Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu powstaje osiedle z programu Mieszkanie Plus. Przybędzie prawie 500 mieszkań. Kiedyś była tu fabryka wagonów [ZDJĘCIA]

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Należy wpłacić kaucję wynoszącą 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Wyższa kaucja jest przewidziana dla osób, które nie chcą przechodzić weryfikacji czynszowej. Kaucja jest wpłacana 7 dni przed datą zawarcia umowy.
Należy wpłacić kaucję wynoszącą 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Wyższa kaucja jest przewidziana dla osób, które nie chcą przechodzić weryfikacji czynszowej. Kaucja jest wpłacana 7 dni przed datą zawarcia umowy. Michał Perzanowski / Polska Press
W samym centrum Wrocławia powstaje osiedle na 469 mieszkań. To pierwsza inwestycja w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus. Niemal każdy może zgłosić się do najmu na atrakcyjnych warunkach. Byliśmy na placu budowy i zobaczyliśmy postępy prac.

Program Mieszkanie Plus - Wrocław wkrótce otrzyma nowe osiedle

Realizację osiedla "Nowa Kolejowa" we Wrocławiu zainaugurowano 16 lipca 2021 roku. Około 1,5 kilometra od Rynku wykonawca PORR S.A. ma wybudować do sierpnia 2023 roku osiedle złożone z ośmiu budynków z 469 lokalami.

Aktualnie około 3-hektarowa działka w rejonie ulic Kolejowej, Grabiszyńskiej i Tęczowej jest wielkim placem budowy. Pięcio- i siedmiokondygnacyjne bloki pomieszczą też sześć lokali usługowych, w tym przedszkole. W strukturze mieszkań będą dominować te dwu- i trzypokojowe. Na działce pojawi się również 526 miejsc parkingowych: naziemnych i podziemnych.

Widać już elewację budynków. To połączenie cegły z nowoczesną architekturą:

Osiedle Mieszkanie Plus we Wrocławiu powstaje na terenie dawnych zakładów

Odnogi ulicy Grabiszyńskiej pod koniec XIX i na początku XX wieku były przemysłowym zagłębiem. Dlatego też działka między ulicą Kolejową i Prostą powstaje w miejscu przedwojennej fabryki wagonów kolejowych braci Hoffmann.

Ocalałe fragmenty zabytkowej, niegdyś największej w Europie fabryki wagonów, zostaną odrestaurowane i wkomponowane w nowoczesną architekturę.

Najemcy mogą liczyć tu na mieszkania o powierzchni:

  • 27,7 mkw. (1-pokojowe),
  • 34,5-59,5 mkw. (2-pokojowe),
  • 50-,4-81 mkw. (3-pokojowe),
  • 72,2-84,2 mkw. (4-pokojowe)

Na piętrach zaprojektowano balkony i tarasy o powierzchni do 33 mkw., a na parterze ogródki będą miały nawet 90 mkw. Osiedle będzie dodatkowo przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak starać się o najem w programie Mieszkanie Plus?

Aby rozpocząć starania o przyznanie mieszkania należącego do programu Mieszkanie Plus należy złożyć odpowiedni wniosek. Wszystkie informacje, gdzie i do kiedy można złożyć wniosek, należy sprawdzać na stronie internetowej Mieszkanie Plus.

Nabór najemców zaczyna się około 6 miesięcy przed zakończeniem budowy i składa się z dwóch etapów: weryfikacji pod kątem kryteriów społecznych oraz weryfikacji czynszowej. Kryteria społeczne (tzw. kryteria pierwszeństwa) ustala lokalny samorząd. Nawet, jeżeli się okaże, że nie spełniasz żadnego z nich, nadal możesz się starać o mieszkanie.

Pamiętaj, że:

  • Potencjalni najemcy nie mogą posiadać na własność mieszkania lub innej nieruchomości.
  • Aby wynająć mieszkanie, trzeba mieć "zdolność czynszową", czyli możliwość prowadzenia regularnych opłat. Nie można też mieć żadnych zaległych, przeterminowanych zadłużeń.
  • Należy wpłacić kaucję wynoszącą 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Wyższa kaucja jest przewidziana dla osób, które nie chcą przechodzić weryfikacji czynszowej. Kaucja jest wpłacana 7 dni przed datą zawarcia umowy.
  • Pierwsza umowa jest zawsze umową najmu instytucjonalnego na 24 miesiące.
  • Nie ma limitu zarobków dla osób, które starają się o mieszkanie z filaru rynkowego.

Ile Państwo dopłaca do czynszu w programie Mieszkanie Plus?

Dokładne kwoty dofinansowania są ustalane indywidualnie i w zależności od wielkości mieszkania oraz przychodów gospodarstwa domowego.

Dopłaty do czynszu mogą być udzielane, jeżeli:

  • Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego jednoosobowego nie przekracza przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
  • W przypadku rodzin składających się z dwóch lub więcej osób limit to 100% przeciętnego wynagrodzenia.
  • W przypadku większej ilości osób w gospodarstwie domowym limit zwiększany jest o dodatkowych 40 punktów procentowych na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.
  • Dopłaty przysługują wyłącznie osobom, które nie są właścicielami domu lub mieszkania.

Przykładowe kwoty czynszu z wliczoną już opłatą eksploatacyjną w innych miastach Polski wahają się od 1500 do 1700 złotych za mieszkanie o powierzchni 50 mkw. W Katowicach czynsz wynosi 1530 złotych, natomiast w Toruniu - 1600 złotych. Spora kwota dotyczy m.in. Mińsku Mazowieckiego, gdzie na ul. Rodziny Popielów płaci się około 1700 złotych miesięcznie.

Należy wpłacić kaucję wynoszącą 3- lub 6-krotność miesięcznego czynszu. Wyższa kaucja jest przewidziana dla osób, które nie chcą przechodzić weryfikacji czynszowej. Kaucja jest wpłacana 7 dni przed datą zawarcia umowy.

We Wrocławiu powstaje osiedle z programu Mieszkanie Plus. Pr...

Zobacz też: Historyczna chwila! Tramwaj pierwszy raz w historii przejechał przez most Dmowskiego!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska