MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wezwania do wojska 2024 - te osoby mogą otrzymać wezwanie na ćwiczenia. Nowe zasady kwalifikacji i powołania

S, WIXAD
W polskiej armii poszukuje się specjalistów o konkretnej wiedzy i umiejętnościach, co sprawia, że istnieje różnorodna lista zawodów potrzebnych w siłach zbrojnych. O zawodach, na które aktualnie jest zapotrzebowanie w polskiej armii, także pod kątem ćwiczeń, piszemy na kolejnych slajdach. Zachęcamy do sprawdzenia, kogo aktualnie poszukują w wojsku.
W polskiej armii poszukuje się specjalistów o konkretnej wiedzy i umiejętnościach, co sprawia, że istnieje różnorodna lista zawodów potrzebnych w siłach zbrojnych. O zawodach, na które aktualnie jest zapotrzebowanie w polskiej armii, także pod kątem ćwiczeń, piszemy na kolejnych slajdach. Zachęcamy do sprawdzenia, kogo aktualnie poszukują w wojsku. archiwum Polska Press
12 stycznia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa obejmująca okres do 30 kwietnia tego samego roku, dotycząca aż 230 tysięcy osób. Proces ten obejmuje ocenę zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. Warto zauważyć, że od 13 stycznia obowiązują nowe przepisy, ograniczające czas na stawienie się w jednostce wojskowej do zaledwie 6 godzin w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub stanu wojny.

Kwalifikacja wojskowa 2024 - nowe Kryteria i kategorie zdolności

Obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej dotyczy mężczyzn urodzonych w 2005 roku oraz tych urodzonych w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. W przypadku kobiet, wezwania mogą otrzymać te urodzone pomiędzy 1997 a 2005, posiadające "kwalifikacje przydatne do służby wojskowej".

Wartość tych kwalifikacji jest szczególnie podkreślana w obwieszczeniu wojewody kujawsko-pomorskiego, gdzie wskazano, że armia jest zainteresowana przede wszystkim paniami o wykształceniu lekarskim, weterynaryjnym, pielęgniarskim, psychologicznym, analityki medycznej, czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji, które przeprowadzają komisje poborowe, oceniana jest zarówno zdolność fizyczna, jak i psychiczna do służby wojskowej. Przypisywane są również kategorie zdolności A, B, D, E. Ci, którzy zostaną zakwalifikowani, będą przeniesieni do rezerwy, opuszczając lokal jako szeregowi.

Konsekwencje niestawienia się na kwalifikację wojskową

Za niestawienie się na kwalifikację wojskową grozi grzywna lub przymusowe doprowadzenie przez policję, zgodnie z przepisami Ustawy o obronie ojczyzny. Kolejnym restrykcyjnym obowiązkiem, obowiązującym od 13 stycznia, jest nakaz stawienia się w wyznaczonej jednostce w ciągu 6 godzin od otrzymania wezwania.

Osoby, które tego nie spełnią w czasie mobilizacji lub wojny, podlegają karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony. W przypadku unikania obowiązku służby wojskowej, kara może wynieść nawet 5 lat pozbawienia wolności.

W obliczu nowych regulacji dotyczących kwalifikacji wojskowej, ważne jest, aby wszyscy objęci nimi byli świadomi zmian w kryteriach i konsekwencjach. Terminy, wymogi oraz kategorie zdolności są kluczowe dla osób poddawanych ocenie, a przestrzeganie obowiązków może znacząco wpłynąć na dalszą ścieżkę zawodową w służbie wojskowej.

Powołania na ćwiczenia wojskowe 2024 - oni mogą dostać wezwanie

Coroczne powołania i ćwiczenia wojskowe mają na celu zachęcanie do wstąpienia do armii i utrzymania w niej odpowiedniego stanu osobowego. Obecnie aktywną służbę wojskową pełni około 187 tysięcy osób.

Oprócz standardowej kwalifikacji wojskowej, którą przechodzi każdy mężczyzna po ukończeniu 19 lat, decydując się na powołanie do wojska lub udział w ćwiczeniach wojskowych, istnieje również możliwość wyboru zawodu, związanego z kwalifikacjami danej osoby.

W polskiej armii poszukuje się specjalistów o konkretnej wiedzy i umiejętnościach, co sprawia, że istnieje różnorodna lista zawodów potrzebnych w siłach zbrojnych. O zawodach, na które aktualnie jest zapotrzebowanie w polskiej armii, także pod kątem ćwiczeń, piszemy w naszej galerii. Zachęcamy do sprawdzenia, kogo aktualnie poszukują w wojsku.

Powołania na ćwiczenia wojskowe mogą być:

  • jednodniowe,
  • krótkotrwałe (max 30 dni),
  • długotrwałe (max. 90 dni),
  • rotacyjne (max. 30 dni w trybie mieszanym).

Jak podkreśla CWCR, ćwiczenia będą dotyczyły głównie rezerwistów, którzy mieli już kontakt z wojskiem. Osoby, które nigdy nie były na szkoleniu wojskowym, mogą otrzymać propozycję odbycia ćwiczeń rezerwy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wezwania do wojska 2024 - te osoby mogą otrzymać wezwanie na ćwiczenia. Nowe zasady kwalifikacji i powołania - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska