Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilk pod Wrocławiem. Swobodnie przebiegał koło nagrywającego! Co robić w takiej sytuacji? Podpowiadamy [FILM]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
"Do dziś nie wierzyłem że na terenie Długołęki są wilki" - napisał autor nagrania.
"Do dziś nie wierzyłem że na terenie Długołęki są wilki" - napisał autor nagrania. Krzysztof Dąbrówka / Facebook
Wilki coraz śmielej podchodzą do granic Wrocławia. W ostatnim czasie zauważone były na terenie gminy Długołęka. Na opublikowanym w mediach społecznościowych nagraniu widać, jak samotne zwierzę ignoruje przejeżdżającego obok kierowcę. Nadleśnictwo Oleśnica przypomina, co robić, gdy spotka się wilka. Pamiętaj o tych zasadach!

Długołęka. Samotny wilk w szczerym polu. Szukał pożywienia?

Nagranie obiegło media społecznościowe w czwartek (20 kwietnia). Jego autor, jadąc autem jedną z gminnych dróg, dostrzegł przebiegającego przez pole wilka. Gdy zbliżył się do niego samochodem i zaczął nagrywać, zwierzę pozostało niewzruszone. Próbowało ominąć pojazd i po chwili sprawnie przebiegło przed nagrywającym.

"Do dziś nie wierzyłem że na terenie Długołęki są wilki" - napisał autor nagrania na Facebooku, który uchwycił na kamerze wilka między wioskami Jaksonowice oraz Dobrzeń.

Zobacz wideo:

Nadleśnictwo Oleśnica ostrzega, że jeśli wilki zbliżają się do zabudowań mieszkalnych, to najprawdopodobniej poszukują jedzenia, ponieważ z reguły unikają kontaktu z człowiekiem.

- Jest to przejaw ich naturalnego instynktu. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą - informują leśnicy z Nadleśnictwa Oleśnica.

Wilki to gatunki chronione

Nadleśnictwo jednocześnie zaznacza, że jakiekolwiek działania wobec wilków są w Polsce zabronione. Gatunek ten był przez lata ofiarą polowań. Od 1998 roku jest w naszym kraju pod ochroną i od tego czasu liczebność tych zwierząt sukcesywnie wzrasta. Ich obecność na granicach wsi pod dużymi miastami może być więc naturalną rzeczą.

Zupełnie również nie należy się obawiać, gdy wilki obserwują działania człowieka.

- Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta - tłumaczą pracownicy nadleśnictwa.

Co robić, gdy spotkamy wilka?

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.

Wataha wilków w sąsiedztwie? Na to też jest sposób!

- Wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich - informuje Nadleśnictwo Oleśnica.

Dlatego należy pamiętać m.in o tych zasadach:

  • Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki.
  • Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu.
  • Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy.

Tu był widziany wilk:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska