Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Rekordowe podwyżki przed nami? Seniorzy mogą się cieszyć? Stawki emerytur w 2020 r.

jsZaktualizowano 
<strong>Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r.</strong> Czy czekają nas rekordowe podwyżki?
Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Czy czekają nas rekordowe podwyżki? Canva
Waloryzacja emerytur i rent w przyszłym roku będzie miała duże znaczenie dla seniorów. Wszystko przez galopujące ceny. Czy emeryci mogą liczyć na podwyżki świadczeń? Na pewne informacje o waloryzacji czeka prawie 10 mln Polaków. Przedstawiamy najnowsze szacunki. Ile wyniesie waloryzacja emerytur i rent w 2020 r.?

Zgodnie z najnowszymi szacunkami w marcu 2020 r. emerytury mogą wzrosnąć o 3,24%.

Waloryzacja rent i emerytur w 2020 r. Jakich podwyżek możemy się spodziewać?

Ministerstwo Finansów ujawniło projekt aktualizacji programu konwergencji na lata 2019-2022. Dzięki niemu można oszacować, jakiej podwyżki emerytur należy się spodziewać w przyszłym roku.

Program konwergencji jest wysyłany do Brukseli – zgodnie z ustaleniami, Polska jest zobowiązana do troski o finanse publiczne.

Programu konwergencji jest aktualizowany co roku. Z najnowszego dokumentu możemy wyciągnąć dane, które pozwalają na wyliczenie możliwej przyszłorocznej waloryzacji emerytur i rent.

Zgodnie z dokumentem oraz zapowiedziami Ministerstwa Finansów waloryzacja w przyszłym roku może wynieść ok. 3,24%.

Waloryzacja emerytur i rent. W jaki sposób jest obliczana?

Do wyliczenia wskaźnika waloryzacji bierze się pod uwagę 2 czynniki:

  • realny wzrost płac;
  • dane dotyczące inflacji w gospodarstwach emeryckich.

Ostateczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur jest podawany dopiero na przełomie stycznia i lutego 2020 r. W tym czasie GUS publikuje informacje o inflacji oraz poziomie wynagrodzeń w ubiegłym roku.

Jeśli waloryzacja emerytur i rent będzie wynosić 3,24%, jakie stawki będą obowiązywać?

  • najniższa emerytura i renta, najniższa renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rolnicza wzrosną o 35,64 zł;
  • najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie o 26,73 zł;
  • najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową wzrośnie o 32,07 zł;
  • świadczenie przedemerytalne wzrośnie o 36,96 zł;
  • średnia renta wzrośnie o 59,03 zł;
  • średnia renta rodzinna o 65,73 zł;
  • średnia emerytura pomostowa o 91,23 zł.

W roku 2019 r. waloryzacja wynosiła 2,68%. Dodatkowo została wprowadzona waloryzacja kwotowa – najbiedniejsi emeryci dostawali przynajmniej 70 zł brutto podwyżki.

Wiek emerytalny w Polsce i na świecie. Jesteśmy na szarym ko...

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 99

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-15T14:14:35 02:00, Gość:

Jest to kolejny chwyt pisu by miec wyborach głosy niech emeryci i rencisci nie dadzą się oszukać niema nic zadarmo obudz sie emerycie i recisto przeciez kraj nie ma juz pieniedzy i wstydu kłamać.

Nie będę na nich głosować!

G
Gość
2019-07-15T07:36:33 02:00, BylywyborcaPO:

Za PO dostawali 2 zł i wtedy było dobrze?? A teraz minimum 60 zl netto i dodatkowa emerytuta 888zł - oczywiscie źle. Głosujcie na PO bedzie 1zł, bedziecie siedzieli cicho, bo jak nie to akcja widelec

Tylko PiS

G
Gość

Jest to kolejny chwyt pisu by miec wyborach głosy niech emeryci i rencisci nie dadzą się oszukać niema nic zadarmo obudz sie emerycie i recisto przeciez kraj nie ma juz pieniedzy i wstydu kłamać.

G
Gosc
2019-07-15T08:41:18 02:00, Gość:

Sobie setki tysiecy a emerytom ochlapy i naglasniaja.z czego tu sie cieszyc swoje niech ujawnia jakby tyle podwyzki dostali co daja nam emerytom to napewno nievtrzymali by sie posadekk

Ile dała wam PO?? Prosze o odp

G
Gość

Sobie setki tysiecy a emerytom ochlapy i naglasniaja.z czego tu sie cieszyc swoje niech ujawnia jakby tyle podwyzki dostali co daja nam emerytom to napewno nievtrzymali by sie posadekk

B
BylywyborcaPO

Za PO dostawali 2 zł i wtedy było dobrze?? A teraz minimum 60 zl netto i dodatkowa emerytuta 888zł - oczywiscie źle. Głosujcie na PO bedzie 1zł, bedziecie siedzieli cicho, bo jak nie to akcja widelec

G
Gość

Znów zaniza, potem dadzą 13 emeryturę a głupek jeden z drugim będzie się cieszył bo przecież dali, wcześniej nie dawali a jak piramida jeb... ie to każdy powie, ja nie glosowalem

G
Gość
2019-07-12T15:00:10 02:00, Emeryt:

Rekordowa waloryzacja ale chyba tych którzy mają wysokie emerytury tzw. "święte krowy" a nie ci co mają świadczenia Jałmużnę

2019-07-12T18:46:33 02:00, Gość:

No tak niektóre święte krowy przepracowały 45 lat i nic z tego nie mają. Większość wypracowanej emerytury wydaję na

2019-07-12T18:47:53 02:00, Gość:

Na leczenie

2019-07-12T19:52:46 02:00, Gość:

Trzeba było nie żreć byle czego, przez całe życie. Można przecież jeść z umiarem i zdrowe jedzenie w sklepach Społem. Byle co kupują pakowaną żywność i to jedzą a potem na starość żrą leki.

Dobrze się zastanów co piszesz.Karma zawsze wraca. Zdrowego jedzonka oby było Cię na nie stać

S
Sami

Taką podwyżkę to sobie kupcie papier toaletowy i wyciarajcie dupę. Wstyd. Podwyżki więcej jest na towarach niż dostanę podwyżki renty 😠😠😠

G
Gość
2019-07-12T13:59:35 02:00, Gość:

A jakie propozycje dla ludzi ur. W latach 1958 czy 1960 tylko pracują a dla nich nic ani obiecana przez Pana Dudę z Solidarności 40 lat odprowadzanych składek ani emerytura plus ani 500 plus ani podwyżek co dla nas którzy z niczego my jeszcze nie skorzystali tylko zapier.... Co dla takich jak my poproszę o propozycje

2019-07-14T14:01:29 02:00, Gość:

Ja mam 1300 zł emerytury wychowałam dwoje dzieci i przepracował 30 lat a te które wychowaly 4 dzieci (tyle samo obowiazkow) co przy 4 nie schanbily się dniem pracy dostaja niewiele mniej..Śmieją się w nos pracującym matkom.

Matki,które pracowały 40 lat a nawet więcej i wypracowaly sobie emeryturę a jednocześnie ogromnym wysiłkiem wychowaly 4 dzieci powinny dostać dodatki do emerytury.To dopiero będzie sprawiedliwe.

G
Gomip

I po co szczujecie ludzi jak przyjdzie co do czego to PiS powie że inflacja wynosi 1,5 % i taka będzie podwyżka

G
Gość
2019-07-12T13:59:35 02:00, Gość:

A jakie propozycje dla ludzi ur. W latach 1958 czy 1960 tylko pracują a dla nich nic ani obiecana przez Pana Dudę z Solidarności 40 lat odprowadzanych składek ani emerytura plus ani 500 plus ani podwyżek co dla nas którzy z niczego my jeszcze nie skorzystali tylko zapier.... Co dla takich jak my poproszę o propozycje

Ja mam 1300 zł emerytury wychowałam dwoje dzieci i przepracował 30 lat a te które wychowaly 4 dzieci (tyle samo obowiazkow) co przy 4 nie schanbily się dniem pracy dostaja niewiele mniej..Śmieją się w nos pracującym matkom.

t
tereys
2019-07-12T20:50:59 02:00, As:

W 2019 waloryzacja 2,86 a nie 2,68.

2019-07-13T16:38:58 02:00, Gość:

A miała być 3/14?

na sznurówki wystarczy?

P
Pele

Dla mnie to żadna podwyżka bo ceny tak rosną że mało oczy nie wyjdą z orbit podrożały czynsze żywność dostałem 52 złotych a do samego czynszu dopłacić 40 zł nie mówię o reszcie

G
Gość
2019-07-12T20:50:59 02:00, As:

W 2019 waloryzacja 2,86 a nie 2,68.

A miała być 3/14?

Dodaj ogłoszenie