Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wałbrzychu pomyślą jak wydać 900 milionów złotych

Paweł Gołębiowski
To, co robił dotychczas Wrocław, będziemy robić my – mówi Roman Szełemej, prezydent
To, co robił dotychczas Wrocław, będziemy robić my – mówi Roman Szełemej, prezydent
W Wałbrzychu powstanie Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że będzie ona zajmowała się rozdysponowaniem ponad 900 milionów złotych, które trafią do 23 gmin Aglomeracji w ramach programu jej Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Tak wielkie pieniądze z Unii Europejskiej przekazane do rozdzielenia w Wałbrzychu i wykorzystania w latach 2014 – 2020 to wydarzenie nie mające dotąd precedensu.

Pokieruje wszystkim Bożena Dróżdż
– Po prostu to  co robił dotychczas Wrocław, będzie teraz robione u nas. My przecież najlepiej znamy nasze potrzeby – wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.
Jego, podobnie jak szefów innych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej bardzo ucieszyło w ubiegłym roku uwieńczenie sukcesem dwuletnich starań o te ogromne środki. Każdy przecież ma nadzieję, że sporo skorzysta. Teraz trzeba je zatem właściwie podzielić. Nad wykorzystywaniem „ciężkich” milionów złotych będzie zatem czuwać Instytucja Pośrednicząca Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Jej szefem została Bożena Dróżdż, która dotychczas kierowała Biurem Zarządzania Strategicznego, Nadzoru Właścicielskiego, Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego w urzędzie miejskim w Wałbrzychu. 

Pierwsze konkursy pod koniec roku
– Za kilka tygodni zaczniemy już zatrudnianie pracowników. Oprócz tych merytorycznych, będziemy potrzebowali też między innymi radców prawnych i informatyków – mówi Bożena Dróżdż. Wyjaśnia, że w powstającej instytucji zatrudnionych będzie w zależności od intensywności prac, od 20 do 40 osób.
Kiedy bowiem projekt będzie zbliżał się do końca, i pozostanie już tylko kontrolowanie wykorzystywanie środków, to do  tego nie będzie  już potrzebna armia urzędników.
– Na razie ministerstwo narzuciło nam takie warunki, że aby je spełnić, musi ich być wiecej niż 20. Będą przygotowywali konkursy, dysponowali pieniędzmi, kontrolowali jak przebiega realizacja przedsięwzięć  – mówi prezydent Szełemej. – Naszą ambicją jest, żeby pierwsze konkursy zostały rozpisane w końcu tego roku i żeby dotyczyły wspólnot mieszkaniowych. Przeprowadzenia termomodernizacji i innych prac – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska