Odry, urządzeń przeciwpowodziowych oraz bulwarów.

- Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych odpowiada za budowę i modernizację obwałowań Odry oraz budowę kanału przerzutowego do Widawy (wraz z obwałowaniem doliny Widawy).
Ale ochrona przed powodzią to niejedyny cel modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego. Mają również wzrosnąć walory turystyczne i żeglowne Odry.

- Powstanie też pięć przepławek dla ryb, dzięki temu zostaną poprawione warunki środowiskowe rzeki - tłumaczy dyrektor Sumisławski.

Do tej pory rzeka w obrębie Wrocławia była niedrożna dla ryb. Po modernizacji jest szansa nawet na powrót gatunków, które od lat nie występowały w Odrze. Np. jesiotrów, które żyją też w morzu.

A co będzie, gdy wysoka fala nadejdzie w czasie prac inwestycyjnych? RZGW twierdzi, że jest na to przygotowany. Opracowana zostanie specjalna instrukcja prowadzenia wód powodziowych.

Projekt modernizacji niewiele mówi na temat żeglowności Odry. Ma ona być większa dzięki pogłębieniu rzeki i poprawieniu infrastruktury. Obecnie nie ma planów związanych z gospodarczym wykorzystaniem rzeki.

Główne zadania w ramach modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego:
- modernizacja i udrożnienie Kanału Powodziowego wraz z międzywalem oraz wału od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry
- udrożnienie Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do mostów Poznańskich (kolejowych)
- przystosowanie Kanału Miejskiego do przepuszczania wód powodziowych
- przebudowa koryta Odry na odcinku od mostów Poznańskich (kolejowych) do ujścia Widawy
- przystosowanie stopnia Rędzin do przepuszczania wód powodziowych
- modernizacja bulwarów Odry śródmiejskiej
- przebudowa jazu Wrocław I

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska