Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zabytkowym szpitalu Politechnika zrobi Wydział Matematyki [ZDJĘCIA]

Adriana Boruszewska
Adriana Boruszewska
Dawny szpital przy Hoene-Wrońskiego
Dawny szpital przy Hoene-Wrońskiego Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
W dawnym szpitalu dziecięcym przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c będą się uczyć studenci matematyki. Politechnika Wrocławska, która w 2015 roku zakupiła budynki szpitala, chce je wyremontować i wprowadzić do nich studentów.

Nowe sale wykładowe dla studentów matematyki oraz pomieszczenia dla organizacji studenckich - tak Politechnika Wrocławska zamierza zagospodarować dawny szpital dziecięcy przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c.

Uczelnia ogłosiła przetarg na dokumentację projektową i przebudowę obiektu. - Planujemy zacząć prace w drugim kwartale 2018 roku, a budynek powinien być gotowy w okolicach trzeciego kwartału 2020 roku - wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej. Dodaje także, że gmach wymaga kapitalnego remontu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Poza tym budynek jest wpisany do rejestru zabytków, więc zakres prac wymaga uzgodnienia remontu z konserwatorem zabytków.

- Budynek będzie remontowany głównie z myślą o studentach, którzy zyskają powierzchnię na sale wielofunkcyjne i biura do prowadzenia działalności swoich organizacji, kół naukowych i innych inicjatyw. Część budynku stanowić będą także pomieszczenia dydaktyczne dla Wydziału Matematyki - wyjaśnia Charytoniuk.

Uczelnia nie zna jeszcze sumy, którą będzie trzeba włożyć w remont budynku. Kwota będzie znana dopiero po przygotowaniu projektu przebudowy, na który trwa właśnie przetarg.

Przypomnijmy, że obiekt o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych Politechnika Wrocławska kupiła w 16 lutego 2015 roku od Uniwersytetu Medycznego za 6,9 mln złotych.

Budynek, a dokładniej dwa, zostały zaprojektowane m.in przez Maxa Berga. Wybudowano je w latach 1910 i 1911, a 500 tys. marek na budowę dała para cesarska. W obiekcie najpierw mieścił się żłobek miejski, a potem kliniki dziecięce Uniwersytetu Medycznego ( Klinika Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego oraz Klinika Pediatrii, Alergologii i Kardiologii), a także cztery poradnie: alergologiczna, kardiologiczna, endokrynologiczna oraz diabetologiczna. Po przenosinach klinik do budynków przy ul. Chałubińskiego Uniwersytet Medyczny zdecydował się sprzedać zabytek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska