MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024 - warunki. Dla kogo zawieszenie spłat rat kredytu? Oto nowe zasady

mm
W 2024 roku będą obowiązywały nowe zasady wakacji kredytowych. Kto będzie mógł skorzystać? Premier Donald Tusk przedstawił warunki, na jakich będzie można skorzystać z wakacji kredytowych.Zobacz, jakie będą warunki. Szczegóły na kolejnych stronach ----->
W 2024 roku będą obowiązywały nowe zasady wakacji kredytowych. Kto będzie mógł skorzystać? Premier Donald Tusk przedstawił warunki, na jakich będzie można skorzystać z wakacji kredytowych.Zobacz, jakie będą warunki. Szczegóły na kolejnych stronach ----->Pixabay
Wakacje kredytowe w 2024 roku będą na nowych zasadach. Premier Donald Tusk poinformował, jakie będą nowe warunki skorzystania z wakacji kredytowych i jaką grupę osób obejmą. Zobacz, czy będziesz mógł zawiesić spłaty rat kredytu w 2024 roku.

Wakacje kredytowe 2024 - takie będą warunki

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu tzw. wakacji kredytowych – powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu. Wskazał, że chodzi o projekt nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finasowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Zobacz także:Wakacje kredytowe 2024. Oszczędności są jednak większe, niż przewidywano. Tyle zostanie ci w kieszeni

- Pod tymi dość technicznymi terminami kryje się decyzja o przedłużeniu tego systemu, który pozwala tym, którzy wzięli kredyt i mają kłopot ze spłaceniem z różnych powodów, skorzystać z wakacji kredytowych, czyli odłożenia w czasie spłaty kredytu – powiedział szef rządu.

Wakacje kredytowe - zasady korzystania w 2024 roku

Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu Rady Ministrów projekt przewiduje możliwość zawieszenia spłaty raty w maju i czerwcu br. a w kolejnych kwartałach – raz na każdy kwartał.

W komunikacie dodano także, że z wakacji będą mogli skorzystać ci kredytobiorcy, których

  • kredyt nie przekracza wartości 1,2 mln zł,
  • rata stanowi 30 proc. dochodu ich gospodarstwa domowego. Wcześniej w projekcie stosunek raty do dochodu był ustalony na poziomie 35 proc.

„Zeszliśmy z 35 proc. do 30 proc., aby objąć wakacjami większą grupę ludzi. Nie będzie ograniczeń w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci” – tłumaczył premier podczas konferencji prasowej.

W projekcie przyjętym przez rząd zapisane zostały także zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jak powiedział Tusk, zwiększono "dostępność i rozmiary pomocy dla tych, którzy stracili pracę”. Stwierdził, że rząd przygotował "rozszerzoną możliwość umorzenia części pomocy”.

- Ta pomoc polega na tym, że państwo jest gotowe płacić ratę kredytową za tych, co znaleźli się w trudnej sytuacji. Muszą o tę pomoc wystąpić, potem powinni ją spłacić w 200 ratach, ale jest możliwość umorzenia części tej pomocy – stwierdził premier.

Te osoby skorzystają z wakacji kredytowych w 2024 roku - zasady

O zasadach korzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku piszemy także w naszej galerii.

W komunikacie kancelarii premiera poinformowano, że maksymalna pomoc dla kredytobiorców zostanie zwiększona do 3 tys. zł z 2 tys. zł obecnie, a także zostanie wydłużony okres pomocy – 36 miesięcy do 40 miesięcy. Pomoc jest udzielana w formie pożyczki, której spłata ma zostać rozłożona na 200 rat (obecnie to 144 raty). Łączna wartość pożyczki na spłatę zadłużenia ma wynieść 120 tys. zł.

W projekcie zapisano także, że o pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc. Poza tym ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej.

„W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 1940 zł (dotychczas 1552 zł), a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – 1500 zł (dotychczas 1200 zł), pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa” – napisano w komunikacie.

Projektowane przepisy mają wejść w życie 1 maja 2024 r.

mm / PAP

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2024 - warunki. Dla kogo zawieszenie spłat rat kredytu? Oto nowe zasady - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska