Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tych powiatach Dolnego Śląska ciężko o oddech? Na choroby układu oddechowego umiera tu najwięcej osób

AB
Sprawdź, w których rejonach województwa odsetek zgonów na choroby układu oddechowego jest największy >>>
Sprawdź, w których rejonach województwa odsetek zgonów na choroby układu oddechowego jest największy >>>Karolina Misztal/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Choroby układu oddechowego mogą rozwinąć się u palaczy, pracowników obcujących z pyłem, osób cierpiących na alergię czy w miejscach, gdzie występuje duże stężenie smogu. W tych dolnośląskich powiatach, z tytułu schorzeń układu oddechowego umiera najwięcej osób. Sprawdź!

W Polsce na choroby układu oddechowego są przyczyną ok. 6,7 procent wszystkich zgonów. Wśród osób zapadających na tego typu choroby, większą grupę stanowią mężczyźni. Pacjenci chorują na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), będące jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, astmę, czy raka płuc, a także inne.

Spis treści

Choroby układu oddechowego - jak jest na Dolnym Śląsku?

Województwo dolnośląskie stoi na szczycie niechlubnego podium regionów Polski, w których na schorzenia układu oddechowego umiera najwięcej osób. To 9 procent wszystkich zgonów.

Warto tu zaznaczyć, że do najczęstszych przyczyn tego typu schorzeń należą:

  • palenie papierosów
  • zanieczyszczenia powietrza
  • zanieczyszczenia wewnątrz (miejsca pracy, domu)
  • tryb życia
  • alergie
  • tendencje genetyczne lub wady wrodzone

Każdy problem wymaga diagnozy lekarskiej. Powinniśmy więc zwracać uwagę na nasze samopoczucie, nie bagatelizować problemów i korzystać z wizyt u pulmonologa. Duszności, senność, świszczenie w płucach czy długotrwały kaszel, są już wystarczającymi powodami do wizyty u specjalisty.

W tych dolnośląskich powiatach na choroby układu oddechowego umiera najwięcej osób

Sprawdź jak dane te mają się do rankingu miast, w których żyje się najlepiej.

Palenie i zanieczyszczenie powietrza - drzwi do choroby

O tym, że papierosy zabijają, co napisane jest na każdej paczce wiedzą wszyscy. Nie zraża to jednak amatorów dymka do ich palenia. Nie pomogą tu także "zdrowsze" formy tej używki, bo w rezultacie żadna z nich nie jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Palenie zawsze wiąże się z ryzykiem zachorowania.

Podczas palenia papierosów wciągamy do płuc szkodliwe substancje, które po drodze osadzają się na górnych drogach oddechowych, oskrzelach czy nawet w jamie ustnej. Długotrwałe palenie prowadzi m.in. do raka płuc lub POChP, polegającej na uszkodzeniu pęcherzyków płucnych.

Podobne działanie na nasze płuca ma zanieczyszczenie powietrza. Nieważne, czy występują one w zakładach pracy czy na dworze w postaci smogu. Wszelkiego rodzaju pyły powstające w zakładach pracy, biurach, a nawet mieszkaniach, czy smog, bezpośrednio wpływają na naszą wydolność oddechową.

Smog i papierosy to nie wszystko. Są też inne przyczyny

Nasz tryb życia ma znaczący wpływ na jakość "oddechu". Złe, nieregularne odżywianie i stres, mogą prowadzić do otyłości, a ta bezpośrednio wpływa na jakość snu. Chrapanie, a w późniejszych etapach bezdech senny sprawiają, że do naszych płuc nie dociera odpowiednia ilość tlenu. A to przekłada się na dotlenienie naszego mózgu.

Inną przyczyną powstawania przewlekłych chorób jak astma może być alergia. Na pylenie narażeni jesteśmy cały rok. Ale jak wiemy także i inne, nie tylko wziewne rodzaje alergii spowodować mogą trudności z oddychaniem, a nawet, niezdiagnozowane - śmierć. Warto więc znać swój alergen i dbać, by niepotrzebnie nie wystawiać się na jego działanie.

W zestawianiu przyczyn zgonów z tytułu problemów z oddychaniem nie wolno pominąć tendencji genetycznych czy wad wrodzonych. Są one jednak daleko za papierosami czy smogiem.

W tych dolnośląskich powiatach, na choroby związane z układem oddechowym umiera najwięcej osób. Sprawdź!

W galerii podajemy odsetek zgonów z tytułu schorzeń dróg oddechowych na Dolnym Śląsku, z podziałem na powiaty.

Sprawdź, w których rejonach województwa odsetek zgonów na choroby układu oddechowego jest największy >>>

W tych powiatach Dolnego Śląska ciężko o oddech? Na choroby ...

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło galerii: GUS, dane z 2022 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska