Wkrótce nowi radcowie prawni. Aplikanci już po egzaminie

r
Udostępnij:
Epidemia korona wirusa powoli słabnie. Efektem tego jest możliwość powrotu do tradycyjnych form nauki – poluźnienie rygorów umożliwiło także przeprowadzenie corocznego egzaminu radcowskiego, który właśnie się zakończył.

Według zapowiedzi rządu nowy rok szkolny i rok akademicki rozpoczną się zgodnie z planem odpowiednio na początku września i października w tradycyjny sposób – w murach instytucji edukacyjnych. Tym samym zakończy się okres zdalnej nauki, którą z uwagi na epidemię trzeba było wprowadzić wiosną tego roku. Z powodu koronawirusa od wiosny na swój egzamin zawodowy czekali też przyszli radcowie prawni. Egzamin ten odbywa się z reguły w marcu, jednakże w tym roku został ze względów bezpieczeństwa przełożony - początkowo bez terminu - ostatecznie w maju ogłoszono, że odbędzie się w końcu czerwca. W tym tygodniu aplikanci zdawali go w tradycyjny sposób, czyli w sali, z zachowaniem wszystkich przewidzianych obecnymi regulacjami przepisów dotyczących bezpieczeństwa.

Egzamin radcowski trwał przez 4 dni – od wtorku do piątku. Pierwszego dnia z zakresu prawa karnego, drugiego z prawa cywilnego, a trzeciego z prawa gospodarczego – wszystkie egzaminy trwały po sześć godzin. Ostatni, ośmiogodzinny, egzamin dotyczył prawa administracyjnego oraz zasad etyki radcy prawnego.

Egzaminy radcowskie mają za zadanie sprawdzić praktyczną umiejętność wykonywania zawodu radcy prawnego. Zaś zdający mają za zadanie sporządzenie pisma procesowego - najczęściej apelacji, umowy bądź opinii prawnej. W tym roku przystępujący do egzaminu z prawa gospodarczego pisali umowę spółki jawnej. W ten sposób przygotowujemy aplikantów do wykonywania konkretnych zadań, które realizować będą w trakcie wykonywania zawodu - mówi Paulina Sosnowicz, wicedziekan rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu.

W tym roku do egzaminu przystąpiło łącznie 147 osób w trzech lokalizacjach - po raz pierwszy na Stadionie Miejskim i w Sali Sportowo - Widowiskowej w Kobierzycach oraz tradycyjnie w Centrum Kongresowym na ulicy Rakietowej. Egzamin można zdawać wiele razy, jednakże aby go zdać, należy uzyskać pozytywną ocenę ze wszystkich pięciu części. Niezdanie jednej z nich oznacza, że cały egzamin trzeba zdawać ponownie w całości.

To ważny moment w życiu prawnika. Po zdaniu egzaminu przystępuje on do ślubowania na radcę prawnego. Uroczystość taka odbywa się z reguły w znanych miejscach, takich np. jak Narodowe Forum Muzyki. Po ślubowaniu radcowie prawni zyskują uprawnienie do wykonywania zawodu, czyli świadczenia pomocy prawnej wszystkim potrzebującym – dodaje Paulina Sosnowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie