Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu nowoczesny oddział szpitalny powstał dzięki złamaniu prawa

Marcin Rybak, Eliza Głowicka
- Nowy oddział intensywnej terapii należy do najnowocześniejszych w Polsce - mówi rzecznik Akademii Medycznej
- Nowy oddział intensywnej terapii należy do najnowocześniejszych w Polsce - mówi rzecznik Akademii Medycznej Michał Pawlik
Czy dyrektor z Akademii Medycznej będzie ukarany za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

Dyrektor Zarządu Inwestycji wrocławskiej Akademii Medycznej Andrzej Kochan odpowie za złamanie dyscypliny finansów publicznych. Skargę złożył na niego prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Chodzi o zakup sprzętu anestezjologicznego do uruchomionego w środę uroczyście oddziału anestezjologii i intensywnej terapii szpitala przy ul. Borowskiej.

Dyrektor złamał prawo - wynika z ustaleń Urzędu Zamówień Publicznych. Podpisał umowę na zakup sprzę-tu w lipcu ubiegłego roku. W tym czasie trwała kontrola przetargu na dostawcę tego sprzętu.
Kochan może zostać ukarany naganą, karą finansową, a nawet zakazem zasiadania na stanowisku kierowniczym.

10 miejsc dla chorych jest na otwartym oddziale, docelowo ma być ich 40.

- Przyznaję, że podpisanie umowy w czasie trwania kontroli to złamanie prawa - ripostuje Andrzej Kochan. - Ale byłem pod wielką presją. Przetarg przeciągał się, w szpitalu nie było oddziału intensywnej terapii, a w kolejce czekali pacjenci, którzy wymagali leczenia.

Kochan tłumaczy, że wyniki kontroli dostał dopiero kilka dni temu, a ciągnęła się ona od jesieni 2007 roku. Urząd nie domaga się powtórzenia przetargu.
- Gdybym nie złamał ustawy, sprzęt kosztowałby drożej, bo dziś kurs złotówki do euro i dolara jest znacznie mniej korzystny niż wtedy, kiedy zawarliśmy umowę - przekonuje.

Przypomnijmy, że dostawa sprzętu do nowego szpitala klinicznego przy ul. Borowskiej budziła wielkie emocje. Wielomiesięczną wojnę o przetargowe zwycięstwo toczyły dwie firmy - polski oddział niemieckiego Draegera i Promed z Warszawy, oferujący sprzęt amerykańskiej firmy General Electric.
Przedstawiciele Draegera sugerowali, że warunki przetargu faworyzowały Promed.
Kolejne rozstrzygnięcia komisji przetargowej były oprotestowywane i uchylane przez Komisję Odwoławczą ds. Zamówień Publicznych. Sprawę badały też prokuratura i ABW. Ostatecznie śledztwo umorzono, a zajmujący się przetargiem sąd uznał w styczniu, że wybór Promedu był prawidłowy.

Jednak najnowsze ustalenia Urzędu Zamówień Publicznych dają możliwość unieważnienia przetargu. Mógłby o to wystąpić do sądu prezes Urzędu Zamówień Publicznych, ale, jak powiedziała nam w środę jego rzeczniczka Anita Wichniak-Olczak, Urząd czeka na decyzję rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Tymczasem władze Akademii Medycznej przekonują, że nowy oddział - na którym pracuje sporny sprzęt firmy General Electric - należy do najbardziej nowoczesnych i największych w kraju.

21 mln zł kosztował sprzęt do oddziału intensywnej terapii szpitala przy ul. Borowskiej.

- O jego randze i wielkości świadczy fakt, że jest tam aż 20 łóżek, podczas gdy w całym Wrocławiu na 9 oddziałach intensywnej terapii jest łącznie 60 - podkreśla Arkadiusz Foerster, rzecznik Akademii Medycznej. Nie chodzi o zwykłe łóżka, tylko o specjalistyczne stanowiska.

Klinika jest wyposażona w pierwszy w kraju system komputerowy dla intensywnej terapii, który automatycznie będzie zbierał i przetwarzał informacje o pacjentach. Ma też ultranowoczesny sprzęt do ratowania życia.

- Przy każdym łóżku będzie stał komputer podłączony do aparatury. Pobiera on dane na temat zdrowia pacjenta: ciśnienie krwi, tętno, praca serca - opowiada profesor Andrzej Kübler, kierownik kliniki anestezjologii w szpitalu.
Amerykański sprzęt kosztował 21 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska