Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W święta właścicieli psów często kusi, by poczęstować pupila potrawami ze stołu. Nie róbcie tego!

Alina Gierak
Alina Gierak
Proszące psie spojrzenie złamie niejedno serce. Tymczasem kawałek sernika z rodzinkami może być zabójczy dla pupila
Proszące psie spojrzenie złamie niejedno serce. Tymczasem kawałek sernika z rodzinkami może być zabójczy dla pupila Pixabay
Wielu właścicieli czworonogów nie może się powstrzymać, by w czasie Bożego Narodzenia nie poczęstować pupili smakołykami ze stołu. W misce lądują resztki pieczeni, ryby lub ciasto. Sądzicie, że to wyjątkowo i nie zaszkodzi psu. Jesteście w błędzie. Sprawdźcie, jakich potraw absolutnie im nie dawać.

Spis treści

Nie dla psa resztki ze świątecznego stołu

Weterynarze ostrzegają, że co jest na naszych talerzach, nie jest dobre dla psa. Badania przeprowadzone przez walijską firmę Burns Pet Nutrition wskazują, że jedna trzecia właścicieli przekarmia swoje psy, a 45 procent nawet dzieli się serem ze swoimi pupilami.

W święta pozwalamy sobie na więcej i często w misce zwierzęcia lądują resztki ze świątecznego stołu. I chociaż właściciele mogą uważać się za hojnych, to narażają swoje szczenięta na ryzyko. Zwłaszcza jeśli dają mu tak zwaną zdrową żywność.

Reklamowane produkty jako zdrowa żywność dla ludzi, mogą okazać się zabójcze dla szczeniąt. Producenci tych produktów mają tendencję do przemycania ksylitolu, sztucznego słodzika, powodując skok insuliny, który może być nawet śmiertelny dla psów.
Na ogół objawy ustępują w ciągu godziny, ale spożycie dużej ilości ksylitolu zwiększa ryzyko niewydolności wątroby.

Szczenięta powinny również unikać orzechów, ponieważ mogą powodować osłabienie, wymioty, drżenie.
Na liście zakazanych produktów dla szczeniąt są także gotowane kości i resztki z pieczeni. Psu nie służą przyprawy, którymi nacieramy mięso.

Także bekon lub wędzony boczek nie są zdrowe. Zbyt duża ilość soli i tłuszczu, może powodować u czworonoga zapalenie trzustki.

Psy nie potrzebują tych naszych smakołyków. Nie pozwólmy, by przy Wigilii lub świątecznym obiedzie, psie spojrzenie wywierało na nas presję. Jeśli chcemy psu dać mały świąteczny lunch, ugotowane warzywa będą w porządku lub specjalny psi smakołyk.

Osiem pokarmów, których nigdy nie należy karmić psów

  • Szczypiorek
  • Winogrona. Spożycie już 10-12 winogron może być niebezpieczne dla psa.
  • Czekolada ( zawiera teobrominę, która może wywołać zaburzenia pracy układu oddechowego oraz arytmię serca. Już niewielka ilość może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia czworonoga)
  • Czosnek.
  • Cebula. W żołądku psa po spożyciu cebuli lub czosnku uwalniają się toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym (uszkadzają błony lipidowe erytrocytów oraz powodują nieodwracalną denaturację hemoglobiny). Niebezpieczna jest zarówno cebula surowa, gotowana, jak i suszona.
  • Pory. Objawy kliniczne zatrucia to niedokrwistość, bladość błon śluzowych, częstoskurcz, przyspieszone oddychanie (żółtaczka, niewydolność nerek – w następstwie hemolizy).
  • Rodzynki. Najniższa toksyczna dawka to 2,8 g rodzynek na kilogram masy ciała psa. Objawy kliniczne zatrucia to biegunka, wymioty, bóle brzucha, ostra niewydolność nerek.
  • Awokado. Głównym niebezpieczeństwem dla psów jest pestka awokado, której połknięcie może się skończyć niedrożnością układu pokarmowego i koniecznością usuwania chirurgicznego
  • Kości. Ostre odłamy kości, raniące błonę śluzową, mogą być przyczyną zapalenia jelit, a przy niedrożnościach także ich perforacji. Najbardziej niebezpieczne będą kości drobiowe, ości oraz kości gotowane,

Święta Bożego Narodzenia to intensywny okres pracy w gabinetach weterynaryjnych. Przyczynia się do tego fakt, że do psiego żołądka ze świątecznego stołu bardzo często trafiają produkty, które wcale nie powinny się tam jednak znaleźć - ostrzega Karolina Holda, ekspertka w żywieniu psów i kotów.

Przypomina, by niedozwolone produkty trzymać w takich miejscach, do których nasz pies na pewno się nie dostanie. Co w przypadku, kiedy pies skonsumuje jednak niebezpieczne jedzenie? Jak najszybciej udać się do weterynarza – im wcześniej zadziałamy w przypadku zatrucia, tym większe szanse na pomoc i wyzdrowienie.

Czytaj także

Oglądaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska