Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstanie pierwszy park pobudzający zmysły

Błażej Organisty
Projekt Contextu
Projekt Contextu Materiały inwestora
Kurtyna wodna, trampoliny, mobilna zjeżdżalnia, interaktywne ścieżki, hamaki... Zakończył się pierwszy etap projektowania ogólnodostępnego parku rozrywki, który za kilka lat powstanie na Przedmieściu Oławskim. To będzie pierwsze tego typu miejsce w mieście. Projekty koncepcyjne można obejrzeć w Muzeum Architektury. Później zostaną wystawione na działce pomiędzy ul. Traugutta a rzeką Oława.

Na Przedmieściu Oławskim powstanie ogólnodostępny park rozrywki. Nietypowy, bo stymulujący dotyk, słuch i wzrok, a ponadto z placem zabaw dostosowanym do potrzeb dzieci niepełnosprawnych.

– Stworzymy Park Sensoryczny, który pobudzi zmysły. Będzie pretekstem do rozszerzenia sieci szlaków komunikacyjnych na Przedmieściu Oławskim. To będzie pierwsze takie miejsce we Wrocławiu – zapowiada Ron Ben Shahar, partner inwestora - grupy Angel Poland.

Park pojawi się pomiędzy ulicą Traugutta a rzeką Oława, na działce otoczonej zabytkowymi kamienicami i historycznymi budynkami. Tym terenem zarządza miejska spółka Wrocławskie Mieszkania.

- Jest to przykład wzorowej współpracy dewelopera i przedstawicieli gminy - uważa Monika Tendaj-Bielawska, prezes zarządu WM, podkreślając, że park rozrywki stworzy wspólną przestrzeń dla mieszkańców Przedmieścia Oławskiego i przyczyni się do podniesienia atrakcyjności tej zabytkowej części Wrocławia.

Jeden z pięciu

Park powstanie nie wcześniej niż za dwa, trzy lata. Na razie powstało pięć projektów koncepcyjnych. Pod okiem architektów i projektantów krajobrazu stworzyli je wrocławscy studenci kierunków architektonicznych, kształtowania krajobrazu oraz Akademii Sztuk Pięknych. Specjalne wyróżnienie otrzymała praca „W Ramach Zmysłów”.

Tytułowe ramy to rzeźbiarskie obiekty przestrzenne, które dają się modyfikować i przekształcać zgodnie z wolą użytkowników. Ramy zawierają w sobie kurtyny wodne, instalacje sensoryczne, mobilne zjeżdżalnie, hamaki czy głuchy telefon.

- Celem projektu jest zbudowanie przestrzeni, która będzie łączyć nie tylko gości parku, ale także ich zmysły – mówi Maciej Dębski z pracowni EPR Architects, która zaprojektuje finalny park.

Drugą propozycją studentów jest projekt o nazwie „DNA”, którego organiczna forma jest inspirowana kształtem helis i ma nawiązywać do naturalnych uwarunkowań terenu, w tym obecności rzeki. Plan obejmuje strefę sprawności fizycznej z trampolinami, wygodne hamaki czy przestrzeń sensoryczną z wodotryskami oraz ściankami stymulującymi - poprzez grę świateł w nocy - dotyk, słuch i wzrok.

Trzecia koncepcja to „Contexture”. Projekt nazwę i formę zawdzięcza inspiracji dawną tkalnią bawełny zlokalizowaną niegdyś na działce przeznaczonej pod Park Sensoryczny. Projekt zawiera liczne propozycje struktur, które będą oddziaływały nie tylko na zmysły dzieci, ale i dorosłych.

Studenci zaproponowali również „Mozaikę”. Funkcje mają się tutaj przeplatać się ze sobą, a to użytkownicy zadecydują, jak wykorzystają dostępną przestrzeń.

Z kolei „Greenfinity” nawiązuje do otoczenia Przedmieścia Oławskiego i nabrzeży Oławy, poprzez wprowadzenie wody i organicznie ukształtowanego terenu do przestrzeni parku.

Wszystkie projekty można obejrzeć w Muzeum Architektury we Wrocławiu do 12 listopada. Dzień później zostaną wystawione na Przedmieściu Oławskim. Wrocławianie będą mogli oddać głos na wybrany projekt w ramach konsultacji społecznych zaplanowanych na listopad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska