Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel ma przyszłość

Stanisław Żuk
Fot. PGE KWB Turów S.A.
- Węgiel brunatny, czyste technologie węglowe oraz podnoszenie efektywności energetycznej to kierunek dla naszego rozwoju na najbliższe dziesięciolecia - mówi w rozmowie z Tomaszem Targańskim Stanisław Żuk, prezes zarządu PGE Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Ze Stanisławem Żukiem, prezesem zarządu PGE Kopalni Węgla Brunatnego Turów, rozmawia Tomasz Targański

Jakie są najbliższe plany kopalni? Czy będzie się modernizować?

Potencjał wydobycia PGE Kopalni Węgla Brunatnego Turów S.A. wynosi około 14 mln ton węgla rocznie i przeznaczony jest prawie w całości do wytwarzania energii elektrycznej. Uwzględniając zasoby złoża i nasze zdolności wydobywcze, przewidujemy zakończenie eksploatacji w 2045 roku. W przyszłości, w ramach działalności Grupy Kapitałowej PGE, planuje się uruchomienie farmy wiatrowej na byłym zwałowisku zewnętrznym Kopalni Turów.

Czy nie boi się Pan, że nasz system energetyczny w coraz mniejszym stopniu zależeć będzie od węgla?
Węgiel brunatny, czyste technologie węglowe oraz podnoszenie efektywności energetycznej to kierunek dla naszego rozwoju na najbliższe dziesięciolecia. Przynajmniej do czasu, gdy nie znajdzie się lepsze źródło energii pod względem dostępności i kosztów wydobycia. Poszczególne państwa dążą do zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego, tak by znaczące miejsce w bilansie paliwowo-energetycznym zajmowały własne źródła energii. Węgiel brunatny będzie więc również w przyszłości odgrywał znaczącą rolę jako paliwo do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.

Kwestia zatrudnienia: na jakim poziomie się obecnie utrzymuje? Czy kopalnia planuje zwiększenie liczby miejsc pracy w przyszłości?
Obecnie w kopalni Turów zatrudnionych jest 3730 pracowników. Przy obecnym poziomie wydobycia pracownicy są efektywnie wykorzystywani na swoich stanowiskach pracy. Spółka jest dobrze zorganizowana, a ilość osób zatrudnionych jest optymalna.

W jaki sposób przedsiębiorstwo dba o ekologię?
Ochrona środowiska stanowi integralny element procesu wydobycia węgla brunatnego. Działania proekologiczne w naszej kopalni mają kompleksowy charakter, np. leśna rekultywacja - poza głównym celem, czyli przywróceniem wartości użytkowej zniszczonym terenom - ogranicza emisję niezorganizowaną i jednocześnie wywiera pozytywny skutek dla ochrony jakości wód. Prowadzona od lat 60. ubiegłego wieku rekultywacja terenów pogórniczych w kierunku leśnym pozwoliła na nadanie zniszczonym terenom nowych funkcji. Dowodem skuteczności naszych działań jest kompleks leśny - las na byłym zwałowisku, o powierzchni ponad 20 km kw. Poza rekultywacją ograniczamy hałas pochodzący od pracujących maszyn oraz gospodarujemy odpadami. Szczególne znaczenie ma ochrona wód i oddziaływanie kopalni na wody Nysy Łużyckiej - jest to przecież rzeka graniczna. TARG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co z ofertami pracy sezonowej? Jakie stawki?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska