MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2024. Oszczędności są jednak większe, niż przewidywano. Tyle zostanie ci w kieszeni

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Wakacje kredytowe 2024 przedłużone. W tym zaoszczędzisz mniej niż obecnie, choć więcej niż przewidywano.
Wakacje kredytowe 2024 przedłużone. W tym zaoszczędzisz mniej niż obecnie, choć więcej niż przewidywano. 123rf.com/studioflara
Dwóch podejść trzeba było, aby wakacje kredytowe 2024 w końcu weszły w życie. Wsparcie dotyczyć będzie większości kredytobiorców i przyniesie realne oszczędności dla domowego budżetu. Ile konkretnie można oszczędzić na wakacjach kredytowych? Kwoty będą wyższe, niż pierwotnie zakładano.

Spis treści

Wakacje kredytowe przedłużone. Lista uprawnionych jest dłuższa

We wtorek rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 rok. Powiodła się druga próba, po falstarcie z 20 lutego. Zmieniły się także warunki skorzystania z urlopu od spłaty rat. Wartość hipoteki nie będzie mogła przekroczyć 1,2 mln zł, co ma wykluczyć ze wsparcia najbogatszych. Dla większości kredytobiorców kluczowy jest jednak zapis, zgodnie z którym rata kredytu musi stanowić minimum 30 proc. dochodu całego gospodarstwa domowego. Pod uwagę brana będzie średnia z ostatnich trzech miesięcy. Ten warunek nie będzie dotyczył rodzin z co najmniej trójką dzieci.

W tym roku z wakacji kredytowych miało móc skorzystać ponad 420 tys. kredytobiorców. Kryteria jednak zmieniły się, a liczba uprawnionych będzie większa.

Około 10 tys. zł dotychczas, a ile zaoszczędzisz teraz?

Zawieszenie rat kredytu hipotecznego możliwe będzie dwukrotnie w okresie od 1 maja do 30 czerwca 2024 oraz jednokrotnie w każdym kolejnym kwartale. To efekt zmian, które rząd zaproponował, gdy przedłużało się procedowanie ustawy. Maj będzie zatem pierwszym miesiącem w 2024 roku, kiedy będzie można skorzystać z wakacji kredytowych.

Ekperci Expandera ponownie podają konkretne wyliczenia kwot, które można było zaoszczędzić w 2024 roku na wakacjach kredytowych. Okazuje się, że w tym razem doczekamy się nieco mniejszych oszczędności niż w ubiegłych latach. Wynika to przede wszystkim ze spadającego wskaźnika WIBOR i oprocentowana kredytów, co realnie obniża także raty kredytów ze zmienną stopą oprocentowania.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera podają przykład osoby, która zaciągnęła kredyt na 30 lat na 300 tys. zł w 2021 roku. Bez wakacji kredytowych ta osoba musiałaby oddać blisko 24 tys. zł w 2022 roku, ponad 28,5 tys. zł w 2023 roku i około 26 tys. zł w 2024.

Zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego pozwoli zaoszczędzić konkretne sumy:

  • 2022 rok - ok. 9800 zł
  • 2023 rok - ok. 9400 zł
  • 2024 rok - ok. 8800 zł

Pierwotnie zakładano, że oszczędności w tym roku sięgną kwoty 7600 zł. Expander przyjmuje tutaj jednak zmiany we wskaźniku WIBOR 3M. Ten rośnie w ostatnich tygodniach, co nieco podwyższa wysokość rat, a więcej także łączną kwotę oszczędności.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone w życie pod koniec lipca 2022 roku w ramach ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projekt dawał możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego w złotych przez cztery miesiące w 2022 i 2023 roku. Ustawa kierowana jest do osób, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej, a kredyt zaciągnęły przed 1 lipca 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2024. Oszczędności są jednak większe, niż przewidywano. Tyle zostanie ci w kieszeni - Strefa Biznesu

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska