Wałbrzych: Mają nowoczesny oddział chirurgii onkologicznej

Artur Szałkowski
- Pacjenci bez komplikacji wychodzą do domu dzień po zabiegu - mówi dr Henryk Maciąg
- Pacjenci bez komplikacji wychodzą do domu dzień po zabiegu - mówi dr Henryk Maciąg Fot. Artur Szałkowski
Udostępnij:
Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu wzbogacił się o nowoczesny oddział chirurgii onkologicznej. Inwestycja została zrealizowana w jednym z już istniejących budynków. Dzięki temu udało się ograniczyć jej koszty.

- Do jednego z naszych obiektów szpitalnych zostały dobudowane dwa piętra, w których umieściliśmy oddziały onkologii oraz chirurgii onkologicznej - wyjaśnia Roman Szełemej, zastępca dyrektor szpitala do spraw medycznych. - Z własnych środków wydaliśmy na inwestycję i wyposażenie oddziałów około 5 mln zł.

Przedsięwzięcie trwało blisko osiem miesięcy i okazało się pięć razy tańsze, niż gdyby szpital chciał wybudować obiekt od podstaw. Lecznica ma również szansę na zwrot części poniesionych kosztów, np. z funduszy Unii Europejskiej. Stosowny wniosek w tej sprawie jest złożony w urzędzie marszałkowskim.
Dzięki tej inwestycji Wałbrzych stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków leczenia chorób nowotworowych w kraju. W placówce działały bowiem wcześniej: oddział chemioterapii, przychodnia onkologiczna oraz, od prawie dwóch lat, ośrodek radioterapii. Ten ostatni został zbudowany na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego przez spółkę Euromedic Onkoterapia z Warszawy.

Pacjenci przyjmowani są do niego nieodpłatnie w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Teraz na Dolnym Śląsku tylko Wrocław i Wałbrzych posiadają ośrodki, w których kompleksowo leczone są choroby nowotworowe.

Oddział chirurgii onkologicznej działa w wałbrzyskim szpitalu od 1 sierpnia 2009 roku. Dotychczas korzystał jednak z gościny oddziału chirurgicznego. W tym czasie trzech zatrudnionych w nim lekarzy zoperowało około 360 pacjentów.

- Nasz oddział został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia, m.in. gamma kamerę - tłumaczy Henryk Ma-ciąg, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej. - Dzięki niej lokalizujemy i usuwamy zaatakowane przez nowotwór pojedyncze węzły chłonne, a nie, jak w tradycyjnych metodach operacyjnych, zarówno chore, jak i zdrowe.

Oddział chirurgii onkologicznej wałbrzyskiego szpitala przeprowadza głównie zabiegi dotyczące nowotworów: jamy brzusznej, przewodu pokarmowego i skóry. Zamierza się jednak specjalizować w zwalczaniu raka piersi u kobiet bez konieczności ich amputacji.

W tej dziedzinie już ma na koncie sukcesy. Według standardów europejskich 80 proc. pacjentek leczy się bez konieczności mastektomii; w Polsce tylko ok. 15 proc., natomiast w Wałbrzychu - aż 40 proc.
Lekarze z wałbrzyskiego oddziału chirurgii onkologicznej z powodzeniem przeprowadzają również zabiegi rekonstrukcji piersi.


Podyskutuj na forum:
Czy kontrolujesz stan swojego zdrowia profilaktycznymi wizytami u lekarza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie