Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wychować psa? Behawiorystka z Wrocławia zdradza, co jest podstawą w treningu z czworonogiem [WIDEO]

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Wideo
od 16 lat
Właściciele psów często borykają się z trudnościami związanymi z zachowaniem swoich pupili. Mamy na to radę, wystarczy skorzystać z pomocy zoopsychologa, kogoś takiego, jak pani Anna, która od kilku lat zajmuje się treningiem i wychowaniem psów w swojej szkole. Zobacz, jak wygląda typowy trening w parku Klecińskim oraz na co zwrócić uwagę, wychowując czworonoga.

Pani Anna jest z wykształcenia zoopsychologiem, ma też na swoim koncie kurs trenerski. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje pomagając opiekunom psów. Pomaga im uczyć swoich pupili posłuszeństwa, eliminować złe nawyki czy lęki, a przede wszystkim lepiej je zrozumieć. Początkowo zajmowała się zwierzakami swoich znajomych, jednak podczas pandemii postanowiła założyć oficjalną działalność i od trzech lat prowadzi szkołę "Psisko".

Dlaczego szkolenie psów jest ważne?

- Kiedyś ludzie wychodzili z założenia, że wystarczy pójść do schroniska i mieć nadzieje, że pies wychowa się na resztkach spod stołu. Myślę, że teraz świadomość społeczna na temat posiadania psa się zwiększa. Coraz więcej ludzi przygarnia psa i chce go świadomie wychować, choć wymaga to sporo pracy. Sama adoptowałam psa w typie myśliwskim i owczarka belgijskiego, więc wiem, jak ważne jest poświęcanie czworonogom uwagi - mówi pani Anna.

Szkolenie psa pozwala na kontrolowanie jego zachowania w różnych sytuacjach, co zwiększa bezpieczeństwo zarówno psa, jak i jego otoczenia, w tym opiekuna. Trenując psa, poświęcamy mu uwagę, co przekłada się na nawiązanie lepszej relacji.

Na czym polega praca z czworonogiem?

Pani Anna stosuje różne metody nauczania, jedną z nich jest Rally-O, dyscyplina sportu dla psów oparta o luźne posłuszeństwo. Pojawiają się też elementy fitnessu oraz socjalizacji. Podczas treningów można nauczyć się, jak prawidłowo reagować w przypadku losowych sytuacji, które mogą się przydarzyć podczas spaceru z pupilami. Profesjonaliści, tacy, jak pani Anna, oferują szkolenia indywidualne, konsultacje, porady behawioralne oraz zajęcia grupowe, podczas których trenuje się skuteczne wydawanie komend i poleceń przy użyciu gestów czy tabliczek.

Jeśli uczymy psa czegoś nowego, z czym nie miał do czynienia, to nagradzamy go zawsze, z czasem zmniejszając częstotliwość, jednak behawiorystka radzi by pamiętać o pochwaleniu zwierzaka słowem lub pieszczotą. Warto używać też nagród środowiskowych, np. jeśli nasz pupil lubi pływać, po treningu zabierzmy go nad wodę.

Trenowanie psa jest nieustannym procesem opartym na zaufaniu i spełnianiu potrzeb pupila, prawidłowej socjalizacji czy diety. W końcu pies to najlepszy przyjaciel człowieka, więc jeśli zwierzak jest szczęśliwy, jego opiekun również.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska