Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu kręcili dokument o filmach, które powstały w mieście

Aurelia Szymon
Rafał Zawierucha, prowadzacy program, oraz Radosław Piwowarski, który opowiadał o filmie "Pociąg do Hollywod"
Rafał Zawierucha, prowadzacy program, oraz Radosław Piwowarski, który opowiadał o filmie "Pociąg do Hollywod" Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Ekipa filmowa wraca do miejsc we Wrocławiu, gdzie kręcono "Popiół i diament", "Pod mocnym aniołem" czy "Samych Swoich". Powstaje tu seria dokumentalna „Polska filmowa”. Będzie ją można obejrzeć w Canal+ Discovery.

Wrocław, ulica Bogusławskiego, wtorkowy poranek. Ekipa filmowa rozkłada sprzęt i przygotowuje się do szóstego odcinka serii dokumentalnej „Polska filmowa”. Pod lupą jest scena śmierci Maćka Chełmickiego z dramatu „Popiół i diament”. Niewiele osób wie, że ten kultowy epizod został nakręcony właśnie przy nasypie w samym sercu Wrocławia.

Z kolei na Dworcu Głównym PKP Radosław Piwowarski opowiadał o powstawaniu filmu "Pociąg do Hollywood". Ciekawość młodszego pokolenia mogą też wzbudzić kulisy „Sali samobójców” Jana Komasy. W filmie pojawiają się bowiem Opera Wrocławska czy Muzeum Narodowe.

O ciekawostkach związanych z pracą na planie opowie Radosław Ładczuk, nagrodzony Złotą Kaczką autor zdjęć do „Sali samobójców” czy Jan Nowicki, odgrywający główną rolę w „Anatomii miłości”. Zaplanowano też rozmowę przed domem Kargula i Pawlaka z reżyserem komedii Sylwestrem Chęcińskim. Dom ten do dziś stoi w Dobrzykowicach pod Wrocławiem.

- Sceny filmowe, anegdoty czy ciekawostki z planów zdjęciowych to jedno - mówi Kristoffer Russ, reżyser - ale chcemy też pokazać piękne miejsca i regiony w Polsce, które zapisały się na kartach nie tylko polskiej, ale i światowej kinematografii.

Czy odbiorcami serialu mają być znawcy filmu? - Niekoniecznie - mówi prowadzący program Rafał Zawierucha, aktor znany z takich filmów, jak „Bogowie” czy „Miasto 44”. - Trzeba być pasjonatem i mieć w sobie żyłkę odkrywcy i podróżnika, bo my przecież podróżujemy po miejscach, gdzie były kręcone kultowe filmy i seriale. Jeden widz po obejrzeniu filmu mówi „OK, podobał mi się albo mi się nie podobał”, a drugi jest bardziej wnikliwy, obserwuje obrazy, plenery. My chcemy zaciekawić i jednych, i drugich. Zamierzamy pomóc im wyznaczyć takie filmowe szlaki.

We Wrocławiu ważnym punktem programu będą odwiedziny w wytwórni filmowej, gdzie kostiumograf Maria Duffek pokaże stroje z filmów, między innymi Andrzeja Żuławskiego „Na srebrnym globie” i Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie”.

Seria „Polska filmowa” ma być dla widza pigułką filmów i plenerów, a także inspiracją do podróży, jak i poznania polskiego kina, które często powstaje na wyciągnięcie ręki.

Wśród gości, którzy zabiorą widzów w podróż po miejscach, gdzie kręcono kultowe filmy i seriale, znaleźli się między innymi Agata Kulesza, Andrzej Wajda czy Daniel Olbrychski. Pod lupą znajdą się między innymi takie filmy, jak: „Stawka większa niż życie”, „Wałęsa człowiek z nadziei” czy „Akademia Pana Kleksa”, a miasta w których pojawiła się ekipa filmowa, to między innymi: Kraków, Łódź czy Warszawa.

- My naprawdę mamy w Polsce świetne możliwości do produkowania znakomitych filmów i seriali. Myślę, że nasz program będzie tego dowodem - zapowiada Rafał Zawierucha.

Najnowsza seria dokumentalna „Polska filmowa” to 10 odcinków wyprodukowanych dla Canal+ Discovery. Premiera w poniedziałek, 25 kwietnia, o godzinie 21.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska