Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek rusza egzamin ósmoklasisty. W maseczkach i w różnych salach

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Egzamin podczas epidemii koronawirusa, zdjęcie ilustracyjne.
Egzamin podczas epidemii koronawirusa, zdjęcie ilustracyjne. Lukasz Gdak
Egzamian ósmoklasisty rozpoczyna się we wtorek. Trzydniowy maraton egzaminacyjny dla kończących szkoły podstawowe został przygotowany z podobnymi obostrzeniami jak w przypadku maturzystów.

Wszyscy uczniowie i nauczyciele będą musieli mieć maseczki, będą wchodzili do szkoły kilkoma wejściami, a egzaminy będą się odbywały w kilku salach z zachowaniem odpowiednich odległości między zdającymi. Jutro we wrocławskich szkołach podstawowych, podobnie jak w całym kraju, ruszają egzaminy ósmoklasistów. Zostaną zorganizowane w podobnym reżimie sanitarnym jak matury i potrwają do czwartku.

W samym Wrocławiu do egzaminu ósmoklasisty przystąpi około 5 tysięcy uczniów, a w cały województwie dolnośląskim ponad 25 tysięcy dzieci. Pierwotnie egzaminy miały odbyć się w dniach 21-23 kwietnia, jednak z powodu epidemii koronawirusa podjęto decyzję o ich przełożeniu. Ostatecznie, uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpią do egzaminów ósmoklasisty 16, 17 i 18 czerwca. Zaplanowano też dodatkowe terminy - w dniach 7-9 lipca.

- Jesteśmy przygotowani. Mamy płyny dezynfekcyjne, zapas maseczek, przygotowaliśmy też cztery sale dla zdających – powiedziała nam Beata Reus, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 46 przy ulicy Ścinawskiej we Wrocławiu.

- By ograniczyć kontakt między uczniami zaplanowaliśmy wpuszczanie ich czterema wejściami, a stoliki przy których będą pisać, są tak rozstawione by zachować minimum półtorametrowe odległości między nimi. Oczywiście wszyscy nauczyciele tez będą mieli założone maseczki – dodaje.

W szkole przy Ścinawskiej do testów ósmoklasisty przystąpi 65 uczniów. Przygotowania do trzydniowych testów wyglądają podobnie w innych szkołach do których dzwoniliśmy.

W czasie testów kończących szkołę ósmoklasiści obowiązkowo przystępują do egzaminów z trzech przedmiotów – języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego). Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna: „uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych”.

Początek testu zaplanowano na 9., dlatego uczniowie muszą się stawić przed szkołą najpóźniej około 8.30. Z językiem polskim będziecie zmagać się 120 minut. Na zadania z matematyki przeznaczono 100 minut, a egzamin z języka obcego nowożytnego będzie trwał 90 minut. - Nie spodziewamy się by obostrzenia związane z epidemią i rygorem sanitarnym wpłynęły na czas trwania egzaminów - mówi Beata Reus. Ogłoszenie wyników zaplanowano na 31 lipca.

Najważniejsze obostrzenia obowiązujące podczas testów ósmoklasistów:

  • Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów, które sugerowałyby chorobę zakaźną.
  • W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją domową lub jeśli w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
  • Zdający mają obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
  • Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być ustawione w taki sposób, żeby między zdającymi był zachowany co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
  • Należy dezynfekować ławki i krzesła w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie. Taka sama zasada dotyczy materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.
  • Zdający koniecznie muszą korzystać z własnych przyborów takich jak długopis, ołówek, linijki, cyrkiel, kalkulator, itp.
  • Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, takich jak telefon czy maskotki.
  • Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłku.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska