Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę we Wrocławiu rusza 24. edycja festiwalu Simcha. Tegoroczna myśl przewodnia opiera się o życie Żydów na Kresach Wschodnich

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
zdjęcie ilustracyjne/W kolejnych dniach podczas festiwalu czekają nas atrakcje dla dzieci, przedstawienia teatralne, wykłady i spotkania literackie, seanse filmowe, warsztaty tańca, nauka języka hebrajskiego i Jidysz i wiele innych. Wstęp na wszystkie atrakcje poza koncertami jest wolny.
zdjęcie ilustracyjne/W kolejnych dniach podczas festiwalu czekają nas atrakcje dla dzieci, przedstawienia teatralne, wykłady i spotkania literackie, seanse filmowe, warsztaty tańca, nauka języka hebrajskiego i Jidysz i wiele innych. Wstęp na wszystkie atrakcje poza koncertami jest wolny. Mikolaj Nowacki / Polskapresse
Od 30 lipca do 5 sierpnia będzie trwał Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. W programie znajdziemy wykłady, koncerty, wystawy i jak zawsze, tradycyjny jarmark.

Festiwal rozpocznie się na dziedzińcu muzeum etnograficznego, gdzie o godzinie 10:00 ruszy śniadanie izraelskie. Po śniadaniu organizatorzy zachęcają do uczestniczenia w "Bałaganie", podczas którego zostaną zaprezentowane krótkie formy literackie, filmowe i artystyczne, z udziałem publiczności.

W niedzielę standardowo organizatorzy zapraszają na żydowski jarmark pod Synagogę Pod Białym Bocianem, gdzie będzie można nabyć przysłowiowe mydło i powidło. Do tego podczas trwania kiermaszu, dla dzieci zostanie zorganizowany plener malarski.

Wśród zespołów, które usłyszymy podczas festiwalowych koncertów, zagra m.in. ukraińska kapela Kommuna Lux, której występ rozpocznie festiwalowy cykl muzyczny. Do tego będziemy mieli okazję posłuchać Piotra Barona, który zagra wraz z chórem Synagogi Pod Białym Bocianem czy na przykład Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

W kolejnych dniach podczas festiwalu czekają nas atrakcje dla dzieci, przedstawienia teatralne, wykłady i spotkania literackie, seanse filmowe, warsztaty tańca, nauka języka hebrajskiego i Jidysz i wiele innych. Wstęp na wszystkie atrakcje poza koncertami jest wolny.

Festiwalu Simcha zapoczątkowali w 1999 roku: Karolina Szykier-Koszucka, Jerzy Kichler (wtedy przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu) oraz Stanisław Rybarczyk, twórca i dyrygent chóru Synagogi pod Białym Bocianem. Od 24 tamtego czasu impreza odbywa się w Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Słowo Simcha oznacza radość. Organizatorzy festiwalu dbają, by nie zabrakło ich podczas imprezy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska